powerliner model vechi vs model nou

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de stefanflorin » 03 Iul 2009, 22:34

dupa o lunga disputa cu un amic si anume mini_mic pe tema powerliner cu maner de plastic vreau sa va intreb, a aparut acum model cu maner de plastic/grafit ? @-) ce vad eu in catalog nicidecum sa aiba asa ceva si ma indoiesc ca powerliner pro ar avea caci asta ar fi modelul nou
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de marian_popescu » 03 Iul 2009, 23:07

da, a aparut, nu le-am vazut, dar sursa e sigura. se pare ca beleaua asta de criza a afectat mai toate firmele. unele umbla la pret, altele la calitate. ma uitam si la unele produse de la energoteam, gen scaune, umbrele...au subtiat pana si tzeava din care e facur cadru, au inlocuit materialele cu unele mai proase, intariturile sund dintr-un plastic de cacao etc. ciudata politica de a stimula consumul. mai bine umblau la conditiile impuse distribuitorilor sau importatorilor, unii chiar au sarit calul
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2009, 00:06

pai eu nu inteleg o chestie, de ce powerliner modelul vechi se vinde cu maner metalic si cel nou (pro) nu? ambele sunt in catalogul 2009, nu are logica...nu e cumva maner din aluminiu vopsit?
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de Teddy » 04 Iul 2009, 08:44

Mi-am comandat si eu un Poweliner de pe un site de pescuit si surpriza, nu mai avea nici manerul metalic, nici nu este rabatabil din buton, trebuie desurubat ca la mulinetele vechi. Sunt dezamagit, dar ma asteptam sa fi schimbat ceva la el, din moment ce erau 277 si brusc au aparut cu 219 Ron. La Arrow inca mai gasesti modelul vechi cu maner metalic, dar sincer nu cred ca face banii astia.
Manerul este din acelasi material din care este facut si corpul mulinetei, grafit. Mie nu de asta imi este, cu toate ca..., este posibil sa fi umblat si in interiorul mulinetei la ceva, pentru a-i scadea pretul. Eu unul am fost multumit de cele vechi, dar acum nu imi voi mai cumpara. Cred ca acelasi lucru este valabil la toti producatorii, asa ca mare atentie ce ne cumparam de acum inainte !!!
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de gor965 » 04 Iul 2009, 09:54

stefanflorin scrie:pai eu nu inteleg o chestie, de ce powerliner modelul vechi se vinde cu maner metalic si cel nou (pro) nu? ambele sunt in catalogul 2009, nu are logica...nu e cumva maner din aluminiu vopsit?
La noi nu se comercializeaza modelul Pro (in 10 rulmenti si tambur de aluminiu de rezerva ) !
Eu am vazut modelul 2009 ,dar manerul era din alumalite (aliajul de aluminiu pe care-l folosesc la modelele noi ... "BladeBody" ),basca mai avea si 2-3 gauri date in bratul manivelei (chestia asta nu se face in grafit ,intr-o zona asa delicata ) . Tamburul era mai negru la culoare ...da un negru ca de fonta ,de tuci , nu de aluminiu ! Cat am sucit-o si-am invartit-o ,am constatat ca nu aud clinketul de sub tambur si parca nici frana nu mai lucreaza corect ,fiind convins ca mulineta e defecta !
Asta de mai jos e PL-1065 dar manerul e la fel ca cel pe care l-am vazut eu ! Si ca o parere pur personala ,manerul cu rabatare prin insurubare ,anuleaza jocurile in axul si bratul manivelei pe care le avea sistemul de rabatare prin culisarea unei piese.
Fişiere ataşate
1232108435.jpg
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de Teddy » 04 Iul 2009, 15:14

Asta este mulineta, sincer nu stiam ca asa se numeste materialul, alumalite. Multumesc de informatie George.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de gor965 » 04 Iul 2009, 16:54

Teddy scrie:Asta este mulineta, sincer nu stiam ca asa se numeste materialul, alumalite. Multumesc de informatie George.
Teddy ,aia de mai sus e PL-1065 , are inclusiv corpul mulinetei din alumalite si cica ar cantarii 635 gr. (e o chestie ,fata de 720 gr. cat are mulineta de baza ) ! Probabil tu ai PL-865 ,model 2009 ,adica asta :
1240313603.jpg
(sunt cateva diferente vizibile ,vezi garda la pickup netitanizata , bratul pickup-ului ,capacele de pe corpul rotor care tin arcurile pickup-ului ,piesa de sub parghia baitrunner-ului ...culoare ,material...)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2009, 18:06

pai eu nu inteleg o chestie ...de ce in catalog nu apar? e acelasi model cu maner metalic si cea pro. Ce naiba pt ro fac astia modele speciale? aici nu pricep care e treaba.
PS: aici se vand powerlinerele cu 40 de lire/buc am luat recent 4 bucati maner metalic, etc etc.
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de gor965 » 04 Iul 2009, 19:46

Hai mai Florine,nu stii ca Romania e tara tuturor posibilitatilor ! :))
Ia zii ,cati ani de garantie ai la ale tale ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de stefanflorin » 04 Iul 2009, 19:54

5 :D insa eu genul care se plictiseste repede si nu vad sa le tin 5 ani :))
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de gor965 » 04 Iul 2009, 19:59

Vezi ,noi aici suntem "fortati" sa ne plictisim mai repede de ele...la 2 ani ! ;) :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de Neamtul » 05 Iul 2009, 12:29

Nu stiu care Powerliner e mai bun sau mai prost dar am fost la Arrow sa ma joc putin cu noul Powerliner(cel din prima poza,cu bratul pick up-ului netitanizat).Nu pot sa spun ca am observat vre-o diferenta care sa influenteze mersul mulinetei in sens negativ,atat ca acum,de cand au pus pe PL manivela cu surub,axul manivelei are un joc mai pronuntat=>un joc pe care multi il confunda cu batai in angrenaje.
Sincer,nu inteleg de ce faceti atata scandal pentru un c-c-t de Powerliner.Prefer Synex=>o mulineta mai serioasa decat Powerliner,indiferent ce zice lumea.
o sa vedeti voi ca dupa cateva luni se vor vinde si noile Powerliner ca painea calda si nimeni nu va comenta despre fiabilitate ea.Mulinetele Okuma la modul general sunt destul de fiabile si nici astea nu vor face exceptie de la regula,stati linistiti.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de gor965 » 05 Iul 2009, 17:16

Neamtul scrie: Sincer,nu inteleg de ce faceti atata scandal pentru un c-c-t de Powerliner.
Pai ce sa facem dl.Neamtu ,ca noi nu schimbam sculele o data pe luna ca domnia voastra ! :)) ...si PL o fii rahat fata de BBRLC-urile tale dar baniesc ca la un moment dat ai avut si tu mulinete mai de kko decat astea ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de marian_popescu » 05 Iul 2009, 18:34

de kk pt tine neamtule, unii fac credit sa-si ia longbow si le folosesc ani buni
abtine-te sau cauta un topic cu scule mai pe valoarea ta
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: powerliner model vechi vs model nou

Mesaj de freeman2008 » 05 Iul 2009, 22:53

salut...stie careva ..."noul" spector 65 ul ....chiar are 5:1 recuperare?....cel putin asa e dat in catalogul pe 2009....ar fi o diferentza totusi de la 3:8 la 5:1 ....ar fi un axeon cu niste rulmenti in plus ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”