Intrebare pentru domnii pescari?????

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vburhuc2000
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 05 Iul 2009, 18:59

Intrebare pentru domnii pescari?????

Mesaj de vburhuc2000 » 09 Iul 2009, 23:38

Am si eu o intrebare ,tocmai mi-am achizitionat asha ceva si imi poate cineva spune cat de valabil este?
nu e cine stie ce dar sunt un incepator si as vrea sa stiu daca nu am dat banii degeaba.....
Fire intinde va doresc **==
Fişiere ataşate
2 Lansete Laserfish Thunder 3.60m<br />2 mulinete Gold Star Spider NG40, 3 rulmenti<br />Minciog 1.7m<br />Sac ecologic 100cm<br />Husa pentru lansete 110cm<br />Combo Wave Carp - 2 avertizori electronici, rodpod, 2 swingere<br />Porumb Carp Expert cu lichid aditivat la borcan
2 Lansete Laserfish Thunder 3.60m
2 mulinete Gold Star Spider NG40, 3 rulmenti
Minciog 1.7m
Sac ecologic 100cm
Husa pentru lansete 110cm
Combo Wave Carp - 2 avertizori electronici, rodpod, 2 swingere
Porumb Carp Expert cu lichid aditivat la borcan

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Intrebare pentru domnii pescari?????

Mesaj de Neamtul » 10 Iul 2009, 00:48

La 199lei e ok...mai mult nu face.
Ai spus ca vrei ceva de spinning.Sa sti ca in 150lei nu te incadrezi pentru lanseta+mulineta.Daca esti dispus sa dai 250lei,atunci ai o gramada de optiuni,de ex:lanseta Cormoran Black Bull,variante de 2,40 si 2,70m si putere de aruncare medie de 10-40gr.Eu am asa ceva si crede-ma ca lanseta isi face treaba foarte bine.Te costa ~160lei.De restul de bani iti poti cumpara o mulineta Okuma Aquios,marimea 20 sau 30 si vei avea un ansamblu lanseta-mulineta mai mult decat ok.Raport calitate-pret foarte bun.
Poti sa alegi si ceva de la Maver(Esox,Stralis,etc..)dar la mulinete cred ca va trebui sa te limitezi la modelele Okuma...eventual ceva de la Shimano(Alivio,Hyperloop sau poate chiar Catana->foarte buna,o am).
Sper ca te-am putut ajuta. :)
Fir intins. :-h

Avatar utilizator
vburhuc2000
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 05 Iul 2009, 18:59

Re: Intrebare pentru domnii pescari?????

Mesaj de vburhuc2000 » 10 Iul 2009, 13:20

Ce pot sa zic mersi din suflet chiar simt ca functioneaza super forumul asta, chiar primesc super sfaturi la tot ce imi trebuie mie si sper la randul meu sa pot lamuri si eu pe cineva...bine asta in cativa ani ...cred :-h

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Intrebare pentru domnii pescari?????

Mesaj de gor965 » 10 Iul 2009, 16:08

vburhuc2000 scrie:Ce pot sa zic mersi din suflet chiar simt ca functioneaza super forumul asta, chiar primesc super sfaturi la tot ce imi trebuie mie si sper la randul meu sa pot lamuri si eu pe cineva...bine asta in cativa ani ...cred :-h
Vezi cu mulinetele alea ,ca n-au runner si va trebuii sa slabesti mereu frana si sa intepi cu mana pe tambur...altfel ,daca te "loveste" un crapcean ,ramai fara scule ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare pentru domnii pescari?????

Mesaj de cristian505ro » 11 Iul 2009, 22:26

vburhuc2000 scrie:Am si eu o intrebare ,tocmai mi-am achizitionat asha ceva si imi poate cineva spune cat de valabil este?
nu e cine stie ce dar sunt un incepator si as vrea sa stiu daca nu am dat banii degeaba.....
Fire intinde va doresc **==
La banii astia si pentru un incepator este mai mult decat ok! Ai sa-ti faci debutul, ca noi multi altii si daca prinzi gustul si vezi ce inseamna sa te lupti cu crapi de la 7-8 kg in sus,sa trebuiasca sa arunci uneori foarte departe, sa pui un monofilament subtire pentru asta, ai sa cauti si sa apreciezi scule care sa te faca sa te simti stapan in lupta si care te pot tine si o viata daca le intretii corect. Oricum, desi tehnica a evoluat enorm si eu apreciez asta, nu uita ca in pescuit regula de aur a ramas aceeasi : 1 = locul. 2 = momeala. 3 = sculele ..iar priceperea pescarului este o conditie obligatorie.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Re: Intrebare pentru domnii pescari?????

Mesaj de Lucian Nagy » 11 Iul 2009, 23:20

acelasi set l-am cumparat si eu prin septembrie 2007,,si anul trecut l-am folosit prima data si pot sa-ti spun ca e ok la banii astia.Mulinetele sint intr-adevar fara baitrunner.La una din mulinete a cedat piciorul,,ca am fortat,,dar e cam enervant sa tot slabesti frina la ele,si tocmai de aceea deja mi-am luat altele 2 cu baitrunner,,si o sa le testez peste 2 saptamini cind ajung in Ro.La cit pescuiesc eu in cele 2 sapt de concediu,,mai mult de astea nici nu-mi trebuie.In rest,,ce pot sa-ti spun,,decit FIR INTINS!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”