In 2 ore la Olari-- Superb

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
ladau_alex
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 14 Apr 2009, 10:39
Localitate: Arad
Contact:

In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de ladau_alex » 21 Apr 2009, 13:33

:D la balta a plouat si nu am putut sa le fac poze :((


MA SCUZATI K AM PUS ACEST TOPIC LA RAURI SI DUNARE DA AM VRUT SA IL PUN LA BALTI SI IAZURI

MII DE SCUZE!!!
DSC00342.JPG
DSC00341.JPG

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de gor965 » 21 Apr 2009, 15:06

Ti-am mutat topicul de unde l-ai postat in prima faza si-mi permit un comentariu (ia-l ca pe un sfat) : era suficient sa-l fotografiezi pe cel mai mare si sa dai cateva detalii despre partida de pescuit in sine (balta ,taxa ,regulament ,nada ,echipament folosit ,et. ,etc. ) ...altfel se vor naste discutii si-ti pui sigur o parte a forumului in cap !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de toader nicolae » 21 Apr 2009, 17:33

ladau_alex scrie::D la balta a plouat si nu am putut sa le fac poze :((


MA SCUZATI K AM PUS ACEST TOPIC LA RAURI SI DUNARE DA AM VRUT SA IL PUN LA BALTI SI IAZURI

MII DE SCUZE!!!

Sfatul meu personal.pentru tine si cilalti utilizatori ai forumului,este sa postati numai pozele facute pe malul apei,deoarece pestele din bucatarie poate fi cumparat si de la METRO.Dealtfel,la preturile cu care pescuiti in acea zona de tara va permit sa pescuiti si in sistem C&R sau eventual sa retineti doar cantitatea pe care ati putea s-o cumparati de la magazin de banii pentru taxa.

Te rog sa dai si detalii despre partida.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de gogu steriade » 21 Apr 2009, 17:46

@io catre rafael nadal
Tinere frumosi pesti da ciudat ca ai luat 4 pesti acasa sai faci poze sa le arati la baieti ca te pricepi si la pescuit nudoar la fotbal si tenis de pe camp. asa in zbor ,o bagaboanta ceva (o pasarica ,adica) imi spune ca nu prea sti cum ie cu regulamentele de pescuit sportiv . vezi cum o dai cu ale 2 ore in care ai prins pesti aia ...zi si tu ca a fost adunate 2 ore ,adica ai dat o jumatate de ora alaltaieri ,o jumatate ieri ,o jumatate de ora azi si te mai duci si maine o jumatate de ora ,ca sa fie treaba legala mantelegi ! ;)
Sa zbarlit pielea pe mine si ma cutremur si ma iinfior la gandu ca ce faceai daca prindeai un sac de peste ,ca te lovea Lombago pana ajungeai acasa si salegea prafu de viitoru tau de sportiv si ie pacat ca esti tanar (io sunt patit si stiu cum e sa cari cu carca) .
pss.
care dai la curente cu voltaj mic ori cu portofelu la metro ,nu mai citi ceam scris mai sus ! :D
Hai, multi baci per tuti :-*
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de jila pitis » 21 Apr 2009, 17:59

gogu steriade scrie:@io catre rafael nadal
Tinere frumosi pesti da ciudat ca ai luat 4 pesti acasa sai faci poze sa le arati la baieti ca te pricepi si la pescuit nudoar la fotbal si tenis de pe camp. asa in zbor ,o bagaboanta ceva (o pasarica ,adica) imi spune ca nu prea sti cum ie cu regulamentele de pescuit sportiv . vezi cum o dai cu ale 2 ore in care ai prins pesti aia ...zi si tu ca a fost adunate 2 ore ,adica ai dat o jumatate de ora alaltaieri ,o jumatate ieri ,o jumatate de ora azi si te mai duci si maine o jumatate de ora ,ca sa fie treaba legala mantelegi ! ;)
Sa zbarlit pielea pe mine si ma cutremur si ma iinfior la gandu ca ce faceai daca prindeai un sac de peste ,ca te lovea Lombago pana ajungeai acasa si salegea prafu de viitoru tau de sportiv si ie pacat ca esti tanar (io sunt patit si stiu cum e sa cari cu carca) .
pss.
care dai la curente cu voltaj mic ori cu portofelu la metro ,nu mai citi ceam scris mai sus ! :D
Hai, multi baci per tuti :-*
bine zis gogule daca intradevar i-a prins inseamna ca are familie numeroasa. :D cred ca era de ajuns unu sa fi oprit daca ii permitea regulamentul baltii ca vad ca sunt destul de marisori.asta nu mai este pescuit sportiv.

