Pescuitul la boilles***Inceputuri

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stoicaam90
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iul 2016, 21:23

Pescuitul la boilles***Inceputuri

Mesaj de stoicaam90 » 11 Iul 2016, 21:59

Salut baieti si bine v-am gasit pe acest forum.
Va scriu cu rugamintea de a clarifica cateva notiuni pentru mine, si nu numai, pentru toti pescarii incepatori in materie de bile. Am creat acest topic cu intetia unui schimb reciproc de experienta, ca sa putem toti invata din greselile altora ca asa e mai bine.

Sincer nu prea am pescuit mult la bile, eu am mers mult pe porumb si balti unde ma lasa sa plantez. Acum sunt in UK si trebuie sa imi schimb radical tactica. Am folosit 1016 solubile care au dat rezultate pentru mine in trecut, in rest nu prea am experienta, pe carlig stiu ca se pun alea dipuite/pop-uri/critic echilibrate, boilesuri cu care pescuim pe un pat de nada:

Ce reprezinta acest pat de nada si cum il facem?

Cum nadim? Ma gandeam sa pun 6-10 bile in sac solubil, unele taiate in jumate!?(va rog un sfat aici) restul o sa nadesc cu prastia/cobra

Folosim si alte ingrediente inafara de boilles pentru patul de nada, daca da care, cand si in ce cantitati?

Ce relatie este intre groundbait si bila? Cum nadim cu groundbait si cum intretinem acest pat de nada?

Ca sa va faceti o idee: pescuiesc pe un complex care are 6 balti. Majoritatea au si bradis. Nu stiu cum sa fac ca sa ma asigur ca momeala nu aterizeaza pe bradis. Ca mereu am impresia ca nu o va gasi pestele niciodata. Si stau cu frica. Nu este namolul foarte adanc si chiar sunt zone cu pietris. Pestii sunt mari. 8-25 de kg. Toata lumea pescuieste la boilles si pestele doar asta vede zilnic. la ei pe site scrie ca merge bine la manilla si krill de la sticky baits - asta e site-ul http://www.linear-fisheries.co.uk
Nu o sa pot face partide lungi, asa ca imi trebuie o metoda care sa dea rezultate pe partide de aprox 10 ore.
Dupa ce am petrecut aprox 20 de ore de citit si cautam pe youtube/forumuri/bloguri etc m-am decis sa va cer si voua parerea:
De care si cate pun in sac solubil la lansare?
De care si cate pun pe firul de par? Am vazut ca unii pe langa un boilles normal pun si un pop up galben/sau orice alt fluo cu o aroma total diferita de boilesul celalalt si diferit de boilesurile cu care sa facut implicit si nadirea. (E ok?)
De care, cate si o data la cat timp sa dai cu prastia/cobra?
Ce nada/groundbait imi recomandati sa pun pe feeder/momitor, si cata sa mai dau si cu prastia/catapulta?si bineinteles o data la cat timp?
Inrebari ar fii o mie... Nu am gasit din pacate un abcdar despre pescuitul la boilles ca sa pot reduce din nr intrebarilor.

Avand in vedere ca sunt incepator in materie de bile, orice sfat o sa fie primit cu bratele deschise si bineinteles ca am sa tin tin cont de el in drumul meu spre a crea si dezvolta noua mea tehnica de pescuit: pescuitul la boilles.

Alex. Stoica

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Pescuitul la boilles***Inceputuri

Mesaj de Nelutu » 12 Iul 2016, 14:59

Salut. Ptr. inceput ar trebui sa afli mai multe despre locurile de pescuit, unde sant locurile asa zis "fierbinti" din baltile respective, sa afli cu ce bile este obisnuit pestele (arome, tipul mixului, tip de montura, etc.) Apoi trebuie sa lucrezi la aruncarea cat mai precisa pe bancurile de pietris, tot acolo ar trebui sa si nadesti. Din nefericire se pare ca partidele tale sant cam scurte, ideal ar fi fost partide de minim 24 ore. Din aceasta cauza trebuie nadit si pescuit cu nada de reactie destul de rapida, gen pelete, solubile, groundbait. As incerca sa pesuiesc cu solubile, avem in tara destui producatori f. buni de bile, gen Bogdan Dragan, Radu Badica, Dudi, etc, ai avea de unde sa-ti alegi bilele potrivite si ca aroma dar si ca tip de mix, Solubilele trebuie nadite cat mai ritmat, cam la o ora, una-doua maini aruncate pe patul de nada, cu prastia sau cobra. La carlig as atasa un mic saculet cu spartura de bile, pelete si groundbait, trecut printr-un dip de aroma corespunzatoare. As pune un boilles mic, de 14 mm de ex., imbracat in pasta pana ajunge cam de 20-22 mm in diametru. Eventual as pune si un mic pop-up, de 10, culoare si aroma in functie de inspiratie si de informatiile pe care le-as culege de pe malul lacului de la cei care prind si peste, deci un mic snowman imbracat tot in pasta.

Avatar utilizator
stoicaam90
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iul 2016, 21:23

Re: Pescuitul la boilles***Inceputuri

Mesaj de stoicaam90 » 12 Iul 2016, 19:44

Multumesc mult pentru raspuns.
Am sa va raspund si eu la randul meu.
Locurile fierbinti nu prea exista deoarece este densitate mare de peste, adancimea apei este constanta si toate locurile prind in egala masura. Cel putin asa spun ei aici : http://www.linear-fisheries.co.uk/index ... ters.start
Pestele e obisnuit cu robin red, si cam 80% din pescari folosesc sticky baits manila sau krill. Montura obligat trebuie sa fie o montura cu plumb pierdut.
Gasirea locurilor cu pietris o sa fie ceva nou pentru mine pentru ca abia mi-am comandat markerul si nu am mai folosit pana acum.
Bilele cred ca trebuie sa fie birdfood pentru partide scurte -corect?
Multumesc pentru sfatul despre frecventa de nadire.
Mai are rost sa pun groundbait in sacul solubil daca pun deja pe momitor?
Cei care pescuiesc aici cu pop-up, pun spre surprinderea mea un plastic flotant galben sau rosu in capul bilei.

Avatar utilizator
stoicaam90
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iul 2016, 21:23

Re: Pescuitul la boilles***Inceputuri

Mesaj de stoicaam90 » 25 Iul 2016, 21:56

Alte pareri ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”