Braconieri si braconaj

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
Liviu Mihai
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 22 Noi 2007, 01:28
Localitate: Bacau

Braconieri si braconaj

Mesaj de Liviu Mihai » 22 Noi 2007, 02:56

Cand o sa scapam de ei ?!?!?! Intreb si ma mir, in acelasi timp, deoarece lacurile din Bacau sunt pline de ei. Deschid acest topic deoarece vreau sa aflu daca sunt si prin alte parti ale tarii si ce se face pentru a scapa de ei.

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 22 Noi 2007, 03:00

sunt peste tot si ce este si mai grav e ca migreaza si intre judete ! anul trecut cand au fost revarsarile in Dolj am vazut masini de Valcea care braconau :|. De scapat de ei nush ce sa zic.....forta bruta poate, tunu si pistolu sa ii pui pe fuga. Naiba stie ca ma gandesc ce ii determina sa se comporte asa : impactul societatii asupra lor, saracia, mentalitatea ?!?!?!?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 22 Noi 2007, 12:46

Cred ca stomacul si educatia ii determina sa faca asta si mai ales faptul ca POT fara ca cineva sa le faca ceva, am spus pe vechiul forum cum asta primavara la Nedeia se bracona cu politia de frontiera si jandarmii de fata ca deh, oamenii aveau acte "in regula". Ma intreb cat la suta din peste a ajuns pe mesele polististilor? Mai trebuie sa se schimbe cateva generatii ca mentalitatea asta tigano-corupto-comunista sa dispara! Noi sa fim sanatosi pana atunci si fir intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

bbraconaj

Mesaj de vali003 » 23 Noi 2007, 01:55

pina cind nu o sa se scoata legi foarte aspre , si o sa se aplice aceste legi , pina cind spaga no sa mai fie pe primul loc , este greu , poate in urmatorii ani ceva o sa se schimbe , dar eu personal nu prea cred.

Avatar utilizator
horatiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2007, 16:59
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: bbraconaj

Mesaj de horatiu » 27 Dec 2007, 17:16

Din pacate este o mentalitate care ne va lasa apele fara peste ! pe raul Mures foarte rar daca mai apuci sa ageti ceva in carlig :(( poti sa nadesti cat vrei locul ca tot degeaba !
Varga Horatiu
0766534563
0745854650
hory_her@yahoo.com

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 01 Ian 2008, 17:59

Sunt nou pe acest forum care mi sa parut foarte interesant si sper sa fiu bine primit printre voi.
Asa deci citeva date despre mine:
Sunt presedintele A.P.S.-HD . Asociatie care in 2007 a avut 1826 de membri pescari sportivi.
In legatura cu topicul actual as dori sa stiti ca in anul 2007 impreuna cu Jandarmi si cu inspectorul piscicol am facut aproximativ 50 de sesizari penale pentru braconaj in Judetul Hunedoara
In urma actiunilor intreprinse de noi a scazut foarte mult curajul braconierilor de a mai iesi la braconat pe ape. Totusi fenomenul nu este eradicat dar macar il putem tine sub control.In oricecaz fara ajutorul jandarmilor nu am fi putut face nimica.
Sper ca in toate judetele sa fie asociatii care sa puna un accent marit in activitatea lor de a combate actele de braconaj :mrgreen: ---<>< [O]

Avatar utilizator
horatiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2007, 16:59
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de horatiu » 02 Ian 2008, 17:10

Felicitari Domnule Presedinte, mi-as dori si eu sa am un asemenea presedinte care sa faca asa ceva dar din pacate tin sa precizez ca in judetul MURES Inca mai gasesti fire cu cate 20-30 de carlige cu carasei pe ei de pe o parte a alta a raului si pe Tarnava Mare la Fel ! DAR aici sunt ei mai preocupati ca sa isi intinda plasele si sa prinda SOMNIII la 40-50 de KG in spatele Combinatului ! asta este mentalitate de pescar amator !! Oare ???
Varga Horatiu
0766534563
0745854650
hory_her@yahoo.com

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 02 Ian 2008, 18:59

Nu te supara din ce asociatie faci perte????
Daca esti la AJVPS nu am nimica de comentat acelasi stil il au si la noi in judet adica nu fac nimica numai incaseaza bani de la pescari.
Dar daca esti la o asociatie independenta se schimba problema .Poate te pot ajuta.