Avatar utilizator
OXY666666
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 09 Dec 2007, 17:34
Localitate: ORADEA

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de OXY666666 » 21 Apr 2009, 18:42

LADAU_ALEX
poti sa postezi regulamentul lacului Olari?

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de misu_sipanu » 21 Apr 2009, 18:55

@Gogu
Iesti tare, ma tata =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Avatar utilizator
Rosky
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 09 Aug 2008, 19:42
Localitate: Tgv .Casa Crapului

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de Rosky » 22 Apr 2009, 09:17

[quote="ladau_alex"]:D la balta a plouat si nu am putut sa le fac poze :((


MA SCUZATI K AM PUS ACEST TOPIC LA RAURI SI DUNARE DA AM VRUT SA IL PUN LA BALTI SI IAZURI

MII DE SCUZE!!!

Vezi ca au gust de squid-octopus sau de alte arome :D .De curiozitate te intreb daca am face toti ca tine unde am mai pescui? si ce crezi ca am mai prinde? Pacat ,mare pacat ,de cand cu forumurile de pescuit am crezut ca o sa se mai educe lumea si prin tara noastra dar se pare ca ma insel.
P.S-sa ai pofta,dar cred ca era mai bun fileul de pangasius :)

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de costelino » 22 Apr 2009, 09:30

Bine mai frate ai prins ca ai neamu mare si obligatii,dar asemenea comentariu rar ai sa vezi.
Numele baltii l-ai dat, dar restul?

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de toader nicolae » 22 Apr 2009, 11:31

Rosky scrie:
ladau_alex scrie::D la balta a plouat si nu am putut sa le fac poze :((


MA SCUZATI K AM PUS ACEST TOPIC LA RAURI SI DUNARE DA AM VRUT SA IL PUN LA BALTI SI IAZURI

MII DE SCUZE!!!

Vezi ca au gust de squid-octopus sau de alte arome :D .De curiozitate te intreb daca am face toti ca tine unde am mai pescui? si ce crezi ca am mai prinde? Pacat ,mare pacat ,de cand cu forumurile de pescuit am crezut ca o sa se mai educe lumea si prin tara noastra dar se pare ca ma insel.
P.S-sa ai pofta,dar cred ca era mai bun fileul de pangasius :)



Este superb sa vezi cum ne trezim,toti sa fim, "lupii moralisti".Fratilor,C&R este un concept pe care il respecta fiecare dupa bunul plac,atata timp cat nu incalca regulile de pescuit a amenajarii respective.Acest concept va avea o sansa,numai atunci cand noi,cei care cotizam la bunastarea patronilor de balti si a sefilor din asociatiile ajvps,anpa .etc,VOM FI RESPECTATI.Patronii care mai au ceva "bun simt" nu-si mai fac probleme de genul acesta si pescarii care le frecventeaza baltile raspund cu acelasi "bun simt".Despre cei care doresc sa critice atitudinea asta(si eu sunt impotriva retinerii excesive),trebuie sa intelegeti ca va trebui sa fie cineva ,care sa arunce primul cu piatra.....................................cine?...........................

Poate esti tu Rosky,cred ca esti cel mai vehement.

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de IULIAN C » 22 Apr 2009, 11:41

Toti luam acasa mai mult sau mai putin,oameni buni,insa nu e bine nici sa golim apele,dar nici sa facem pe "lupul moralist" cum spune toader...insa,sincer sa fiu,din cauza faptului ca nu prea mananc peste,cam 6 pesti sunt in congelator de prin noiembrie...daca ii dezghet si-i fotografiez,ar ghici cineva ca nu sunt prinsi pe balta?
Daca inca nu s-a implementat aparatul foto/video cu rol deplin in echipamentul de pescuit,nu credeti ca ar fi timpul?
Ca nu cred ca pozele de acasa sunt relevante ci alea acolo pe balta...la fata locului!
Eu asa zic ca e cel mai adecvat si de doritSau o sa ajungem sa facem poze doar baltilor goale cu timpul...ca...de unde iei si nu mai pui....
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de toader nicolae » 22 Apr 2009, 12:00

Ai perfecta dreptate Iulica.Crezi ca domnul Russ isi face,griji pentru protectia pestelui din balta domniei sale????????Cu siguranta ca nu,deoarece nu cred ca va fi cineva suficient de tampit sa incerce sa fure si sa piarda sansa sa pescuiasca intr-o balta de calitate la un pret de calitate si mai ales a unui om de calitate.


