powerline 865 - problema sau greseala mea?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

powerline 865 - problema sau greseala mea?

Mesaj de marius6251 » 15 Iun 2009, 11:37

am pe 4 lansete mulinetele okuma powerline de 6 luni (10-12 iesiri la pescuit). la ultima partida pe doua din ele imi sarea pikapu pe arunncare si-mi rupea. Dupa ce le-am analizat putin mi-am dat seama ca in momentul cind ridicam lanseta pentru lansare mulinetele cu pricina se mai roteau putin, iar in momentul cind aruncam cred ca firul putea agata pikapu (am facut proba de aruncare in gol si pikapu nu sarea singur). Aveti idee gresesc eu undeva, s-a mai intilnit cineva cu problema asta?

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: powerline 865 - problema sau greseala mea?

Mesaj de Coleman » 15 Iun 2009, 12:05

Eu folosesc de anul asta PL si nu am avut asemenea probleme ,eu cand trag pickup-ul face un click si ramane fix chiar si la aruncari in forta.
Dupa fiecare partida fac in jur de 10-15 aruncari in forta si nu am intampinat probleme , cred ca au un defect, ceva slabit.
TOTUL PENTRU CRAP

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: powerline 865 - problema sau greseala mea?

Mesaj de gor965 » 15 Iun 2009, 12:44

In mod normal , corpul rotor n-ar trebuii sa se roteasca atat de usor incat sa-ti atinga firul ! Ar trebuii sa se adune mai multi factori ca sa se intample exact asa ...pickup-ul deschis spre stanga , manerul in pozitie orizontala cand lanseta e deasupra capului , firul sa fie in apropierea pickup-ului (se ia in discutie pozitia firului pe tambur si pozitia tamburului pe ax ) ,ori (ptr. ca mulineta are anumite puncte de cuplare si decuplare a pickup-ului ) butonul care permite rotatia in sens invers a rotorului sa fie activat .
Daca nu ziceai ca-ti sare sigur pickup-ul a-si fii zis ca-ti agata firul undeva pe tambur (la baza lui ori in cazul in care ai inaintas ,chiar de nodul acestuia ) :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: powerline 865 - problema sau greseala mea?

Mesaj de mariusangler » 15 Iun 2009, 15:28

marius6251 scrie:am pe 4 lansete mulinetele okuma powerline de 6 luni (10-12 iesiri la pescuit). la ultima partida pe doua din ele imi sarea pikapu pe arunncare si-mi rupea. Dupa ce le-am analizat putin mi-am dat seama ca in momentul cind ridicam lanseta pentru lansare mulinetele cu pricina se mai roteau putin, iar in momentul cind aruncam cred ca firul putea agata pikapu (am facut proba de aruncare in gol si pikapu nu sarea singur). Aveti idee gresesc eu undeva, s-a mai intilnit cineva cu problema asta?

E un defect general la unele mulinete Okuma si va trebui sa inlocuiesti arcurile de la mecanismul pikupului.Acesta s-a inmuiat si la orice soc mai puternic declanseaza pe inchidere.Problema o rezolvi la reprezentanta arw.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: powerline 865 - problema sau greseala mea?

Mesaj de marian_popescu » 15 Iun 2009, 23:09

daca ti se intampla constant doar la doua dintre ele, e calar ca nu e vreo greseata din partea ta. sunt surprins, si eu am PL 65 si nu am imtampinat nicio problema. mergi la magazinul de unde le-ai luat
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: powerline 865 - problema sau greseala mea?

Mesaj de marius6251 » 11 Mar 2010, 17:29

de fapt aici era problema
http://www.infopescar.tv/viewvideo/105/ ... liner.html
bravo @gor965 - excelent
daca faceai filmuletul cind am deschis eu topicul ......nu ma mai chinuiam sa inteleg :D

off topic @gor scuze pentru mica "rafuiala" legata de oferirea datelor complete la vinzarea sculelor.
Ai dreptate, spre rusinea mea mia fost lene sa scriu atunci tot, dar am fost suparat de chestia cu inchisul topicului
marius andrei

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: powerline 865 - problema sau greseala mea?

Mesaj de Tavi2 » 12 Mar 2010, 01:23

mariusangler scrie:
marius6251 scrie:am pe 4 lansete mulinetele okuma powerline de 6 luni (10-12 iesiri la pescuit). la ultima partida pe doua din ele imi sarea pikapu pe arunncare si-mi rupea. Dupa ce le-am analizat putin mi-am dat seama ca in momentul cind ridicam lanseta pentru lansare mulinetele cu pricina se mai roteau putin, iar in momentul cind aruncam cred ca firul putea agata pikapu (am facut proba de aruncare in gol si pikapu nu sarea singur). Aveti idee gresesc eu undeva, s-a mai intilnit cineva cu problema asta?

E un defect general la unele mulinete Okuma si va trebui sa inlocuiesti arcurile de la mecanismul pikupului.Acesta s-a inmuiat si la orice soc mai puternic declanseaza pe inchidere.Problema o rezolvi la reprezentanta arw.

Nu stiu daca e defect general dar oricum e des intalnit la OKUMA de acest gen (fara pinten de declansare)

Dupa un an si ceva de utilizare, am avut aceeasi problema cu saritul pick-upului la 4 mulinete OKUMA LB 80 (5 aveam de toate)si pur si simplu am scos arcul din sarma de otel in forma de Z (nu arc spiral) de la mecanismul de declansare (langa galet) pentru ca in timp arcul se decalibreaza si pick-upul sare foarte usor.

Acum pick-ul se declanseaza numai cu mana (chiar daca se roteste putin la aruncare) dar macar acum nu mai rup fire cand ma las ceva mai tare pe bete.

Nu stiu daca merge si pentru Powerline, ca nu am vazut una desfacuta, dar cred ca merita sa desfaci un surub sa vezi daca exista arcul ala si sa incerci cum merge fara el. Daca il inlocuiesti si ala nou e la fel de "bun" ca originalul, peste cateva luni esti in aceeasi situatie, asa ca eu zic ca e mai bine fara arcul Z - lipsa lui nu te incurca cu nimic si te scuteste de surprize pe balta.

Nu e o solutie foarte tehnica, dar functioneaza...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”