monturi de crap

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

monturi de crap

Mesaj de cornel » 04 Feb 2008, 21:40

se baga careva sa posteze monturi de crap pt concursurii ....mai ajuta incepatori ca mine :roll:

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: monturi de crap

Mesaj de doru » 05 Feb 2008, 20:57

Daca esti incepator chiar vrei sa sti monturi de concurs?Nu vezi ca e o boala la pescari cu retete super prinzatoare si care costa bani si timp de nu ai sa crezi .Super retetele la boiles cu super atactanti sunt bune doar la BALTILE POPULATE la pestii furajati , pe o apa salbatica nu faci mare lucru.

Intai cunoaste apa unde vrei sa pescuiesti,apoi intreaba pe ce ce cunosc locul si daca cineva i-ti da super sfaturi si super retete cauta alt sfatuitor.

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: monturi de crap

Mesaj de gabi neamtu » 05 Feb 2008, 22:19

[quote="cornel"]se baga careva sa posteze monturi de crap pt concursurii ....mai ajuta incepatori ca mine
gasesti pe net cate vrei si f bine explicate

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: monturi de crap

Mesaj de vali003 » 05 Feb 2008, 23:16

la intrebarea pe care ai puso va fi foarte greu sati dea cineva un raspuns , montura pe care o folosesti este in functie de multe lucruri , felul apei pe care dai ,cum este substratul ,timpul anului , si asa mai departe . iti recomand daca poti , sa gasesti un pescar de crap binevoitor care sa te ia sa pescuiti impreuna , astfel vei vedea cum se aleg monturile , si cum se fac .

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de cornel » 06 Feb 2008, 00:05

ma chiar incepator nu sunt ...dar se pare ca voi daca vedeti ca cineva care prinde langa voi sunteti genu ala "mai bine sal scape " :lol: :lol: ma asteptam ca nimeni sa nu posteze ...............iar eu am zis daca cineva poate sa posteze monturi cu care participa la concursurile de crap......no mai dati in ce ape se pescuieste si alea alea si : ""sal gasesc pe marele pescar care sa ma ajute."" :lol:

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Re: monturi de crap

Mesaj de gabi neamtu » 06 Feb 2008, 01:19

[quote="cornel"]ma chiar incepator nu sunt ...dar se pare ca voi daca vedeti ca cineva care prinde langa voi sunteti genu ala "mai bine sal scape " :lol: :lol: ma asteptam ca nimeni sa nu posteze ...............iar eu am zis daca cineva poate sa posteze monturi cu care participa la concursurile de crap......no mai dati in ce ape se pescuieste si alea alea si : ""sal gasesc pe marele pescar care sa ma ajute.""
nu fii suparat cornele nimeni un are un singur fel de montura cu care merge la concurs dar oricum nu sant o mie si una de monturi pt crap mie personal i-mi place montura in line si in general cu aceea pescuiesc salutari

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: monturi de crap

Mesaj de vali003 » 06 Feb 2008, 01:51

Cornele ,daca stii cite ceva ,sau poate mai mut de cite ceva ,eu nu am avut de unde sa stiu ,si aici nu se da nimeni in nici un fel , sintem toti la fel , cel putin asa consideram . fir intins .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: monturi de crap

Mesaj de vali003 » 06 Feb 2008, 05:44

IMG_0430.JPG
IMG_0429.JPG
IMG_0432.JPG
IMG_0434.JPG
IMG_0438.JPG
Cornele am reusit sa gasesc ceva ,alege tu ce crezi ca te ajuta . fir intins . :lol:

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de florentiniuga » 06 Feb 2008, 13:18

Indiferent ce tip de forfac se foloseste, cum se leaga carligul sau genul monturii, un lucru este esential in competitii si ar trebui sa fie si in afara lor: oriunde s-ar rupe firul, pestele trebuie sa se poata elibera de plumb. Este o conditie prevazuta de regulamente si este prima masura de protejare a pestelui.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: monturi de crap

Mesaj de mini_mic » 06 Feb 2008, 13:21

Bine vali, asta e mai mult terminalul unei monturi. Banuiesc ca vrea sa stie intreaga montura. Uite aici cateva monturi :
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de florentiniuga » 06 Feb 2008, 13:58

mini_mic scrie:Bine vali, asta e mai mult terminalul unei monturi. Banuiesc ca vrea sa stie intreaga montura. Uite aici cateva monturi :
Imagine
E bine ca a fost data si aceasta montura, pentru ca pot exemplifica ceea ce spuneam. Genul acesta de monturi nu sunt permise in competitii. In cazul in care se rupe linia principala, deasupra vartejului de prindere a monturii, plumbul nu va putea fi eliberat. Corect ar fi fost ca linia principala sa treaca dincolo de tubul antitangle, unde sa fie prinsa de forfac. Deasupra tubului antitangle putea fi pus un stoper de cauciuc si un nod pe fir ca la sheffield, in cazul in care se dorea o montura fixa sau semiculisanta.
Retineti: cu exceptia monturii cu plumb cazator, linia principala trebuie sa treaca pana dincolo de plumb, deasupra acestuia, nemaiexistand elemente care sa-l blocheze definitiv.
Voi incerca sa exemplific in emisiunea de sambata.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de cornel » 06 Feb 2008, 14:53

pana acum doar florentin iuga a inteles mesajul.....nu am cerut sa aratati cum se leaga un ac si asa mai departe ....am cerut daca stiti [se pare ca multi ziceti ca stiti dar vad ca va inselati ] sa aratati o montura pt concurs ..ma rog cu plumb pierdut sau mai stiu eu ce alte minunatii in care pestele sa fie protejat nu ranit in cazul unei ratari............monturi de genu prezentate sa fiu mai rautacios le faceam la clasa 1 la lucru manual.....orcum va multumesc pt prezentarile aratate....

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: monturi de crap

Mesaj de mini_mic » 06 Feb 2008, 15:43

florentiniuga scrie:E bine ca a fost data si aceasta montura, pentru ca pot exemplifica ceea ce spuneam. Genul acesta de monturi nu sunt permise in competitii. In cazul in care se rupe linia principala, deasupra vartejului de prindere a monturii, plumbul nu va putea fi eliberat. Corect ar fi fost ca linia principala sa treaca dincolo de tubul antitangle, unde sa fie prinsa de forfac. Deasupra tubului antitangle putea fi pus un stoper de cauciuc si un nod pe fir ca la sheffield, in cazul in care se dorea o montura fixa sau semiculisanta.
Retineti: cu exceptia monturii cu plumb cazator, linia principala trebuie sa treaca pana dincolo de plumb, deasupra acestuia, nemaiexistand elemente care sa-l blocheze definitiv.
Voi incerca sa exemplific in emisiunea de sambata.
Foarte interesant, recunosc ca nu ma gandinsem la aspectul acesta. Sa vad daca am inteles: in cazul in care se rupe firul principal, plumbul sa cada si sa nu fie purtat de peste dupa el pana la eliminarea carligului ?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: monturi de crap

Mesaj de florentiniuga » 06 Feb 2008, 16:16

Exact. Plumbul se poate agata in obstacole si blocheaza pestele. Mai e totusi un lucru de care trebuie avut grija, deoarece nu se mai poate face nimic.
Fiti atenti sa nu va traga lanseta in apa! :lol: :lol: :lol:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: monturi de crap

Mesaj de mini_mic » 06 Feb 2008, 16:22

asta pt cine pescuieste cu frana stransa sau n-are bait runner :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”