In opinia mea domnii,RUSS,PETCU si alti patroni care au inteles rapid ca sursa lor de venit sunt pescarii si nu balta,deschid cu succes drumul conceptuluiC&R in Romania.Nimeni atcineva,doar ei.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de gor965 » 22 Apr 2009, 12:47

Din punctul meu de vedere ,pana nu stim regulamentul de pescuit specific baltii respective , nu avem de unde sa stim daca pozele sunt dovada ori a unei greseli de incepator ori a unei lovituri de maestru...bulanos ! :-? ... :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de IULIAN C » 22 Apr 2009, 13:08

Da,Gor,ai mare dreptate...tocmai pt ca presupun ca a omis sa puna si detalii despre balta...ce regim...etc
Insa daca i-a luat pe o balta salbatica...BRAVO =D>
Cat despre D-l Russ,Victor Petcu...da,au inteles cum sta treaba,dar parerile tot sunt impartite ca doar suntem inca in Romania....unii condamna vehement conceptul de catch&release si taxele de pe aceste balti,altii vor sa pescuiasca doar sportiv...de relaxare....nu stiu de ce nu folosim noi energia asta sa mergem acolko unde ne convine,ca parerea mea a fost si ramane ca daca te simti bazat dar totodata condamni sistemul asta cu taxa si c&r,poti oricand sa ai satisfactii pe ape unde nu sunt admini,nici taxe,nici c&r...deci pe ape salbatice!
De asemenea sunt balti unde pt cateva zeci de lei te si relaxezi si iei si acasa destul de mult...nu mai stiu unde vedeam o reclama ca se ia orice la bunul simt,crap oricat pana in 3 kg stiuca deloc si somn orice,oricat...pt vreo70 lei/24 ore
Ca tot s-a vorbit de peste cumparat....eu personal,daca vreau sa iau sa zic 5 kg de pe o balta pe care o frecventez exista destule variante "nasoale" cum ar fi:
-1 nu prind nimic =am dat banii degeaba
2-prind mai mare decat permite regulamentul=bani dati degeaba
3-s-a pescuit/nadit sau hranit pestele cu fel si fel de "chestii" si nu prea ma bucur de un gust bun
Ca atare,daca tot vreau sa mananc si bun si ieftin am din nou variante:
-1merg pe o apa salbatica si daca prind bine daca nu....nu pierd prea multi bani
2-merg pe balta cu taxa,prind peste nu mic ci alerg dupa capturi....andrenalina....distractie si cand vin acasa,in loc sa dau pe balta 100 ron /5 kg adica 20 ron /kg,trec pe la "baieti" prin piata si iau crap proaspat de dunare cu max 8 lei/kg-castig maxim,adica dintr-un milion am platit 50-60 ron si m-am bucurat de driluri cu pesti mari,n-am alergat dupa ciortani ca sa ii retin,si cu restul mai iau si vreo5 kg din piata ,peste sanatos din natura....scap astfel si de cei de pe langa mine si carcotele lor genul:
-"Ba...n-ai prins nimic?Ce pescar esti tu?"
A se retine un lucru:-eu,personal nu pot spune ca sunt instarit,dimpotriva...dar nici nu pescuiesc..."de foame"
Macar placerea asta sa mi-o permit...eliberand un peste ma simt ca si cand am redat viaa unei fiinte....e totusi ceva maret...ca are cine sa-i omoare pt mine/noi!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: In 2 ore la Olari-- Superb

Mesaj de toader nicolae » 22 Apr 2009, 13:39

=D> =D> =D> Iulica,asta este o atitudine normala,dar analizand cele spuse de tine,sincer nu prea cred ca socoteala de acasa se potriveste cu cea din targ.Balti fara stapan in Bucuresti unde sa mai prinzi crap????????????Balti cu taxe 50-6o ron unde sa ai sansa unui record sunt doar cateva si mai multi pescari decat pot sa suporte aceste balti.Baltile unde poti retine oricat,merg maxim un an si pe urma prinzi ceva broaste ca pestele este in piata de unde il cumperi cu 8 lei kg.
Atitudinea ta este foarte corecta dar mereu va fi cate unul care sub cel mai slab pretext posibil(pestele prins de mine,parca este mai bun) va rade tot.

Personal,daca as avea o balta de pescui as permite pescuitul oricui dar numai C&R si o data cu taxa as semna si un contract,prin care pescarul se obliga ca in cazul cand este prins la furat sa ma despagubeasca cu suma de 10 000 de ron.Atunci o sa rog eu pe toti pescarii sa fure si nu va fura nimeni.Pentru "tenismeni" si "energeticieni",cred ca l-as face invidios si pe TEPES cu metodele mele de tortura.


Cand voi fi patron de balta o sa ma rog ca macar 10 hoti pe luna sa am si eu. =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”