Shimano Ultegra 12000

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Shimano Ultegra 12000

Mesaj de Adrian B » 24 Noi 2007, 16:59

Ce stiti despre Ultegra 12000?

Stiu ca are un sistem de baitrunner pe tambur.

Cum functioneaza?
Este incomod sa opresti baitrunnerul cand intepi pestele?
Este fiabil sistemul?

Mi se pare o mulineta mai ok decat bbrlc-ul dat fiind ca este ceva mai usoara, insa cu dezavantajul sistemului baitrunner pe tambur...dvs ce spuneti?
Multumesc.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

mulinete

Mesaj de vali003 » 24 Noi 2007, 18:04

este o m ulineta foarte buna , eu nu o folosesc pentru pescuit ci pentru spooding , dar dupa cum lucreaza este excelenta , cu privire la baitruner pe tambur , nu prea este recomandabil ,este mult mai simplu sistemul pe mulineta ,si mai sigur , cel mai bine ar fi daca ai pe cineva care are asa ceva si poti sa incerci sa vezi cum lucreaza . fir intins si numai de bine.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 25 Noi 2007, 19:23

Cred ca vorbesti despre modelul XTA. Eu mi-am luat recent 4 buc. si am facut ultimul concurs de pe Tancabesti cu ele. Se comporta excelent si sunt mai usoare decat bbrlc-urile. Au intr-adevar dezavantajul ca duci mana in fata si strangi baitrunnerul dar se strange intr-un sfert de tura. Dupa ce te obisnuiesti, nu te mai deranjeaza. Daca incepi direct cu sistemul asta e si mai usor. Marele avantaj il are in drill cu peste mare sau nervos, pentru ca se controleaza mult mai usor frana. Pana acum sunt multumit de ele. Spre deosebire de bbrlc, se vinde si cu tambur de aluminiu (de 10000) de rezerva. Diferenta de pret e destul de mica intre cele doua modele (sub 100 ron), ceea ce vorbeste despre calitatea lor.

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Mesaj de Adrian B » 26 Noi 2007, 15:35

ok, merci pentru opinii.


ps. Multe aprecieri pentru emisiune d-le Iuga.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Mesaj de gor965 » 27 Noi 2007, 12:32

Mergi la pagina asta

http://fish.shimano-eu.com/publish/cont ... ience.html

,descarca filmuletul pe care l-am indicat si-o sa vezi cum lucreaza baitrunnerul pe fata
Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Adrian B
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 24 Noi 2007, 16:51

Mesaj de Adrian B » 02 Dec 2007, 23:55

uitandu-ma pe site-ul shimano am constatat ca sunt in eroare.
Prima data m-am gandit pt achizitie la bbrlc. Undeva am inteles eu, gresit de altfel, ca ultegra xta 12000 are cam 700g, iar bbrlc-ul cam 830. O diferenta de 150g...
Pe site-ul shimano gramajul acestora arata astfel:
ultegra 770g
bbrlc 790g
In cazul acesta care este sfaraiala? avantaj bbrlc-ul, care are baitrunnerul pe mulineta si nu pe tambur ca ultegra.

D-le Iuga, dvs de ce ati ales ultegra xta, cand, gandesc eu, un bbrlc er fi fost mai avantajos dpdv al baitrunnerului.?
Multumesc.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 03 Dec 2007, 20:39

Ai dreptate cu greutatea. Nu e mare diferenta. Totusi, asa cum am spus, mi se pare mai usor de controlat frana in lupta la mal si nu in ultimul rand, pentru tamburul de rezerva, care cumparat separat, iti mai scoate aproape 100 ron din buzunar. La 4 buc. diferenta totala ajunge la vreo 6-700.

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

mulinete

Mesaj de vali003 » 04 Dec 2007, 01:18

asa de curiozitate , cit au costat, poate faceai o treaba mai buna cu daiwa , infinity , vin cu tambur metalic de rezerva , eu am doua si nu leas da pe nimic altceva , dar este o chestie personala , fiecare da cu ce ii place . fir intins . sint bolnav vazind emisiunea de simbata trecuta , aici la noi nea pus in zece ore 35 cm. de zapada , deci cu pescuitul naspa .

Avatar utilizator
tzopanuu
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 02 Dec 2007, 17:31
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de tzopanuu » 04 Dec 2007, 13:31

Vali, tu la ce pret ai luat daiwa infinity?

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mulinete

Mesaj de florentiniuga » 04 Dec 2007, 20:17

vali003 scrie:asa de curiozitate , cit au costat, poate faceai o treaba mai buna cu daiwa , infinity , vin cu tambur metalic de rezerva , eu am doua si nu leas da pe nimic altceva , dar este o chestie personala , fiecare da cu ce ii place . fir intins . sint bolnav vazind emisiunea de simbata trecuta , aici la noi nea pus in zece ore 35 cm. de zapada , deci cu pescuitul naspa .
600 lei. Putin peste jumatate din pretul unei daiwa infinity, care este recunoscuta ca mulineta de top la ora asta.

