CUM SA SCAP DE PLATICA?

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

CUM SA SCAP DE PLATICA?

Mesaj de freeman2008 » 28 Oct 2009, 22:58

Buna ziua...intentionez sa ma duc pe o balta unde platica e din abundenta (din cate am inteles) si as dori cateva sfaturi referitor la nada si momeala , care m-ar putea ajuta sa selectez platica de caras si chiar de restul speciilor de pesti aflati in balta.
Multumesc

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CUM SA SCAP DE PLATICA?

Mesaj de Laurentiu » 28 Oct 2009, 23:02

Din experienta mea, nu prea scapi de ea.
Acum cativa ani am fost la Manastirea si ne-a tocat platica. Dupa ce s-a intunecat si pana la ora 2 noaptea cand am cedat oboselii am prins la doua lansete vreo 7-8 kg de caras la 3-400 gr. Concluzia mea: intrun loc cu multa platica daca vrei sa prinzi caras, pescuiesti noaptea.
Daca ai Sarulestiul in tinta eu zic sa-l uiti. Cred ca iei platica si la boiles.. :D

Avatar utilizator
freeman2008
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 14 Iul 2008, 00:01
Localitate: bucuresti

Re: CUM SA SCAP DE PLATICA?

Mesaj de freeman2008 » 28 Oct 2009, 23:10

Laurentiu scrie:Din experienta mea, nu prea scapi de ea.
Acum cativa ani am fost la Manastirea si ne-a tocat platica. Dupa ce s-a intunecat si pana la ora 2 noaptea cand am cedat oboselii am prins la doua lansete vreo 7-8 kg de caras la 3-400 gr. Concluzia mea: intrun loc cu multa platica daca vrei sa prinzi caras, pescuiesti noaptea.
Daca ai Sarulestiul in tinta eu zic sa-l uiti. Cred ca iei platica si la boiles.. :D

salut...nu Sarulestiul este balta....ma duc la Milotina...scuze..am uitat sa mentionez in primul post

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CUM SA SCAP DE PLATICA?

Mesaj de Laurentiu » 29 Oct 2009, 00:06

Mda...tot un drac..Milotina este in continuarea Sarulestiului dar are mai putina platica. Pe vremea asta e cam rau sa pescuiesti noaptea dar poate ai noroc si nu te ataca platica asa rau.

Avatar utilizator
carapavel florin
senior
senior
Mesaje: 419
Membru din: 22 Mar 2008, 18:09
Localitate: Bucuresti

Re: CUM SA SCAP DE PLATICA?

Mesaj de carapavel florin » 29 Oct 2009, 00:21

pai eu zic sa dai la patratica , porumb eventual nada pentru crap si o sa eviti platica .

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: CUM SA SCAP DE PLATICA?

Mesaj de stefanflorin » 29 Oct 2009, 12:45

nu stiu daca stiati, insa platica este un peste NOCTURN, ca si somnul, salaul, mreana,etc. deci solutia cu pescuit noaptea, dupa parerea mea, nu este cea mai buna. De eliminat platica la o partida, nu ai cum, decat poate sa dai cu niste momeli imense pe care numai dulapii le pot lua.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: CUM SA SCAP DE PLATICA?

Mesaj de Laurentiu » 29 Oct 2009, 13:34

Nu va contrazic dl.stefanflorin, dar cum va explicati faptul ca atunci cand s-a intunecat, platica a disparut subit si am prins numai caras, nicio platica macar accidental..?

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: CUM SA SCAP DE PLATICA?

Mesaj de Madalin013 » 29 Oct 2009, 14:04

Sa selectezi carasul de platica cred ca este imposibil sau este o varianta sa prinzi toata platica din balta si apoi poti pescui linistit la caras .. :)) dak vri sa prinzi crap cred ca se gasesc destule metode cea mai buna cred ca eeste pescuitul cu bile tari si cat mai mari si nadit tot cu bile tari dak nadesti cu seminte , porumb ,mamaliga ..etc.. o sa se adune platica si cu greu o sa mai prinzi altceva dect platica ....fir intins

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”