intrebare spoduri

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

intrebare spoduri

Mesaj de sky_sergiu » 12 Apr 2009, 11:04

dintre urmatoarele 3 modele de spoduri care dintre ele ar fi de preferat pentru un incepator care nici nu dispune de fonduri phare :"> :"> k-karp image spod 3.6/2buc 4//5lbs; sert power spod 3.6//2buc 5lbs; maver carp abyss 3.6//5lbs.
sunt deschis si oricarei alte sugestii dar tot in limita acestor preturi daca se poate :-S :-S multumesc anticipat

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: intrebare spoduri

Mesaj de marian_popescu » 12 Apr 2009, 16:51

am eu sert power spod. l-am fortat la maxim atat cu bulgari mari cat si cu racheta korda. nu cedeaza nici sa o rogi frumos. am riscat sa vad ce poate pt ca am vazut ca arunc mai bine cu o lanseta de surf, de 3,90, 3 bucati,de la energo, mai urata, de 2 ori mai ieftina, dar mai buna la capitolul nadit. daca o vedeam mai dinainte, nu ma incurcam cu powerspodul. la pret, mi se pare ca e cel mai ieftin, in jur de 250 de lei
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: intrebare spoduri

Mesaj de misu_sipanu » 12 Apr 2009, 21:02

Marian,cauta hakuyo 390 4lbs si convingete.Eu sint fan kkarp si image spod vroiam sa mi iau,dar.....sint scumpe pt. anul asta de criza si sint de 360.Spoduri de 390 sint rare,dar hakuyo de 390 4lbs care este facut pentru pescuit la distanta,.........este si un excelent spod de nadire.Am mai spus o intr un topic si repet,m am chinuit mult cu Cosmin Ronta s o rupem cu tot felul de gramaje pina la 200gr si n am putut =))

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: intrebare spoduri

Mesaj de sky_sergiu » 12 Apr 2009, 21:28

eu personal nu caut distante fenomenale maximum 100-120m, dar in ceea ce priveste bugetul de criza te inteleg :)) daca nu venea bacul sa-mi intrerupa sezonul de pescuit nu stiu de unde faceam rost de fonduri anul acesta :))

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: intrebare spoduri

Mesaj de Madalin Dirla » 12 Apr 2009, 21:38

sky_sergiu scrie:dintre urmatoarele 3 modele de spoduri care dintre ele ar fi de preferat pentru un incepator care nici nu dispune de fonduri phare :"> :"> k-karp image spod 3.6/2buc 4//5lbs; sert power spod 3.6//2buc 5lbs; maver carp abyss 3.6//5lbs.
sunt deschis si oricarei alte sugestii dar tot in limita acestor preturi daca se poate :-S :-S multumesc anticipat
Salut Sergiu,si eu am tot sert power spod 3.6//2buc 5lbs si sunt foarte multumit de el (ca si bani este pana in 250 lei,intra pe magazinele online fiindca este mai ieftin) l-am incarcat la maxim si no problem :D ! de celelalte spoduri nu ma pot pronuntza.
Fir intins !!! ;)

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: intrebare spoduri

Mesaj de sky_sergiu » 12 Apr 2009, 21:55

de pe net il stiu si eu ;) multumesc pentru sfaturi pentru ca e in topul prioritatilor la achizitii >:D<

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: intrebare spoduri

Mesaj de marian_popescu » 12 Apr 2009, 22:00

pai nici eu nu am reusit sa-l rup in niciun fel. doar am spus ca am gasit o varianta mai ieftina, dar nu la fel de trendy, cu care arunc mai departe. de fapt mai am o lanseta cu care dau mai bine cu bulgari la distante mici, una pe care o folosesc si la somn, un sert hooligan de 3 metri. are varful elastic, din fibra plina, si ma ajuta sa ii dau mai usor socul acela necesar bulgarelui pt a parasi cupa de nadire. daca dau cu powerspodul la distante mici (30 de metri, de ex.) de multe ori bulgarele se duce cu tot cu cupa
iar la pret, nu prea stiu unde mai gasesti sub 250. noul pret la mim team e aproape 300. nici nu te contrazic, nu am fost interesat si nu am mai cautat spoduri
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intrebare spoduri

Mesaj de gor965 » 12 Apr 2009, 23:58

sky_sergiu scrie:dintre urmatoarele 3 modele de spoduri care dintre ele ar fi de preferat pentru un incepator care nici nu dispune de fonduri phare :"> :"> k-karp image spod 3.6/2buc 4//5lbs; sert power spod 3.6//2buc 5lbs; maver carp abyss 3.6//5lbs.
sunt deschis si oricarei alte sugestii dar tot in limita acestor preturi daca se poate :-S :-S multumesc anticipat
Eu pe K-karp Image Spod de 5 lbs ,as merge ...la 228 ron e super !
@Misu
Vezi ca scot cei de la Senzor un spod de 3.90 m si 6 lbs ...ca sa ai cu ce sa incerci OTG cu racheta ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: intrebare spoduri

Mesaj de sky_sergiu » 13 Apr 2009, 10:31

powerspodu e 280 ron(varianta pe care am gasit-o eu cel putin) nu e diferenta colosala, prima mea optiune fusese intr-adevar image spodul dar pare mai solid un pic modelul de la sert :-?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: intrebare spoduri

Mesaj de marian_popescu » 13 Apr 2009, 23:58

este de fapt o lanseta mai grosolana. comparativ cu marcile mai de incredere, nu cred ca are mai mult de 4 lbs, se stie ca sert face lansete mai moi in general. eu mai am altele de 3,60 cu 3,5 lbs si diferenta nu e prea mare la capitolul putere. sau, cum ar spune unii, are actiune parabolica. cred ca asta te poate ajuta in sensul in care pierzi mai putin din incarcatura rachetei
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Law
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 07 Noi 2008, 20:20

Re: intrebare spoduri

Mesaj de Law » 15 Apr 2009, 20:59

Daca mai adaugi 45 ron poti sa achizitionezi Fox Warior Spod 3,60 m 5,5 lb. Eu il am si sunt foarte multumit de el!!!
Am incercat prima data sa nadesc cu racheta Korda Skyrider, dar nu se incarca suficient si atunci am trecut la Skyliner care permite o incarcare mai mare, lucru care a dus si la incarcarea corecta a Spod-ului.
Este totusi Fox :">

Avatar utilizator
nimitz
membru activ
membru activ
Mesaje: 119
Membru din: 14 Iul 2008, 23:15

Re: intrebare spoduri

Mesaj de nimitz » 15 Apr 2009, 23:07

http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... -2009.html
poti incerca si noul spod de la shimano alivio eu am modelul BX care are doar 5 inele si sant multumit de el desi deocamdata cu racheta de la korda arunc doar 75-80 m dar cred ca cu un pic de antrenament ar merge pana la 100 m,l-am cuplat cu okuma synex 665 si pare un ansamblu destul de echilibrat

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”