adevarat sau fals

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pescarusul
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 25 Mai 2009, 20:29

adevarat sau fals

Mesaj de pescarusul » 10 Iul 2009, 18:27

O multime de pescari mi-au spus ca in loc de robin red sa pun boia dulce :^O e adevarat,adik sunt echivalente :-q ,a mai folosit
cineva????

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: adevarat sau fals

Mesaj de mircea13 » 10 Iul 2009, 21:26

Salut. Robin red se poate traduce ardei rosu. Deci poti folosi ardei iute rosu dar mai bine cumperti din orice magazin alimentar in plicuri macinat praf boia de ardei iute sau cel mai bine chili un artdei iute care e cel mai iute ardei de pe glob. Cumpara chili si foloseste-l cu incredere . Atentie la maini cand umbli cu el sa nu pui la ochi si la gura.Dupa utilizare te speli bine pe maini.Poti sa pui in nada dar si in boiliesuri nu foarte putin dar nici foarte mult totul cu moderatie. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
pescarusul
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 25 Mai 2009, 20:29

Re: adevarat sau fals

Mesaj de pescarusul » 10 Iul 2009, 21:42

Va multumesc mult,dar imi pute-ti spune de ex la un kilogram de nada cate linguri pun??????

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de cristea radu » 10 Iul 2009, 22:17

De obicei eu pun 10 la suta(100gr/1kg de mix)
NUMAI BINE

Avatar utilizator
pescarusul
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 25 Mai 2009, 20:29

Re: adevarat sau fals

Mesaj de pescarusul » 10 Iul 2009, 23:16

ms multt..fir intins... :!: :!: :!:

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de mosharu » 11 Iul 2009, 08:18

@pescarusul
sti tu ceva dar nu sti ...bine.
boia folosesc cei cu buget mic si este total gresit. boiaua NU are nici in clin nici in maneca cu RR'u.
Folositi frate RR si nu mai bagati surogate ca de'aia vo' "luati in barba" si nu prindeti.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: adevarat sau fals

Mesaj de mircea13 » 11 Iul 2009, 09:30

Salut. Ai avut curiozitatea sa pui pe limba RR si daca da scri-ne aici ce gust are. Numai bine. Mircea13 :-h
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de catalin2804 » 11 Iul 2009, 15:37

Cam asta inseamna :

"Robin Red
(în traducere literala: rosu-sticlete)
Unul dintre cei mai importanti atractanti folositi la fabricarea boiliesurilor. Celebru pentru capacitatea de a colora palmele, vasele, lingurile si toata bucataria în rosu închis. Conceput ca ingredient în hrana pasarilor de expozitie, pentru a da stralucire penajului rosu. Contine o vitamina sintetica numita Carofil, dar si produsi naturali, cum ar fi ardei rosu sau piper rosu."

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de mosharu » 11 Iul 2009, 19:36

mircea13 scrie:Salut. Ai avut curiozitatea sa pui pe limba RR si daca da scri-ne aici ce gust are. Numai bine. Mircea13 :-h
Mircica, eu gust TOATE ingredientele. Crede-ma ca stiu ce zic. Saptamanal fac 40-50 kg de bile solubile sau fierte. RR'u chiar nu este asa de iute ca boiaua de care vorbeati mai sus.....
daca folosesti CSL'u de la vizionbait, vezi ca este ff iute, atentie la dozaj.
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de cristian505ro » 13 Iul 2009, 00:12

[quote="catalin2804"]Cam asta inseamna :

"Robin Red
(în traducere literala: rosu-sticlete)
Contine o vitamina sintetica numita Carofil,

Atentie : aici intervine problema dintre adevarat sau fals : Robin Redul original de la Haith, este rosu din procesul sau de productie, nu contine colorantul Carophyl Red. Numai Robin Red de la Haith, este original, el fiind apoi distribuit de multe alte firme care il iau de la Haith in vrac si il ambaleaza in cantitati mai mici si eticheteaza. Haith este un mare producator englez de mancare pentru pasari,din 1937, iar prin anii 60 si-au dat seama ca unul dintre produsele lor pe nume Robin Red este foarte mult cumparat de catre producatorii englezi de nada, boilies etc. pentru crap.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: adevarat sau fals

