Unde gasesc nitrat de potasiu

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adam Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 18 Mar 2009, 20:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Unde gasesc nitrat de potasiu

Mesaj de Adam Mihai » 05 Noi 2009, 17:32

As vrea sa va intreb unde as putea gasi NITRAT DE POTASIU si Magneziu . Am cautat tot netul da NOTHING . Imi trebuie ingredientele ca sa pot realiza fumigene profesioniste ( nu ca cele din mingi de ping-pong ) . Pentru cei care ma ajuta cu detalii concrete le voi da 5 fumigene de diferite culori . HELP **== **== **== **== **== **== **== **== **==
!!! F!R !NT!NS !!!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Unde gasesc nitrat de potasiu

Mesaj de Qnyx » 05 Noi 2009, 18:12

Azotatul de potasiu - KNO3 - este o substanta periculoasa care nu se vinde la piata tocmai datorita faptului ca oamenii tind sa faca lucruri nelalocul lor, in cazul asta tu vrei sa faci fumigene. Este inutil sa iti spun ca ai nevoie de autorizatii pentru asta, sau ca forumul infopescar.tv nu are nici o treaba cu chimicalele descrise mai sus. Revenind la subiect, din cate stiu la fumigene se folosesc compusi bazati pe alte substante chimice (perclorati), nicidecum pe azotat de potasiu care este un reactiv puternic si este folosit la explozibili, combustibili solizi, etc. dar probabil ca ai gasit vreo reteta cu substanta asta. Ca sa iti dau totusi un indiciu, substanta pe care o cauti face parte dintr-un super fertilizant ale carui componente sunt urmatoarele :
- sulfat de potasiu (K2SO4)
- azotat de potasiu (KNO3)
- monofosfat de potasiu (KH2PO4)
- sulfat de magneziu (MgSO4)

Daca ai nelamuriri trimite un pm.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”