incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de AdyGC » 15 Iun 2009, 17:33

Salut tuturor ! Sunt un incepator la pescuitul la crap si sincer va spun pana acum ma fascinat diversitatea de arome din momeli si aceste bile minune. Sunt tare curios cum am sa reacionez daca prind ceva! Sper sa nu va suparati daca unele din intrebari au mai fost puse dar in mintea mea s-a cam facut ceata citind forumul de vreo cateva zile :D
Am facut de curiozitate reteta aceea cu 2 parti malai fin (din piata 2 Lei/Kg) , o parte faina grau si ffara nici un aditiv ... nimic. Adik am fiert malaiul ca ptr o mamaliga pe care o mananc , apoi am lasat sa se raceasca cat sa pot sa o framant cu faina. S-a facut ca o plastilina si am facut bile pe care le-am pus la fiert in ciaunu in care am facut mamaliga (apa deja fierbea). A iesit super. Bile care au rezistat in borcanul cu apa si 5 ore. Dar am prins curaj si vreau sa ma duc la o patida de pescuit si vreau sa bag arome. aici rog sa ma sfatuiti :

Am luat o aroma lichida de vanilie si m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa fierb bilele in apa cu aroma de vanilie ca asa ar patrunde aroma in bile. KORECT ?

As vrea sa imi fac din niste capsuni, date prin mixer ,si apa = aroma de .... capsuni :P . aceasta sa o pun la fiert , eventual si cu lingurita de miere de albine si sa pun bilele ! .KORECT?(NU GASESC AROMA DE CAPSUNI PRAF SAU LICHID NICI SA MA IMPUSTI )

Am luat din piata vreo 150-200 gr de anason (2 Lei). M a gandeam sa il dau prin rasnita de cafea si sa il fac faina fina prin care sa dau bilele cand le scot de la fierbere, inainte sa se raceasca.E bun? sa le dau si pe cele cu arome ?sau sa amestec faina de porumb cu cea de anason si apoi sa fac bile si sa le fierb? sau cum :D ??

mai am o chestie .Am gasit si flori de sofran, 1 Leu 1 pliculet !cand anume trebuie sa il pun sa imi coloreze bilele? aroma aceea de capsuni miar colora oare bilele cat de cat in roz !?

Va intreb acestea ptr ca nu as vrea sa folosesc tot felul de chimicale facute pe nu stiu unde si din cauza ca multe produse folosite le gasesti mai ieftine naturale!
Betaina aceea ce este , sub ce forma, si cand ar trebui pusa in bile?!
As mai avea de intrebat dar e lung postul ! astept raspunsuri mai intai!
mersi de rabdare ptr cei care reusesc sa imi termine postul de citit !
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Avatar utilizator
besliu
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 18 Apr 2009, 23:53

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de besliu » 15 Iun 2009, 19:27

:)))

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de timer » 15 Iun 2009, 20:11

Ady..Vanilie,miere,capsuni... Miam,miam...Parca -mi vine sa nu le mai dau pestilor,le-as gusta io mai intai si ce ramane ,lor... :)

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de Costi P » 15 Iun 2009, 20:39

Bai frate esti tare rau, imi place de tine ca o tii tare pe naturale, dar tu crezi ca degeaba au studiat unii zeci de ani sa ne invete de arome, aditivi , betaine sau mai stiu eu ce?....eu zic ca decat ieftin si prost, mai bine scump dar bun....iti urez multe fire intinse si " sa ti-o bage la fund si tie " <:-P
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
bufu
membru activ
membru activ
Mesaje: 118
Membru din: 09 Sep 2008, 00:58

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de bufu » 15 Iun 2009, 22:04

las-o balta...te duci la un magazin de pescuit cumperi o punga de bile gata facute si iesi ma ieftin si nici nu iti ia foc bucataria =)) :))

Avatar utilizator
dan_palos
membru activ
membru activ
Mesaje: 62
Membru din: 22 Mai 2009, 21:02

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de dan_palos » 15 Iun 2009, 23:24

costi , eu o stiu pe aia ci : sa ti=o traga la fund" :)) ,daca e ceva obscen, rog un admin sa stearga,dar eu asa stiu, e vb de pluta :)) , man, sa va intreb asa , cei din generatia trecuta cum prindeau crapii?, la cartof, etc etc, recunosc ca au si momelile astea noi rostul lor, dar parca e prea plin de ele, peste tot numa nade, de mii de tipuri etc, acum intervine si nevoia de a face mult profit, >:) , lasa-ti omu in pace, daca vrea sa le faca naturale care e problema?, si eu as face, dar nu prea am chef :D