Mesaj de carprom » 13 Iul 2009, 07:22

RR poate sa-fi faca fiecare singur, dar ca cel de la Haith´s nu va fi niciodata.Si cum scria si C.Surdu, pute-ti gusta linistit si ve-ti simtii diferenta dintre original si fals.
Si eu bag 10% in mix, asa ca 1kg ajunge ptr 10kg de mix, parerea mea e ca nu se merita sa-ti faci singur
Imagine

Avatar utilizator
Razvan_6
membru activ
membru activ
Mesaje: 99
Membru din: 17 Sep 2009, 15:20

Re: adevarat sau fals

Mesaj de Razvan_6 » 17 Sep 2009, 23:43

Cel mai bun e ala de la Nutrabaits dintre toate robin redurile pentru ca e o reteta imbunatatita cu cateva ingrediente se zice ca baga si tutun in el @-)

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: adevarat sau fals

Mesaj de mike_carp » 18 Noi 2009, 22:47

cristian505ro scrie:
catalin2804 scrie:Cam asta inseamna :

"Robin Red
(în traducere literala: rosu-sticlete)
Contine o vitamina sintetica numita Carofil,

Atentie : aici intervine problema dintre adevarat sau fals : Robin Redul original de la Haith, este rosu din procesul sau de productie, nu contine colorantul Carophyl Red. Numai Robin Red de la Haith, este original, el fiind apoi distribuit de multe alte firme care il iau de la Haith in vrac si il ambaleaza in cantitati mai mici si eticheteaza. Haith este un mare producator englez de mancare pentru pasari,din 1937, iar prin anii 60 si-au dat seama ca unul dintre produsele lor pe nume Robin Red este foarte mult cumparat de catre producatorii englezi de nada, boilies etc. pentru crap.
Cristian, cred ca aici tu faci o confusie: RR-ul de la Haits este asa bun tocmai pt ca contine Carofil Red. Pe langa multe feluri de ardei si piper, Carofila il face asa de indispensabil intr-o nada.
Sper sa nu te superi, dar nu e bine sa facem confuzii pt ca unii chiar vor crede ca RR-ul e acelasi lucru cu boiaua.
Toate cele bune, Mihai.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: adevarat sau fals

Mesaj de Madalin Dirla » 18 Noi 2009, 22:54

RR cred ca este cel mai ieftin ingredient din compozitia bileleor asa ca nu te mai gandii sa il inlocuiesti cu boia,vb. lui Mosharu,dupai va intrebati de ce nu sunt bune bilele?

Avatar utilizator
zoli1825
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 16 Apr 2009, 09:03

Re: adevarat sau fals

Mesaj de zoli1825 » 18 Noi 2009, 23:20

citat de pe situl Haits:

Robin Red™ is the traditional and most frequently used colouring agent fed to moulting birds to ensure a red colour enhancement of new feathers.

Posture Canaries such as the Norwich, Yorkshire and Lizard along with many Mules & Hybrids can take on deeper orange or red colouration by the addition of just sufficient Robin Red™ to the rearing softfood. Some breeders prefer to use Spanish Pepper R.R.R. but to save time and trouble why not try Haith's Ready Mixed Colour Food™ which is especially recommended for Novices.
(Does not contain Carophyll)

NU CONTINE CAROPHYLL

nu inteleg cum mai poate exista si in ziua de aztazi confuzii pe tema asta. :-B

intradevar se poate folosi si boia dulce dar cred ca daca facem o socoteala la bani iesim pe undeva tot pe acolo si asa folosind RR-u macar stai linistit ca ai bagat cea ce trebuie in nada.

spor la rulat
portik zoltan

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”