Avatar utilizator
horatiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2007, 16:59
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de horatiu » 03 Ian 2008, 00:28

APSHD scrie:Nu te supara din ce asociatie faci perte????
Daca esti la AJVPS nu am nimica de comentat acelasi stil il au si la noi in judet adica nu fac nimica numai incaseaza bani de la pescari.
Dar daca esti la o asociatie independenta se schimba problema .Poate te pot ajuta.
Fac parte de 2 ani de zile din ASOCIATIA Mures 2006 , dar nu cred ca asta va schimba ceva !
Varga Horatiu
0766534563
0745854650
hory_her@yahoo.com

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 03 Ian 2008, 18:28

Din conducerea asociatiei tale nu are cineva acces la Internet ? as putea lua legatura cu iei si sa-i ajut.

Avatar utilizator
horatiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2007, 16:59
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de horatiu » 05 Ian 2008, 16:29

daca ar avea internet ar fii usor ! :))))))))))
Varga Horatiu
0766534563
0745854650
hory_her@yahoo.com

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 08 Ian 2008, 22:58

horatiu scrie: Fac parte de 2 ani de zile din ASOCIATIA Mures 2006 , dar nu cred ca asta va schimba ceva !
horatiu,
scuza-ma ca te intreb,dar..de ce mai faci parte din acea asociatie??
horatiu scrie:Felicitari Domnule Presedinte, mi-as dori si eu sa am un asemenea presedinte care sa faca asa ceva dar din pacate tin sa precizez ca in judetul MURES Inca mai gasesti fire cu cate 20-30 de carlige cu carasei pe ei de pe o parte a alta a raului si pe Tarnava Mare la Fel ! DAR aici sunt ei mai preocupati ca sa isi intinda plasele si sa prinda SOMNIII la 40-50 de KG in spatele Combinatului ! asta este mentalitate de pescar amator !! Oare ???
ce te tine legat de o astfel de asociatie?? nu inteleg :? :? :?
te-ai intrebat daca merita sa faci parte din acea asociatie?? te merita ei pe tine??

in 2006 am facut si eu parte dintro astfel de asociatie,dar.......am renuntat la timp,cand am vazut ca defapt nu se schimba nimic si nici nu se dorea schimbarea pt membrii de rand :evil:

oare pretul permisului de pescuit sa fie problema?? sincer,nu cred cu toate ca APSHD e f interesata de acest aspect pe un alt topic unde nimeni nu a raspuns.oare de ce??

APSHD ,esti un caz fericit,si te felicit pt ce ai realizat,respectiv combaterea braconajului (si ce mi-a placut aici a fost faptul ca esti realist si ai spus ca nu ai eradicat de tot fenomenul si ca meritul este si al jandarmilor ),precum si a faptului ca a-ti reusit sa faceti cat de cat o populare cu peste (fie el si caras :( ) ,dar ti-ai pus intrebarea,cat ai fi putut realiza daca legea nu fortza pescarii sa fie membri a unei asociatii?? pe cati din cei 1826 membri puteti pune baza?? se strang 10%?? nu cred :?

Avatar utilizator
dadylures
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 01 Ian 2008, 14:30

Mesaj de dadylures » 09 Ian 2008, 09:16

Adiwolf, m-am tot ferit sa-ti dau replica, desi sincer nu cred in superioritatea ta pe care cautzi sa o afisezi si care e complet faldsa, eu as tinde sa zic ca e exact invers.
Faci un enuntz ca esti fericit ca te-ai retras dintr-o asociatzie la timp, pt ca sesizasei tu, ca nu se doreste schimbarea pt. membrii de rind.
Cred ca cine ti-a spus "Gica Contra" a gasit cea mai buna formula...ti se potriveste perfect...si poate, nu numai atat.
Eu cred ca tu nu ai in clar citeva notziuni elementare.

