lansete shimano

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

lansete shimano

Mesaj de gabi neamtu » 24 Noi 2007, 13:24

va rog o parere despre lansetele shimsno master force 3.66m / 3,25lb recent achizitionate

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 25 Noi 2007, 19:05

Nu vreau sa te dezamagesc si spun din start ca nu am pus mana pe ele dar baietii de la Senzor nu au o parere prea buna despre blancurile folosite de shimano. Mi-au spus ca au avut multe retururi la diverse modele, deoarece crapa. Ei au renuntat sa le mai importe. Asta e tot ce stiu.

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de gabi neamtu » 25 Noi 2007, 20:02

Dl iuga

Am probat 4 tipuri 2 de la foxde 3.9 si una de la ultimate , eu nu zic ca am facut alegerea cea mai buna , dar cu shimano m-am inteles cel mai bine la aruncare

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 25 Noi 2007, 23:28

Nimeni nu o sa poata sa iti spuna care bat e cel mai bun. Trebuie sa le probezi si sa vezi care model ti se potrivese cel mai bine. Plus ca, conteaza si unde vrei sa pescuiesti cu el(lac, riu, distanta, actiune, lansat, plantat...) Sint multe criterii dupa care urmeaza sa-ti achizitionezi arsenalul.
Recomandari vei primi cu placere.
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
gabi neamtu
senior
senior
Mesaje: 278
Membru din: 22 Noi 2007, 23:05
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de gabi neamtu » 26 Noi 2007, 00:54

cosmin
le-am probat pe toate 4 , m-am inteles cel mai bine cu cea aleasa si nu e cea mai ieftina dintre ele, poate nu mi se potrivesc mie cele de 3.9m in privinta ca trebuie sa ai batul care ti se potriveste ai dreptate de aceea le-am si luat la teste dar numai la aruncare . nu am apucat sa pescuiesc cu ele

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 26 Noi 2007, 18:40

In acest caz, sfatul meu(si normal) este sa iti achizitionezi batul cu care te-ai inteles cel mai bine. Era normal...nu?
Vezi pe parcurs ce se intimpla si in drill, si daca vrei altceva, vinde-l si incerci altceva. La arad este des intilnita aceasta practica. Salutari si alegere cit mai buna sa fie!
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 15 Dec 2007, 15:29

Salutare!
Care ii cea mai ieftina(pret,marca,daca sepoate si nu-i reclama,e dezbatere) lanseta la care v-ati cobori ?
Astept pareri SINCERE va rog de la toti!
Pentru o posibila orientare(buget redus) :roll:
Mersi! :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Gabriel » 04 Ian 2008, 15:22

Salutare!
Da... se pare ca aici nimeni nu se coboara :lol: ...
Ce de bastani :mrgreen:
P.S Face careva o donatie de vre-o 2-3 mii de E sa ia si copilu de mincare?.... :mrgreen:
Fir intins!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 04 Ian 2008, 15:49

Gabriel scrie:Salutare!
Da... se pare ca aici nimeni nu se coboara :lol: ...
Ce de bastani :mrgreen:
Nu cred ca e vorba de "coborat". Multi dintre noi avem lansete mai ieftine de care suntem multumiti dar unele nu se mai fabrica iar unii nu sunt siguri de calitatea celor care se gasesc, pentru ca, pur si simplu nu le-au testat si nu le pot recomanda in necunostinta de cauza.
Eu de exemplu, am 4buc. ADVANCER CARP - GOLDSTAR, 3,90/3,5lb, cu actiune de varf, luate de la Energofish acum 2 ani. Sunt multumit de ele, le-am folosit si pentru aruncari la distanta si pe post de spod si m-au ajutat in toate concursurile la care am participat. Pretul, daca nu ma insel, aprox. 280 ron/buc. Asa cum spuneam, nu cred ca se mai gasesc si intre timp au aparut altele mai bune(?!) si mai ieftine la aceeasi calitate. Eu insa mi-am luat mai scumpe de la Fox. Fiecare dintre noi tintim mai sus, nu dorim sa coboram sub ceea ce avem.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 04 Ian 2008, 15:52

Gabriel scrie:Salutare!
Care ii cea mai ieftina(pret,marca,daca sepoate si nu-i reclama,e dezbatere) lanseta la care v-ati cobori ?
Astept pareri SINCERE va rog de la toti!
Pentru o posibila orientare(buget redus) :roll:
Mersi! :wink:
Lanseta Shimano Alivio 3.6m/3 lbs -160 ron
Lanseta UK CARP "ELIMINATOR", 3,6m/3lbs-222 ron

unde vrei sa folosesti betele?in ce conditii de pescuit?

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 04 Ian 2008, 17:28

Spro vista- 130 ron
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Mesaj de vali003 » 04 Ian 2008, 20:29

am cumparat acum 5 ani din obor de la tarabe o lanseta baracuda de 3,6m si 3 lb. , am folosito doi ani la greu , aici nu ai voie mai mult de o lanseta , scotind si crap de 56 lb. ,deci nu stiu daca firma face toti banii , de atunci miam luat matrix de la fox , si sint foarte bune , dar si cu batul din obor nu imi este rusine , poate tine si de noroc , la fel cu orice lucru pe care il cumperi :lol: , intradevar ca te simti mai (pescar)cind dai numai cu scule ultimul racnet , intrebarea este -prinzi si peste dupa sculele pe care le ai sau este doar ca in moda , dolce gabana-harrison :lol:

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Mesaj de STAN MIHAI » 08 Ian 2008, 21:18

saluatre la toata lumea
eu folosesc de un an fox warrior xt 3.6/3lb si sunt multumit de ele,am pescuit cu ele in multe conditii si .....
dupa parerea mea raportul calitate/pret echiar OK

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Mesaj de Driscu Radu » 09 Ian 2008, 12:09

Raportat la firma nu as cobora sub linia Effe pret in jur de 200 ron per lanseta( gama medie, spre varf la ei).Cel mai bune bete parerea mea care fac fata la 99% DIN CAZURI SUNT CELE DE 3,6 M CU ACTIUNE SEMIPARABOLICA SAU PROGRESIVATE AJUTA FOARTE MULT IN DRILL.Numai de bine, fire intinse.Eu personal am folosit de la linia effe lansete din 3 buc /3,6 vortex ( au fost prezentate intr-un nr. din ALP test aruncari facute de Vlad Pavlovici , le-am folosit 5 ani.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Mesaj de Driscu Radu » 09 Ian 2008, 12:54

P.S. Consider ca un ansamblu lanseta mulineta mai scump de 500-700 ron(nu se merita) face fata cu brio, raportat la calitatea apelor si marimea pestilor care se prind cel mai frecvent la noi in tara.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”