Pike mono

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Pike mono

Mesaj de Closcutz » 14 Apr 2009, 18:50

A folosit careva astfel de fir pt monturi destinate rapitorului, in special cu momeala vie? Ce impresie v-a lasat? Avantaje - dezavantaje?

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pike mono

Mesaj de mihai001 » 18 Apr 2009, 09:48

Eu folosesc cel de la Climax Hardmono care este special pt stiuca.Avantaje ai ca este fata de struna invizibil in apa.Dezavantaje sint cam multe e gros,foarte tare,cirligele se leaga foarte greu si trebuie sa il schimbi cam la fiecare a 3-4 stiuca si trebuie controlat de uzura dupa fiecare captura.Pt stiuca poti folosi numai variantele de la 15 lb in sus.Rau nu este mai ales in baltile cu apa foarte clara.Prietenul meu si-a salvat concediul anul trecut in Suedia cu asa un mono pt stiuca prinzind 173 de stiuci intro saptamina.

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Pike mono

Mesaj de Closcutz » 18 Apr 2009, 21:10

In zona unde pescuiesc eu anul trecut a fost mai mult salau, iar salaul face mutre la struna. Cand puneam un monofilament simplu, nu stiu cum se facea, dar aparea cate o cumatra stiuca si zbang, facea mono praf! Cam pt o asemenea situatie m-ar interesa Pike mono: sa fie bun la salau si sa reziste cu brio la dintii cumetrei. Numai bine! Paste fericit tuturor!

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pike mono

Mesaj de mihai001 » 18 Apr 2009, 23:43

Incearca in orice caz variantele de 10-15 lb ar trebui sa functioneze la salau si sa reziste la atacul unei stiuci.Ai mai putea sa incerci fir de kevlar merge la salau(cel putin la noi in balastiere) si rezista atacului unei stiuci.In orice caz pikemono trebuie dupa fiecare cumatra controlat si in caz ca nu mai arata asa de bine trebuie sa-l schimbi.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Pike mono

Mesaj de Neamtul » 19 Apr 2009, 18:56

Salu Mihai,ce fir de kevlar recomanzi?(producator,model,grosime,cateva impresii)

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Pike mono

Mesaj de mihai001 » 19 Apr 2009, 22:33

Eu folosesc cel de la Cormoran in 5kg si 9kg dar numai in locurile unde ma astept sa apara si stiuca.Este mai moale decit struna cea ce permite pestisorului o miscare mai buna.Nu prea il folosesc in apele prea clare ca se vede la fel ca si struna in apa.In rest se leaga foarte bine(este la fel ca un fir textil dar e mai rezistent la abraziune)rezista bine la atacul unei stiuci de marime medie(nu am avut norocul sa prind mai mari de 90 cm) si nu se incurca asa de repede ca un mono.

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”