Calitatea de asociat o DOBINDESTI la cerere si nu te obliga nimeni sa faci parte dintr-o anume asociatzie. Ca gest deplin democratic nu te-a impiedicat absolut nimeni sa-ti pierzi dreptu de a mai fi asociat. Pt. ca, ar trebuii sa spui adevarul, tu nu te-ai retras din asociatzie, asa cum lasi sa se intzeleaga, ci, renuntzarea ta, zic eu, pierderea calitatzii de membru al asociatziei respective, l-ai dobindit prin necontinuarea platii cotizatziei catre asociatzia respectiva. Daca ar fi avut loc o retragere onorifica a ta din asociatzia respectiva, si avind in vedere pretentziile tale care s-au dovedit a fi inselate, nu ai procedat la o astfel de renuntzare pe care, la calibrul tau, eu, o consider pe sub usa.
Daca ai fi citit statutul asociatziei respective, ai fi vazut cum se procedeaza pt. a avea o renuntzare, sau o retragere demna din aceasta asociatzie.
Tu ai ales sa nu mai platesti cotizatzia de asociere catre asociatzie, si gata. Da, e si asta o forma de renuntzare sau retragere, dar nu stiu daca-ti face bine sa comentezi si sa mai dai si sfaturi in acest sens.
Crede-ma ca nu am primit absolut nici o cerere scrisa din partea ta, care sa motiveze un eventual gest demn de retragere a ta din asociatzie.
Respectarea prevederilor statutare ale asociatziei respective din partea ta, insemna cel putzin, un minim respect fatza de cei care, de bine de rau au incercat si incearca in continuare sa faca ceva.
Sincer imi pare nespus de rau ca sperantzele si nazuintzele tale nu au avut orizont in aceasta asociatzie si ca atare a trebuie sa te mutzi la alta asociatzie care -ti serveste mult mai bine intereselelor tale.
Nu vreau sa te intreb sau sa ne spui cite initziative in cadrul asociatzie ai avut, nu vorbesc la cele de a sarii sa critici, vorbesc de initziative concrete pe care sa le preiei si sa le materializezi intr-un anume fel...sau poate ne spui daca cineva nu te-a lasat sa faci acest lucru, ca doara intr-o asociatzie trebuie sa existe si astfel de actziuni...nu?
Eu cred ca tu nu ai in clar multe...
Afirmatzia ta ca nu se doreste schimbare la nivelul membrilor de rind, lasa sa se intzeleaga ca membrii, cei care nu sint de rind, se bucura de anume privilegii, poate ca-mi spui si mie de ce privilegii ma bucur eu...ca sint cel mai la virf...si sa nu mai vorbim si de altzii...nu?
Nu ma deranjeaza faptul ca esti blocat de idea inlaturarii obligativitatzii asocierii.
Eu cred ca, daca nici atunci cand ai fost obligat sa te asociezi nu ai intzeles ce-i aia asociere...ce atitudine vei avea intr-o situatzie cu totul inversa....
Esti liber sa sustzi ce doresti...dar dupa cum intzeleg, ai un mare vid...
Sa speram ca anul ce a venit va fie un an in care sa judeci mai in profunzime lucrurile, si poate ca vei gasii mai multe raspunsuri...itzi doresc tot binele dupa lume...
Dar am o rugaminte, te rog sa nu mai bravezi si sa mai dai si sfaturi altora sa aiba un comportament ca si al tau...
Domnilor, daca cineva este nemultzumit de o anume activitate a asociatziei din care face parte sau vrea sa faca ceva anume in binele asociatziei respective, sau chiar daca vretzi sa va retragetzi dintr-o asociatzie, facetzi acest lucru cu demnitate, faceti-l in scris, spunetzi ce nu va convine, ce anume vretzi, sau nu vretzi si lasatzi-i dreptul de decizie asociatziei respective, asa cum e si normal.
Sint convins ca asociatziile non ajvps, au o cu totul alta deschidere democratica fatza de membrii ei si are capacitatea de a raspunde clar si concis la astfel de interpelari.
Altfel cred ca acest exemplu Wolf, ramine un exemplu in dreptul caruia sincer as scrie:
ASA NU !!!
Adiwolf, sa nu crezi ca am ceva cu tine, este sincera mea parere fatza de cele afirmate de tine aici.
Sper sa nu transformi intr-o polemica si sa nu iei in nume de rau cele afirmate de mine...mai bine considera ca un sfat...
O zi buna...

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 09 Ian 2008, 20:25

Pt. ADIWOLF
Sunt convins ca daca se renunta la obligativitatea asocierii asociatia noastra ca si toate asociatiile se vor desfiinta.
Atunci sa vedeti legea junglei pe ape , cind nu va mai fi nici un control pe ape si nu se va mai popula cu peste nici o apa. Cit de cit noi tinem braconajul inca sub control si mai facem si populari.
Normal ANPA nu ar mai trebui sa autorizeze asociatiile care nu isi fac treaba. Tocmai de acea am propus sa fie introdus in OU care va apare curind ca si o conditie primordiala intocmirea unui plan de management pentru a putea primi autorizatia de pescuit sportiv pentru asociatii. :roll: :twisted: :lol: :wink:

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 09 Ian 2008, 23:28

dadylures scrie:Adiwolf, m-am tot ferit sa-ti dau replica, desi sincer nu cred in superioritatea ta pe care cautzi sa o afisezi si care e complet faldsa, eu as tinde sa zic ca e exact invers.

doamne fereste,departe de mine gandul de a ma crede superior cuiva sau cu ceva,dar nici dumneavoastra nu sunteti in masura sa judecati acest lucru

Faci un enuntz ca esti fericit ca te-ai retras dintr-o asociatzie la timp, pt ca sesizasei tu, ca nu se doreste schimbarea pt. membrii de rind.

