Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
emil_cj
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 15 Apr 2009, 13:27

Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de emil_cj » 26 Mai 2009, 02:51

Mi-am tot achizitionat lansete si la toate am avut problema rigiditatii care nu-mi surade deloc ....din cauza rigiditatii am pierdut destule exemplare mai mici si cum eu nu prea prind gigantii nu imi mai trebuie bete rigide vreau ceva mai moi cu o elasticitate mai mare si grosime mai redusa iar lungime 3,9m

cum eu nu prea sunt experiment in domeniu landete de crap , cer niste informatii despre modele care sa fie pe placul meu adica cu o elasticitate mai mare , moi , usoare si cu blanck-uri suptiri care sa nu treaca de un buget de 200 ron

..... multi cautati chiar opusul dar mai sunt si oameni ca mine care nu au nevoie de acele modele mai rigide , mai mare putere ... mai mare rezi

astept pareri , indicatii si recomandari


va multumesc

Avatar utilizator
mem11team
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 24 Mai 2009, 22:34

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de mem11team » 26 Mai 2009, 10:33

ceea ce doresti tu te avantajeaza la peste mic dar dupa ce te saturi de ciortani treci la crapi si la cea mai mica agatatura ~x( .la cererea ta incearca sert in general cu recomandare rebelion sau bete foarte bune ron thompson custom carp. mai ai si alternativa betelor de la atak
nu fii ingrijorat tot vine vara !

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de marian_popescu » 26 Mai 2009, 13:33

custom carp nu sunt deloc moi, eu le-am luat tocmai pentru ca erau mai rapide, mai puternice.
in banii tai, daca te intereseaza scule noi, la noi in zona poti gasi sert swart de 3,90 cu 3,5 lbs. au actiune destul de blanda. daca vrei, ma pot interesa sa vad cate mai are pe stoc. oricum, pretul la distribuitor e undeva pe la 300 de lei iar astea de care spun eu sunt ramase din stocuri mai vechi, dar acelasi produs, cu aceeasi garantie
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de Neamtul » 26 Mai 2009, 14:26

Din cate am inteles Nash Venom sunt lansete destul de placute in drill si sunt usoare(si arata beton!)dar si Warrior Elite m-i se par destul de placute(fata de Speedmaster de ex.).Cred ca si de la ForceMaster exista o varianta mai moale. :-/ ...si BeastMaster are actiune parabolica(exact ce cauti tu)dar in afara de ForceMaster cam toate iti depasesc bugetul cu foarte mult. :(
Poate gasesti ceva potrivit de la Maver. :-B...ieftine si bune. :D

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de marian_popescu » 26 Mai 2009, 17:56

nash, fox si alte avioane ies din calcul in maxim 200 de lei. mai vinde cineva pe forum niste energoteam dx kevlar de 3,90 cu 3 lbs, din 2 bucati. recomand, calitate-pret ff bun
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de gor965 » 26 Mai 2009, 18:04

Maver si Trabucco au ceva bete mai moi in banii aia dar nu stiu acum cat de subtiri ar trebuii sa fie un bat ieftin ,ptr. drill ! :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de Neamtul » 27 Mai 2009, 00:40

Emil,eu cred ca nu o sa gasesti in 200lei o lanseta care sa fie si subtire,si usoara si moale... :-??
Daca nu te deranjeaza faptul ca e putin mai grosolana,iti recomand Cormoran Space Fighter.E placuta in drill,e bine lucrata si e ieftina,sub 200lei. ;)

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de bufu » 28 Mai 2009, 01:02

incearca un Trabucco Corix de 3.90, e exact ce cauti tu :D undeva la 220 de ron moale, placuta in drill si blank f subtire
spor !

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de mih_IL » 28 Mai 2009, 09:00

Eu am gasit SH, la 220 lei Spro Royalty 13 ft., 3,5 lbs. Sunt subtiri, actiune semiparabolica si au un design super.
I love carp!

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de vladdooo » 28 Mai 2009, 09:33

corix-urile sunt mai scumpe si nu prea se mai gasesc. eu unul n-am gasit in bucuresti.

Avatar utilizator
emil_cj
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 15 Apr 2009, 13:27

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de emil_cj » 28 Mai 2009, 21:30

Eu nu pescuiesc de multa vreme la crap numai de vre-o 2 ani si am avut bete numai de incepatori adica destul de ieftine si calitate poate mai de doamne ajuta , am avut Quantum Into Crap de 3,90 3,5 lb si niste JRC Defender de 3,6o 3,25 lb sidupa preferintele mele erau destul de rigide si grele .

De aceea am pus intrebarea aceasta ca sigur voi stit din experienta

Mulinetele am achizitionat modelul ET Long Cast 8000 si ar cam trebui sa se potriveasca la ele urmatoarele care vreau sa le achizitionez dar inca nu stiu ce sa cumpar

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de gor965 » 28 Mai 2009, 22:38

emil_cj scrie:Eu nu pescuiesc de multa vreme la crap numai de vre-o 2 ani si am avut bete numai de incepatori adica destul de ieftine si calitate poate mai de doamne ajuta , am avut Quantum Into Crap de 3,90 3,5 lb si niste JRC Defender de 3,6o 3,25 lb sidupa preferintele mele erau destul de rigide si grele .

De aceea am pus intrebarea aceasta ca sigur voi stit din experienta

Mulinetele am achizitionat modelul ET Long Cast 8000 si ar cam trebui sa se potriveasca la ele urmatoarele care vreau sa le achizitionez dar inca nu stiu ce sa cumpar
Ambele bete sunt semi-parabolice...adica destul de moi, pentru majoritatea pescarilor ! E clar ca preferi betele parabolice insa eu cred ca si cu astea pe care le ai nu ar trebuii sa pierzi pesti cu ele !...problema e in alta parte !
Greutatea batului de 3.90 m (400 gr) e cam mare ...JRC-ul cu 360 gr n-ar fii un capat de tara...nu stiu cat sunt de subtiri dar incearca sa pui mana pe un Maver Genesis 2008 (3.60m ,3 lbs) , 15 mm la mandrina ,273 gr. (atat ca e progresiva ,dar la cat e de usoara ... :D ) ...si-ar mai fii Sert Karax !
P.S
In locul tau n-as renunta la JRC ,as cauta sa schimb montura (acul eventual) si as lucra cu frana mult mai libera decat pana acum !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
emil_cj
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 15 Apr 2009, 13:27

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de emil_cj » 15 Iun 2009, 02:38

am pus mana intr-un magazin pe un cormoran eliminator si e subtirel si destul de usor , chiar mi-a placut si e si destul de acceptabil la pret 220 ron .

care poate il rog sa i-mi dea niste detalii despre el si daca e bun si ce actiune are , poate cei care au avut si care se jucase cu asa ceva .

Va multumesc tuturor care ati raspuns la intrebarile mele

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de Driscu Radu » 15 Iun 2009, 08:13

O lanseta asa cum vrei tu slim, moale (placuta in drill), dar si capabila sa arunce la distante apreciabile este Chub pe la 250 roni, acum nu stiu daca iti plac sculele englezesti.Fir intins numai bine.

Avatar utilizator
remi
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 20 Aug 2008, 11:21

Re: Lansete mai elastice ( si mai moi) de CRAP 3.9m

Mesaj de remi » 16 Iun 2009, 12:29

Cormoran Eliminator nu este o lanseta moale

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”