Niste Sfaturi?

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ritivoiu Valentin
junior
junior
Mesaje: 7
Membru din: 27 Mar 2009, 21:30

Niste Sfaturi?

Mesaj de Ritivoiu Valentin » 27 Mar 2009, 22:19

Salut. Sunt sigur ca multi dintre dumneavoastra au mai multa experienta,asa ca as dori niste sfaturi,daca se poate. Nu am bete scumpe,pescuiesc cu momeala traditionala,sa zic asa (mamaliga,rame rosii sau de pamant,viermi,carabeti,etc). Nu prea stiu la ce sa pescuiesc acum,pe olt,mai ales ca e rece apa si cam tulbure. Se gasesc cam toate speciile de pesti. Cam la ce ar merge si la ce ? Mersi mult .

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Niste Sfaturi?

Mesaj de mini_mic » 30 Mar 2009, 09:33

Carasul deja merge pe olt si rapitorii ( somn salau ) Curand incepe si crapul dar trebuie luat usor...la momeala de primavara ( viermusi etc ).

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Niste Sfaturi?

Mesaj de carprom » 30 Mar 2009, 10:13

Rama rosie a fost si va fi nada ptr toate anotimpurile si aproape toate specile de peste o accepta :-$
Imagine

Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Niste Sfaturi?

Mesaj de Adam Mihai » 30 Mar 2009, 20:53

Ritivoiu Valentin scrie:Salut. Sunt sigur ca multi dintre dumneavoastra au mai multa experienta,asa ca as dori niste sfaturi,daca se poate. Nu am bete scumpe,pescuiesc cu momeala traditionala,sa zic asa (mamaliga,rame rosii sau de pamant,viermi,carabeti,etc). Nu prea stiu la ce sa pescuiesc acum,pe olt,mai ales ca e rece apa si cam tulbure. Se gasesc cam toate speciile de pesti. Cam la ce ar merge si la ce ? Mersi mult .
Eu unu te-as sfatui sa dai la rapitor dar nu stiu daca itzi place sa dai dupa rapitor ....
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Niste Sfaturi?

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Mar 2009, 03:46

Depinde unde pe Olt.(Am vazut ca ai scris ceva de scarabeti, nu stiu daca e acelasi lucru cu scorobeti, viermii din apele de munte ce stau ciorchine pe pietre, si am concluzionat ca pescuiesti undeva in amonte, zona montana) Nu am pescuit eu prea mult pe Olt dar daca este tulbure si putin umfat eu spun sa cauti mreana, scobar, morunas....depinde de zona unde pescuiesti. Si eu sint de parere ca trebuie incercate momeli mai light, vierme larva, la mreana ar merge si un cubulet de cascaval sau buchet de viermi (4-5). Daca ne dai mai multe detalii despre zona si stilul in care pescuiesti, poate putem fi mai mult de folos. Pana atunci Fir Intins!
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”