DA,si afirm acest lucru inca odata.
asociatia dumneavoastra ce cu onor o conduceti,este mai mult axata pe competitie ,iar pt dumneavoastra acest lucru este primordial (precum si lupta cu Antonescu),lucruri care pt mine,un pescar de rand nu au relevanta.

Cred ca cine ti-a spus "Gica Contra" a gasit cea mai buna formula...ti se potriveste perfect...si poate, nu numai atat.

normal,nici nu ma asteptam la o altfel de afirmatie,doar vine de la "dumneavoastra" .

Eu cred ca tu nu ai in clar citeva notziuni elementare.

NU,dumneavoasta si cu mine,vorbim depre niste lucruri total opuse si de pe pozitii total diferite.

Calitatea de asociat o DOBINDESTI la cerere si nu te obliga nimeni sa faci parte dintr-o anume asociatzie.

ba da,din nefericire,ca sa practici pescuitul ca un hobby( atentie,nu ca pescuit sportiv ),la noi in romania,trebuie sa fii membru al unei asociatii .

Ca gest deplin democratic nu te-a impiedicat absolut nimeni sa-ti pierzi dreptu de a mai fi asociat. Pt. ca, ar trebuii sa spui adevarul, tu nu te-ai retras din asociatzie, asa cum lasi sa se intzeleaga, ci, renuntzarea ta, zic eu, pierderea calitatzii de membru al asociatziei respective, l-ai dobindit prin necontinuarea platii cotizatziei catre asociatzia respectiva.

foarte corect si adevarat.

Daca ar fi avut loc o retragere onorifica a ta din asociatzia respectiva, si avind in vedere pretentziile tale care s-au dovedit a fi inselate, nu ai procedat la o astfel de renuntzare pe care, la calibrul tau, eu, o consider pe sub usa.
Daca ai fi citit statutul asociatziei respective, ai fi vazut cum se procedeaza pt. a avea o renuntzare, sau o retragere demna din aceasta asociatzie.
Tu ai ales sa nu mai platesti cotizatzia de asociere catre asociatzie, si gata. Da, e si asta o forma de renuntzare sau retragere, dar nu stiu daca-ti face bine sa comentezi si sa mai dai si sfaturi in acest sens.
Crede-ma ca nu am primit absolut nici o cerere scrisa din partea ta, care sa motiveze un eventual gest demn de retragere a ta din asociatzie.
Respectarea prevederilor statutare ale asociatziei respective din partea ta, insemna cel putzin, un minim respect fatza de cei care, de bine de rau au incercat si incearca in continuare sa faca ceva.

statutul l-am citit.
de retragere onorifica nu poate fi nicidecum vorba.
de retragere demna,da,se poate discuta,depinde din ce parte privesti lucrurile.eu am considerat ca din partea mea,a fost destul de demna renuntarea mea,dar nu are rost sa ma justific,asa ca,..considerati-ma nedemn pt dumneavoastra si asociatia dumneavoastra.


Sincer imi pare nespus de rau ca sperantzele si nazuintzele tale nu au avut orizont in aceasta asociatzie si ca atare a trebuie sa te mutzi la alta asociatzie care -ti serveste mult mai bine intereselelor tale.
Nu vreau sa te intreb sau sa ne spui cite initziative in cadrul asociatzie ai avut, nu vorbesc la cele de a sarii sa critici, vorbesc de initziative concrete pe care sa le preiei si sa le materializezi intr-un anume fel...sau poate ne spui daca cineva nu te-a lasat sa faci acest lucru, ca doara intr-o asociatzie trebuie sa existe si astfel de actziuni...nu?

:) :) ,nu pot decat zambi amar,la interpelarea de mai sus si sa tac (stiti mai bine de ce).

