PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
DOANA ADRIAN
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mar 2009, 16:51

PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de DOANA ADRIAN » 06 Apr 2009, 13:45

AM FOST LA DUNARE IN PER.3-5 APRILIE IN ZONA LIBORAJDEA VREAU SA SPUN CA A FOST ARHIPLIN DE PESCARI #:-S
AM PRINS VREO 6 CARASI DAR DAR VREAU SA ZIC , CA NU AM VAZUT PANA ACUM CARAS ASA DE MARE (PESTE 1,5 KG)
AM DAT CU DE TOATE DAR AM PRINS UNUL SINGUR LA VIERMUS RESTU NUMAI LA RAMA ROSIE.
O SA MERG SI LA SFARSITUL SAPTAMANI DIN NOU CA DOAR SE INCHIDE SI AVEM O PAUZA CAM MARE ZIC EU!,ASA CA FIR INTINS LA TOATA LUMEA SI NE MAI AUZIM!

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de alyns » 06 Apr 2009, 21:18

si eu am fost prin zona aia am prins si eu caras dar am scapat si 2 crapi unu la porumb si unu la viermusi pe cara lam si vazut , eu am prins foarte bine pe viermusi si rama neagra in total 15 caras si un coleg 1 si celalat 5 , deci a fost ok

Avatar utilizator
marius_dan
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 31 Mar 2009, 12:26

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de marius_dan » 22 Iun 2009, 21:06

am fost un grup de 6 pescari in perioada 20-21 iunie; nu s-a prins nimic desi am avut parte de toate vremurile: calda, rece, ploaie, cresterea apei, am incercat si seara la apus si dimineata la rasarit si tot degeaba; ceva se intampla cu Dunarea si poate ar trebui tras un semnal de alarma.

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de alyns » 06 Iul 2009, 18:57

vreau sa plec in perioada 12-17 sau 18 poate sa imi dea si mie cineva niste sfaturi merg in zona pina la limita de jud cu mh dinsper caras , orce sugestie e bine venita ms anticipat

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de Nelutu » 06 Iul 2009, 21:55

Nu stiu daca, pana atunci, trece viitura care este la granita dintre Ungaria si Serbia, s-ar parea ca, cam in acea perioada , va fi pe teritoriul nostru. Deja se dau drumul la porti ptr a se goli lacurile de acumulare cat mai mult si sa se atenueze efectul acesteia. Ar fi bine sa urmaresti cotele Dunarii pana atunci, eu le am notate pe un carnet, sa vezi cum va fi nivelul in acea perioada. Alfel spus, sfatul meu ar fi ... sa stai acasa. [-x

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de alyns » 07 Iul 2009, 23:28

am vb cu cineva si spunea ca a trecut de moldova noua ieri eu deja am pregatit nada de joi intru la pus la dipuit porumbul si ce mai dau in apa , nu pot sa o amin ca nu pot sa imi fac alta cerere de concediu ca nu sunt oameni si asa deabea am primit aprobare , asta ete daca nu me4rge macar m,a relaxez
, ms de sfat sper sa fie cum vreau eu asta ramine de vazut cind ajung acolo

Avatar utilizator
ADRYAN1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 02 Sep 2008, 15:18

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de ADRYAN1981 » 08 Iul 2009, 13:22

sal , eu am fost spt trecuta dar in mh -in afara de un somteu de 1.25 kg si o platica de 1.5 kg - nimic , in cs nu prea sunt locuri prea multe de pescuit si pe an ce trece sunt mai multi pescari decat peste , iar locurile bune sunt "tinute" , nu ti as recomnda sa mergi in perioda asta la dunare- e dat drumu la portile de fe si se asteapta viitura , urmareaste cotele daca mergi !!!!

vis a vis de pescuitul in caras la dunare astept vreo sugestie de locuri bune :-??

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de Nelutu » 08 Iul 2009, 19:12

Viitura a trecut de Moldova Noua? Nici n-a intrat inca bine in Serbia, ti-am zis sa te uiti la cotele apelor Dunarii. Ca sa-ti faci o idee iti spun ca la Paks, de ex., cota normala este 150-200 m. iar la Apatin ar trebui sa fie 230-270 m. Uita-te sa vezi ce cote au azi!! Ceea ce a spus tipul ala este cu totul si cu totul altceva, au dat drumul la baraje, PF 1 si PF 2, ptr. a le goli cat mai mult si sa atenueze din socul viiturii!Cum ti-am mai zis, sfatul meu ar fi sa stai acasa s-au sa cauti un loc cu apa f. adanca unde s-ar putea retrage pestele in urma scaderii nivelului apei.

Avatar utilizator
alyns
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 05 Iul 2008, 22:23

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de alyns » 08 Iul 2009, 20:23

am un preten ce a fost azi in zona la bazias zi a prins bine salau , mia zis ca ii in scadere si a trecut viitura pina duminica trece si de severin , locuri bune de crap stiu de la pescari pina la cozla , in zona la berzeasca la deschidere am avut cele mai mari capturi din zona si cred ca singurele dintre 500 de pescari , un crap de 7,5 kg si unu de 12 ce spuneti de astea si am uitat si unu mai mare scapat

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de Nelutu » 09 Iul 2009, 17:34

Eu consider c-am vorbit romaneste, daca nu intelegi ca viitura nici n-a ajuns in Ro. este treaba ta. Iti doresc fir intins!, numai sa nu fie din cauza copacilor ce vin pe Dunare. ~x(

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de florian1954 » 10 Mai 2010, 18:44

Anul acesta nu a planificat nimeni nici o ieşire la Dunăre? :-?? Am auzit ceva de zona PF 2,înainte de baraj,în aval.Neluţu,nu ai nici o planificare?Aş dori o întâlnire la o partidă.Cred că eu voi merge în acea zonă la deschidere!Este posibil şi la Pristol...

Avatar utilizator
aFLO
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 21 Mar 2010, 19:02
Localitate: Petrila

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de aFLO » 10 Mai 2010, 22:22

[quote="florian1954"]Anul acesta nu a planificat nimeni nici o ieşire la Dunăre? :-?? Eu as vrea sa merg prin22- 24 mai la Dabuleni -Bechet dar nu stiu daca o sa am cu cine!? :-SS ---<><

Avatar utilizator
florian1954
membru activ
membru activ
Mesaje: 72
Membru din: 02 Feb 2010, 23:13

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de florian1954 » 11 Mai 2010, 00:36

aFLO,îmi pare rău,dar am planificat ieşirea la PF 2!!! Ţinem legătura şi poate ne întâlnim în acea zonă! Eu am timp şi pot să te anunţ când şi unde voi merge!Îţi comunic pe privat nr.de telefon şi ţinem legătura.

Avatar utilizator
ADRYAN1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 02 Sep 2008, 15:18

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de ADRYAN1981 » 17 Sep 2010, 17:27

-am ramas fara pescari in caras ? as vrea sa fim mai activi sa mai schimbam impresi despre locuri si partide de pescuit , stie cineva daca misca ceva in zona liubcova -berzeaca , intentionez sa mai fac o partida prin zona aia ??? sunt mai putine plase :) !!!

Avatar utilizator
mirceacaragin
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 16 Mar 2011, 16:47

Re: PENTRU PESCARI DE DUNARE ZONA CARAS

Mesaj de mirceacaragin » 11 Apr 2011, 22:00

am fost eu si in 12 ore nimic, am dat la intrare in Coronini, vis a vis de vila aia mare, si mai spre seara dupa coronini intr-o parcare. NIMIC

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”