melasa

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
eros
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 14 Iul 2008, 13:19
Localitate: galati
Contact:

melasa

Mesaj de eros » 01 Mai 2009, 14:41

la multi ani pe anul asta si Hristos a inviat tuturor, si splin de impliniri la toata lumea.

am o intrebare care ma chinuie: as putea sa amestec laptele de porumb cu aromix sensas si MELASA?sau la mixu asta sa mai adaug si miere?
-mar interesa daca as putea face combinatia asta nu la momentul faptei ci sal am pe termen indelungat ????????

va multumesc anticipat
are balta peste,da............e prea multa apa peste el

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: melasa

Mesaj de Madalin Dirla » 01 Mai 2009, 17:32

eros scrie:la multi ani pe anul asta si Hristos a inviat tuturor, si splin de impliniri la toata lumea.

am o intrebare care ma chinuie: as putea sa amestec laptele de porumb cu aromix sensas si MELASA?sau la mixu asta sa mai adaug si miere?
-mar interesa daca as putea face combinatia asta nu la momentul faptei ci sal am pe termen indelungat ????????

va multumesc anticipat
sunt cam multe lichide cu acelasi efect, sfatul meu este sa il combini la locul faptei....fir intins!!

Avatar utilizator
VladTepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 15 Apr 2008, 13:19

Re: melasa

Mesaj de VladTepes » 05 Mai 2009, 11:59

Daca tot s-a deschis topicu as pune si io o intreabare inlegatura cu melasa, stind ca melasa contine si o cantitate destul de mare de betaina, intrebarea mea ar fi daca meleasa are cumva si proprietati de ajutare a digestiei??, adica ar putea inlocui partial anumiti aminoacizi din partea lichida a boilesului.
Prea putine informati gasesc despre melasa pana acuma am adaugato numa in groundbait eficienta ei imi este clara am testat indelung sezonul trecut dar nu in boiles.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: melasa

Mesaj de carprom » 06 Mai 2009, 10:10

VladTepes scrie: stind ca melasa contine si o cantitate destul de mare de betaina, i
Chiar din potriva...melasa este pleava sfeclei de zahar, dupa ce sa extras totul din sfecla ramine melasa... daca ar contine o cantitate mare de betaina, nu ai cumpara-o cu 1€/L.
E drept ca betaina lichida se face cu melasa...dar asta este alt subiect
Imagine

Avatar utilizator
VladTepes
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 15 Apr 2008, 13:19

Re: melasa

Mesaj de VladTepes » 06 Mai 2009, 12:32

Poate ai dreptate dar sunt sigur ca am auzit in o emisiune infopescar ca contine betaina , da poate nu contine multa dar contine.., Eu iau melasa cu 12 lei litru no name este adusa de un magazin din arad direct de la fabrica, ii foarte groasa.

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: melasa

Mesaj de carprom » 06 Mai 2009, 15:33

De continut contine ceva, dar foarte putin, su tu ai scris mai sus :D
VladTepes scrie: stind ca melasa contine si o cantitate destul de mare de betaina,
Imagine

Avatar utilizator
ycogrum
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mar 2009, 15:47
Localitate: PORTUGALIA

Re: melasa

Mesaj de ycogrum » 10 Iun 2009, 12:21

Salut as dori sa stiu daca ma poate invata cineva la ce se potriveste mai bine melasa la boilesuri sau pot face o parte lichida si pt mamaliga .Eu nu sunt in tara sunt in portugalia si aici mai creu cu toate chestiile astea pentru pescuit la crap nu se gaseste nimic si as vrea sa stiu ce si cum pt ca am gasit melasa si nu as vrea sa-i alung in loc sa-i atrag va multumesc anticipat

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”