Eu cred ca tu nu ai in clar multe..
Afirmatzia ta ca nu se doreste schimbare la nivelul membrilor de rind, lasa sa se intzeleaga ca membrii, cei care nu sint de rind, se bucura de anume privilegii, poate ca-mi spui si mie de ce privilegii ma bucur eu...ca sint cel mai la virf...si sa nu mai vorbim si de altzii...nu?

v-am mai spus,atata timp cat ne referim la cu totul alte nazuinte,nu putem sa vorbim despre acelasi lucru.
dumneavoastra cand vorbiti de pescuit,in proportie de 90%,vorbiti despre pescuitul de competitie,despre piste de concurs,despre echipe conduse de dumneavoastra catre gloria pescareasca,pe cand eu ma refer la pescuitul de relaxare,ca hobby,despre ape mai putin poluate sau mai putin braconate,despre pescuit ca "medicament" si binefacere spirituala.
acuma va e clar ca nu vorbim despre acelasi lucru?!!


Nu ma deranjeaza faptul ca esti blocat de idea inlaturarii obligativitatzii asocierii.

nu va deranjeaza,dar va irita??!! asta deduc din raspunsul dumneavoastra.de ce??

Eu cred ca, daca nici atunci cand ai fost obligat sa te asociezi nu ai intzeles ce-i aia asociere...ce atitudine vei avea intr-o situatzie cu totul inversa....

upsss,pai mai sus sustineati ca nu m-a obligat nimeni la asociere.
defapt,cand si unde spuneti adevarul??!!

Esti liber sa sustzi ce doresti...dar dupa cum intzeleg, ai un mare vid...

sigur ca sunt liber sa sustin ideiile mele si nu incercati sa ma mai intelegeti,din postura dumneavoastra e destul de greu.

Sa speram ca anul ce a venit va fie un an in care sa judeci mai in profunzime lucrurile, si poate ca vei gasii mai multe raspunsuri...itzi doresc tot binele dupa lume...

ceea ce imi doriti dumneavoastra mie,va doresc si eu.

Dar am o rugaminte, te rog sa nu mai bravezi si sa mai dai si sfaturi altora sa aiba un comportament ca si al tau...

sunt liber sa fac ce vreau si sa imi exprim gandurile,temerile si opiniile fata de diverse subiecte discutate pe aceste forumuri,asa ca lasatii pe altii sa ma judece,sa traga concluziile singuri,prin gandirea lor personala.
nu bravez si nu dau sfaturi,fiecare e liber sa faca ce doreste,libertate pe care dumneavoastra nu prea o intelegeti.

Domnilor, daca cineva este nemultzumit de o anume activitate a asociatziei din care face parte sau vrea sa faca ceva anume in binele asociatziei respective, sau chiar daca vretzi sa va retragetzi dintr-o asociatzie, facetzi acest lucru cu demnitate, faceti-l in scris, spunetzi ce nu va convine, ce anume vretzi, sau nu vretzi si lasatzi-i dreptul de decizie asociatziei respective, asa cum e si normal.

asa ar fi normal,daca oamenii aceiai ar devenii de bunavoie membri si asociatia respectiva s-ar comporta ca un Club

Sint convins ca asociatziile non ajvps, au o cu totul alta deschidere democratica fatza de membrii ei si are capacitatea de a raspunde clar si concis la astfel de interpelari.
Altfel cred ca acest exemplu Wolf, ramine un exemplu in dreptul caruia sincer as scrie:
ASA NU !!!
Adiwolf, sa nu crezi ca am ceva cu tine, este sincera mea parere fatza de cele afirmate de tine aici.


nu aveti nimic cu mine,dar ma atacati direct,faceti afirmatii pe care nu le intelegeti si ma dati exemplu de "bad boys".
mati omorat cu atata sinceritate
:lol:

Sper sa nu transformi intr-o polemica si sa nu iei in nume de rau cele afirmate de mine...mai bine considera ca un sfat...
O zi buna...


am evitat (timp de 1 1/2 ani) pe cat posibil,dar probabil ca nu ati observat,sa intru in polemica cu dumneavoastra,dar la un astfel de atac,dati-mi voie sa am dreptul la replica.
deasemenea,din respect pt membri forumului dar si pt dumneavoastra,va anunt ca nu va voi raspunde la o eventuala replica sau alt atac si voi considera diferendul nostru,inchis pt totdeauna.
( apropos,va rog frumos ca pe viitor sa va abtineti a ma mai cataloga sau a mai face comentarii vizavi de persoana mea,cu alti membrii ai diverselor forumuri de pescuit - nici nu va puteti inchipui cat de mica este lumea asta :wink: )
zile la fel de bune si pt dumneavoastra.

scuze inca odata celorlati forumisti pt off topic :oops:

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”