Caras mare

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Caras mare

Mesaj de fane141 » 13 Oct 2009, 16:12

Salut , am si eu o intrebare . Am fost zilele trecute la barajul Frunzaru(Olt) si la Dragoiesti (tot Olt) , insa am prins numai caras si rosioara sub 100 gr numai la pluta .Se mai baga cate unu mai imbracat odata la 2 ore(intre 200 si 400 gr) . La greu nici nu se atinge de momeala .... . Cu ce momeala sa dau ca sa prind caras ceva mai mare ? :-??
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Caras mare

Mesaj de gor965 » 13 Oct 2009, 16:35

fane141 scrie:Salut , am si eu o intrebare . Am fost zilele trecute la barajul Frunzaru(Olt) si la Dragoiesti (tot Olt) , insa am prins numai caras si rosioara sub 100 gr numai la pluta .Se mai baga cate unu mai imbracat odata la 2 ore(intre 200 si 400 gr) . La greu nici nu se atinge de momeala .... . Cu ce momeala sa dau ca sa prind caras ceva mai mare ? :-??
Patratica mare de mamaliga ...sau boabe de porumb ! (la lanseta, am prins odata unul de 1,35 kg la 4 boabe de porumb ,pe fir de par ...pacat ca ala a fost singurul ! ~x( )
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: Caras mare

Mesaj de fane141 » 13 Oct 2009, 16:40

La patratica am incercat . Am si cumparat ca am zis ca poate eu sau vrunul din prietenii mei nu o facem bine si tot degeaba ~x( . Poate sa pun altceva in mamaliga .... Nu stiu ce sa mai zic . Oare daca cumpar niste seminte fara sare si le dau prin rasnita merge??? :-??
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Caras mare

Mesaj de gor965 » 13 Oct 2009, 17:22

Eu cu semintele macinate (ori srot) nu ma prea impac la moneala ...la nada, DA ! ...ai da gust, miros ,atrage albitura si o tine pe loc ! In schimb la mamaliga cu srot n-am prea prins ...imi lasa impresia ca pestele nu prefera o sa ia o asa bucata mare din acest amestec !
p.s.
daca tot nu reusiti sa-l selectati , ganditi-va ca s-ar putea sa nu prea fie caras mare in zona !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Caras mare

Mesaj de cosmake » 13 Oct 2009, 17:33

incearca la bob de porumb dulce din acela comestibil de la alimentara
este posibil sa ai ceva rezultate asa si eventual incearca si la 4-5 viermi pe cirlig si in cap pune un pufulete
am observat ca in beneral carasul merge mai bine la gogoloi. eu il fac in felul urmator:
inmoi niste piine in apa , apoi o framint. pun 1-2 galbenusuri de ou daca se poate de tara ca sint mai galbene si apoi framint in continuare. daca este prea moale si in general chiar este moale adaug pesmet si framint in continuare dupa care o las citeva ore la frigider si apoi merg cu ea la peste. incearca si poate il vezi si pe ala mare.
poti sa faci din astfel de gogoloi o para iar pe curbura cirligului sa pui 2-3 viermisori.
sa ai fir intins si caras mare

Avatar utilizator
fane141
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 10 Oct 2009, 12:08
Localitate: Pitesti

Re: Caras mare

Mesaj de fane141 » 13 Oct 2009, 19:54

gor965 scrie: daca tot nu reusiti sa-l selectati , ganditi-va ca s-ar putea sa nu prea fie caras mare in zona !
Cine are barca si intra pe apa , prinde in jur de 10 kg , numai daia peste 300 gr .... pana la orma imi cumpar barca :-w
Nu o sa auzi niciodata "am scapat un peste mic"

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Caras mare

Mesaj de nando » 13 Oct 2009, 20:50

fane141 scrie:
gor965 scrie: daca tot nu reusiti sa-l selectati , ganditi-va ca s-ar putea sa nu prea fie caras mare in zona !
Cine are barca si intra pe apa , prinde in jur de 10 kg , numai daia peste 300 gr .... pana la orma imi cumpar barca :-w
unde?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Caras mare

Mesaj de Madalin Dirla » 13 Oct 2009, 22:24

nando scrie:
fane141 scrie:
gor965 scrie: daca tot nu reusiti sa-l selectati , ganditi-va ca s-ar putea sa nu prea fie caras mare in zona !
Cine are barca si intra pe apa , prinde in jur de 10 kg , numai daia peste 300 gr .... pana la orma imi cumpar barca :-w
unde?

.........barajul Frunzaru(Olt) si la Dragoiesti (tot Olt) ,

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Caras mare

Mesaj de mike_carp » 19 Noi 2009, 09:43

Poate veti crede ca fac misto, dar va asigur ca e serios.
Incearca la macaroane. Barilla 47. Nu stiu barajele de care vorbesti dar le stiu pe cele din zona Sibiu: Avrig, Colun, Arpas. Acolo se pescuieste intens cu macaroanele astea, se gasesc gata preparate in mag de pesc. Sau le cumperi de la market si le faci tu acasa, le colorezi, le dai aroma, etc.
La macaroanele astea am luat cei mai mari carasi prinsi de mine vreodata, 1,2kg si 1,5kg.
Numai bine, Mihai.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Caras mare

Mesaj de pescar_s » 20 Noi 2009, 02:10

Pescuitul pe olt in proportie de 90% este influentat de cei care mesteresc hidrocentralele, daca esti pescar de olt sper ca ai vazut cum ''brusc'' creste si scade apa de cateva ori pe zi, iar pestele mare este in continua miscare,plaurii langa care esti obisnuit sa pescuiesti azi maine nu ai mai vezi, pur si simplu nu are timp sa isi gaseasca locul . Rare sunt zilele cand apa sta si noi nu suntem Nostradamus sa merem la peste taman atunci de fiecare data,poti fi tata pescarilor si al pestilor-tot nu ai vezi culoarea, momeala? patratica mare si moale dar sa nu cada- mai ales la stilul shefield cand dai la 15-20m, plumbul culisant si pe fund sa stea pluta mai ridicata (flotabilitatea plutei o reglezi in asa fel sa stea scufundata la rasul apei) asa pestele este obligat sa traga ferm iar ratarile mai putine, sa nu mai spunem ca iti permite si sa intinzi firul mai bine dupa aruncare. aroma de patratica? vanilia. fire-ntinse sa aveti!- PS. in perioada asta merge de regula in aval de barajul izbiceni, cine ajunge daca e tatic?- o pune original.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”