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de Costi P » 16 Iun 2009, 00:00

dan_palos scrie:costi , eu o stiu pe aia ci : sa ti=o traga la fund" :)) ,daca e ceva obscen, rog un admin sa stearga,dar eu asa stiu, e vb de pluta :)) , man, sa va intreb asa , cei din generatia trecuta cum prindeau crapii?, la cartof, etc etc, recunosc ca au si momelile astea noi rostul lor, dar parca e prea plin de ele, peste tot numa nade, de mii de tipuri etc, acum intervine si nevoia de a face mult profit, >:) , lasa-ti omu in pace, daca vrea sa le faca naturale care e problema?, si eu as face, dar nu prea am chef :D
da greseala mea cu "trasu". =)) ....chestia este ca noi tindem spre evolutie nu spre regres si faza cu profitul...nimeni nu forteaza pe nimeni, nu s-a ajuns inca la bagat mana in buzunar cu forta :D
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de sky_sergiu » 16 Iun 2009, 00:35

progres inseamna sa fii un pescar care prinde mai bine si mai mult(a nu se intelege bombe,navoade,curent sau prostii de genul asta) nu neaparat sa folosesti ultima nada lansata pe piata :) nu prea merge mereu sa adaptezi balta la nada decat cu foarte mult efort, asa ca in cazul in care balta pe care intentioneaza sa foloseasca nada nu e foarte obisnuita cu chestii sofisticate e mai bine sa mearga pe natural. sau sa foloseasca dozele minime ale unor arome de buna calitate care pot face totusi diferenta. de asemenea atractantii naturali gen robin red, betaina, glm pot da un plus bilelor sau nadei respective

Avatar utilizator
Costi P
Veteran
Veteran
Mesaje: 996
Membru din: 27 Apr 2009, 23:47
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de Costi P » 16 Iun 2009, 00:46

sky_sergiu scrie:progres inseamna sa fii un pescar care prinde mai bine si mai mult(a nu se intelege bombe,navoade,curent sau prostii de genul asta) nu neaparat sa folosesti ultima nada lansata pe piata :) nu prea merge mereu sa adaptezi balta la nada decat cu foarte mult efort, asa ca in cazul in care balta pe care intentioneaza sa foloseasca nada nu e foarte obisnuita cu chestii sofisticate e mai bine sa mearga pe natural. sau sa foloseasca dozele minime ale unor arome de buna calitate care pot face totusi diferenta. de asemenea atractantii naturali gen robin red, betaina, glm pot da un plus bilelor sau nadei respective
Pai vezi...ai spus singur ..."sa foloseasca dozele minime ale unor arome de buna calitate care pot face totusi diferenta. de asemenea atractantii naturali gen robin red, betaina, glm pot da un plus bilelor sau nadei respective " sunt naturale, dar nu le gasesti la piata pe taraba si cam astea sunt si printre cele mai scumpe, la asta ma refeream cand spuneam ca unii au cautat zeci de ani sa le descopere...
Pascu Constantin
CS Carp Zone
http://www.youtube.com/watch?v=EwEpF_swNg4

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de IULIAN C » 16 Iun 2009, 07:13

costi_costi scrie:Bai frate esti tare rau, imi place de tine ca o tii tare pe naturale, dar tu crezi ca degeaba au studiat unii zeci de ani sa ne invete de arome, aditivi , betaine sau mai stiu eu ce?....eu zic ca decat ieftin si prost, mai bine scump dar bun....iti urez multe fire intinse si " sa ti-o bage la fund si tie " <:-P
Costi,sa-ti zic o chestie legat de..."naturale"
Omu' o fi poate incurcat de atatea denumiri,atractanti,concentratii...etc
Eu,acum un an,stiind ca logodnicei mele ii plac capsunile,cand am plecat la pescuit cu ea,am luat o conserva de capsuni iefteneaua,un fel de compot
...
Desfacandul pe balta,m-a lovit mirosul de capsuna si i-am zis sa-mi lase mie zezma,dat fiind ca nu prea manca pestele,am bagat carligul cu porumb dar si cu boilles in acea zeama pt vreo 10 minute,apoi la nici 30 minute de la lansare am prins la amandoua...si am repetat figura cu destul succes....
Concluzia ar fi ca a fi pescar mai trebuie sa ai si ceva intuitie nu neaparat sa dai cu nade ultraconsacrate si sa te intrebi de ce nu vrea?
Si intre noi fie vorba scapi si mai ieftin,ca e criza dom'le!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de Ion Mironov » 16 Iun 2009, 09:30

