Cupa Canadian Carp Club

Moderator: vali003

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de vali003 » 05 Iul 2009, 00:58

Simbata 11 iulie are loc un concurs individual de pescuit la crap in zona Long Sault , pe fluviul St. Lawrence , se acorda premii locurilor 1 , 2 ,plus captura , cei interesati pot gasi mai multe informatii pe site www. canadiancarpclub.on.ca . Am sa va tin la curent cu desfasurarea acestui concurs.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de Madalin Dirla » 05 Iul 2009, 10:09

spor la treaba Vali,daca gasesc bilete low cost dau si eu o fuga ..............si cu ocazia asta iti aduc si bilele :D !
Toate cele bune ---<>< !

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de misu_sipanu » 05 Iul 2009, 12:43

Fire intinse Vali ---<><
ps.Mada vine cu low cost,eu poate vin la bagajerie pe blat :-??

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de vali003 » 13 Iul 2009, 03:28

Cupa Canadian Carp Club , sa desfasurat pe o vreme deosebita , a plouat cum nu am vazut de multe ori , adevarate ruperi de nori , fulgere , furtuna , tot ce un pescar nu i-si doreste , cu toate astea nimeni nu a abandonat si sa prins si ceva peste , mult mai putin ca de obicei , dar in conditiile date a fost multumitor , am cistigat primul loc cu 11 crapi , cantitate totala de 240 lb. , locul doi a prins 5 crapi , 97 lb. , iar restul concurentilor cite 3-4 pesti . Concursul s-a incheiat cu o masa festiva oferita de organizator , petrecerea continuind pina spre miezul noptii .
IMG_0363.JPG
IMG_0361.JPG
IMG_0352.JPG
Multumesc prietenilor si colegilor din club pentru incurajari , nu v-am facut de ris . :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de gor965 » 13 Iul 2009, 07:42

Bravo Vali ! =D> =D> =D>
Felicitari...si la mai mare (multe) !!! <:-P <:-P <:-P
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de Lucian Nagy » 13 Iul 2009, 12:42

........11 crapi= 240lb(cam 110kg.nu??)..........frumosi,,ce sa zic.stii cumva care e fost captura concursului>??sa avem si noi o idee macar.mersi

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de florentiniuga » 13 Iul 2009, 13:35

Super!!! Bravo Vali, felicitari!
Ceva informatii? La ce s-a prins, detalii montura, distante de pescuit, curent de apa, structura solului, etc. sa ne facem o idee despre ce ne asteapta la Campionatul Mondial. Pls, nu fi zgarcit. :-h ---<><
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de vali003 » 13 Iul 2009, 15:09

Ok . hai sa o luam cu inceputul , luna iulie , aici este de departe cea mai dificila , dupa depunerea icrelor , crapii nu prea au chef de mincare , trasaturile lor sint anemice , nu au hotarirea din lunile de primavara , deci trebuie facut mai mult un pescuit de finete , cirlige mai mici , momeli mai mici . Momeala de baza a fost porumbul , inmuiat si fiert , cu aroma scopex , am nadit si cu un mix cu foarte multa cinepa , toti pestii au intrat la porumb , am incercat si cu boilies , dar nu a dat randament . La tragerea la sorti am avut mare noroc , cazind pe un loc pe care il cunosteam foarte bine si care si tine peste cam tot timpul , este un golf cu apa linistita , pare un lac , apa nu curge , dupa 1 ora de pescuit fara nici o prezentare , am schimbat metoda , folosind un pescuit cu pluta culisanta, la 15-20 m . in acest fel nadirea fiind foarte precisa ,neeavind nevoie sa nadesc foarte mult . acesta este set-up la care am pescuit
IMG_0317.JPG
Marea problema aici este diferenta dintre locurile pe care poti sa cazi , unde am dat eu apa are 2-3 m. , si nu curge , pe alte locuri poti sa ai curent puternic , unde va fi foarte greu de nadit , este plin de stinci acoperite de scoici , deci ai nevoie de un textil de cel putin 50-60 lb. rezistenta , altfel nu faci nimic , adincimea variaza de la 2 m . si poate ajunge la 10-15 m . , imaginativa Dunarea la noi , dar cam de 4-5 ori mai mare , la o distanta de 100 m , ai alt fel de loc , deci trebuie sa fii pregatit pentru orice . Vorbind si cu ceilalti concurenti , pot sa va spun ca in prop. de 70 la suta pestele a intrat la porumb , foarte putin la boilies , cu toate , ca in mod normal se prinde foarte bine si la boilies , in special pestii mari intra pe bile . Cel mai mare peste din concurs a fost de 25 lb. , cel mai mare al meu 24 lb. X-( , dar nu poti sa le ai pe toate .
Acest concurs a fost individual , pe o perioada de 8 ore , imaginativa , un concurs de 4-5 zile , trebuie sa ai o conditie fizica de sportiv de performanta ,iar echipa trebuie sa fie foarte bine organizata , dar asta este alta poveste .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de vali003 » 13 Iul 2009, 15:14

florentiniuga scrie:Super!!! Bravo Vali, felicitari!
Ceva informatii? La ce s-a prins, detalii montura, distante de pescuit, curent de apa, structura solului, etc. sa ne facem o idee despre ce ne asteapta la Campionatul Mondial. Pls, nu fi zgarcit. :-h ---<><
Multumesc Florentin , pentru cind ai sa vii la Campionatul Mondial , vei avea toata informatia posibila , cu adincimi pt. toate standurile ( harti batimetrice ) , nu trebuie sa te cari cu echipament , doar ceva bile , si pregatirea fizica adegvata :)) .

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de Nelutu » 13 Iul 2009, 19:42

Campionatul mondial din ce an, Vali? Stiu ca anu' asta-i in Franta ... :?:

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de vali003 » 13 Iul 2009, 20:07

http://www.carptournamentseries.com/news/?p=975 Ai aici ceva informatii , va fi in 2011 in New York state , pe fluviul StLawrence . Dar sa fim sanatosi pina atunci ;)

Avatar utilizator
ayak_rom
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Sep 2008, 18:22

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de ayak_rom » 14 Iul 2009, 08:16

Bravo Vali, felicitari tie si respectele mele tuturor participantiilor care au reusit sa reziste pina la sfirsit pe asa o vreme.
Diferenta dintre pescari o fac pestii....(prinsi) !

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de Nelutu » 14 Iul 2009, 20:32

Ms. Vali, citisem eu ceva pe undeva dar V. Oana mi-a spus, pe alt site, ca ma insel, ca de fapt este vorba de Cupa Mondiala. Astfel, deabia astept sa vad manse de calificare pe portiuni de Dunare!! :D :D Daca vor dori, as putea sa le recomand ceva zone unde s-ar putea face ceva manse. ;)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de gor965 » 14 Iul 2009, 22:11

Vali ,ce gramaj are pluta aia trecuta pe ea ?...cine o produce si cat costa o pluta de genul ala ? Ma tot gandesc sa folosesc si eu sistemul ca sa tin firul pe deasupra pietrelor cu scoici din primii metri de la mal !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Cupa Canadian Carp Club

Mesaj de Madalin Dirla » 14 Iul 2009, 22:20

Felicitari Vali!!!!! ---<>< ---<>< ---<>< ---<>< ---<><

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”