IULIAN C scrie:
costi_costi scrie:Bai frate esti tare rau, imi place de tine ca o tii tare pe naturale, dar tu crezi ca degeaba au studiat unii zeci de ani sa ne invete de arome, aditivi , betaine sau mai stiu eu ce?....eu zic ca decat ieftin si prost, mai bine scump dar bun....iti urez multe fire intinse si " sa ti-o bage la fund si tie " <:-P
Costi,sa-ti zic o chestie legat de..."naturale"
Omu' o fi poate incurcat de atatea denumiri,atractanti,concentratii...etc
Eu,acum un an,stiind ca logodnicei mele ii plac capsunile,cand am plecat la pescuit cu ea,am luat o conserva de capsuni iefteneaua,un fel de compot
...
Desfacandul pe balta,m-a lovit mirosul de capsuna si i-am zis sa-mi lase mie zezma,dat fiind ca nu prea manca pestele,am bagat carligul cu porumb dar si cu boilles in acea zeama pt vreo 10 minute,apoi la nici 30 minute de la lansare am prins la amandoua...si am repetat figura cu destul succes....
Concluzia ar fi ca a fi pescar mai trebuie sa ai si ceva intuitie nu neaparat sa dai cu nade ultraconsacrate si sa te intrebi de ce nu vrea?
Si intre noi fie vorba scapi si mai ieftin,ca e criza dom'le!
=D> =D> =D> =D> =D> =D>
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de AdyGC » 16 Iun 2009, 15:54

nu stiu daca am cerut parerea cuiva ca eu vreau sa merg cat de mult pot pe natural , dar na.. multam fain de raspunsuri !
cineva a scris ca ma cam pierd in atractanti si alte chestii la care altii au muncit ani de zile si are dreptate. in afara de asta as dori sa incep incet si ieftin iar daca am sa am reusite cu ce o sa dau eu la peste am sa va zic , daca nu am sa strang cureaua 1 an de zile si am sa imi cumpar ultimele aparitii de atractanti si etc de pe piata ....
nu e treaba voastra dar sa imi explice si mie daca poate cineva sa isi procure Robinred cand ai un salar de 900 lei din care platesti 400 o chirie ....si celelalte.
fratilor nevoia si placerea de a ma duce la un pescuit mau facut sa apelez la produsele naturale. in afara de asta daca vreti datimi si mie ce scrie pe etichetele alea de la produsele alea cercetate ani de zile.banui ca au deajuns chimicale , dar .... stiti voi: prinde si elibereaza se poate intelege oricum !

Apropo !!! Este pana la urma un binevoitor sa ma sfatuiasca si pe mine la ce am intrebat fara sa mai rada de naturistele mele???!!!

P.S. credetima ca ramaneam la "lingurita" daca nu imi placea sa imi pregatesc singur nada si momeala !nu ma duc sa fac capturile cele mai mari sa ma fudulesc ci ma duc sa ma bucur de liniste si de placerea ca am prins un peste !
NU MANANC PESTE ! Sper ca asta va face sa intelegeti de ce ma duc la pescuit !
Rog raspundeti numai la primul post sau datimi mesaj privat daca nu vreti sa va injositi public cu sfaturi !
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Avatar utilizator
krapcarasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 04 Mai 2008, 11:20
Localitate: Suceava

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de krapcarasu » 16 Iun 2009, 17:51

nici eu nu-s departe de situatia ta .La partide scurte 12-24h nu te omora cu bile tari, mergi pe solubile si porumb.Poti incerca un mix ieftin ;ce-am incercat eu :
malai 100g
orez macinat fin 100g
faina soia 200g
pelete peste macinate(faina peste,mincare de pisici sparta praf-cu ciocanu intr-o carpa)200g
gris 200g
lapte praf 100g
seminte pasari macinate+intregi 50g
canepa prajita macinata(anasonul il poti pune)50g
parte lichida pt solubile zahar invertit
pt. tari 5 oua
incearca sa iei totusi csl pt a pune vreo 50ml in partea lichida si sa dipuiesti(cam 25lei/l)

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de mih_IL » 16 Iun 2009, 20:31

Rezultatele nu le-ai postat. Cam ce ai prins cu aceste bile?
I love carp!

Avatar utilizator
AdyGC
utilizator
utilizator
Mesaje: 16
Membru din: 29 Mar 2009, 15:37

Re: incepator cere sfat ptr o partida de pescuit

Mesaj de AdyGC » 16 Iun 2009, 20:56

pai nu am fost la peste ! ceream pareri sa vad daca procedez bine ! sper sa reusesc sa fac prima proba weekendul asta! SPER DIN SUFLET CA SUNT DISPERAT :)] :-t :((
Sa tzio traga la fund! = Fir intins !

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”