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Mesaj de mikif » 04 Dec 2007, 20:31

Cred ca batruner-ul pe tambur se adreseaza in special celor care folosesc inca doar mulinete cu tambur mare, long-cast, folosind frina mulinetei in pozitia liber.Eu folsesc 2 seturi de Mulinete Daiwa(Emblem Z si Emblem X) fara baitruner.daca mai sint doritori de asa ceva....pot gasi la:
http://www.angelzentrale-herrieden.de/
Daiwa Emblem Z la 70Euro.Sint mulinete fara instant antirevers dar....in pescuitul crapului nu cred ca este necesar.
Asta folosesc eu:

http://www.daiwa.ca/tackle/reels/spin-s ... index.html

si


http://www.daiwa.ca/tackle/reels/spin-s ... index.html

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

mulinete

Mesaj de vali003 » 04 Dec 2007, 21:58

mau costat 175 de lire sterline bucata , in lei ar fi iesit cam la 750 anul trecut ,bineinteles,azi sint alte preturi mai ales in Romania .

Avatar utilizator
cosmin7777
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 09 Feb 2008, 18:50

Re: Shimano Ultegra 12000

Mesaj de cosmin7777 » 17 Oct 2008, 22:24

D-le IUGA , ce parere aveti despre Ultegra 12000 dupa un sezon de folosire

Avatar utilizator
colega
utilizator
utilizator
Mesaje: 48
Membru din: 24 Oct 2008, 18:03

Re: Shimano Ultegra 12000

Mesaj de colega » 29 Oct 2008, 00:01

Salutare.
Ma bag in vorba chit ca nu mi-a cerut nimeni parerea. Utilizez Ultegra 12000 XTA de aproape 2 ani si avantajele pe care le remarc eu sunt: gabarit de bun simt prin comparatie cu BBRLC, Helicon s.a. care sunt "cat o halba plina"; functionare "ca uns" tipic Shimano; aspect estetic corespunzator; tambur de rezerva de 10000 din acelasi material.
In acelasi timp sunt insotite si de o serie de dezavantaje evidente: sistemul "baitrunner spool" nu va avea niciodata finetea si acuratetea cu care lucreaza doua reglaje independente pentru frana frontala respectiv tensiunea din bait runner ale mulinetelor clasice; in cazul lansarilor la distanta odata cu utilizarea inaintasului si a plumbilor peste 100 g esti fortat de imprejurari sa strangi frana de atac aproape de maxim ca sa nu ramai fara o bucata de aratator, insa jumatatea de tura care face trecerea dintre free spool si frana blocata necesita o oarecare acomodare.
Ca o concluzie decizia este o chestiune pur personala. Daca iei in mana un Aero Technium XTA si dai trei ture de manivela sansele ca Ultegra sa semene cu sareta veterinarului pusa langa Enzo sunt periculos de mari.
Ca recomandare e indicata procurarea din alte tari de soare pline: eu am platit 149 euro pe bucata plus 15 euro expeditia coletului de 3 din Germania cand aici pretul era de 1,8 ori mai mare.
Prosperitate.

Avatar utilizator
Dahaka
membru activ
membru activ
Mesaje: 79
Membru din: 21 Oct 2008, 19:13
Localitate: Sighetu Marmatiei -Maramures

Re: Shimano Ultegra 12000

Mesaj de Dahaka » 05 Aug 2010, 08:39

colega scrie:Salutare.
Ma bag in vorba chit ca nu mi-a cerut nimeni parerea. Utilizez Ultegra 12000 XTA de aproape 2 ani si avantajele pe care le remarc eu sunt: gabarit de bun simt prin comparatie cu BBRLC, Helicon s.a. care sunt "cat o halba plina"; functionare "ca uns" tipic Shimano; aspect estetic corespunzator; tambur de rezerva de 10000 din acelasi material.
In acelasi timp sunt insotite si de o serie de dezavantaje evidente: sistemul "baitrunner spool" nu va avea niciodata finetea si acuratetea cu care lucreaza doua reglaje independente pentru frana frontala respectiv tensiunea din bait runner ale mulinetelor clasice; in cazul lansarilor la distanta odata cu utilizarea inaintasului si a plumbilor peste 100 g esti fortat de imprejurari sa strangi frana de atac aproape de maxim ca sa nu ramai fara o bucata de aratator, insa jumatatea de tura care face trecerea dintre free spool si frana blocata necesita o oarecare acomodare.
Ca o concluzie decizia este o chestiune pur personala. Daca iei in mana un Aero Technium XTA si dai trei ture de manivela sansele ca Ultegra sa semene cu sareta veterinarului pusa langa Enzo sunt periculos de mari.
Ca recomandare e indicata procurarea din alte tari de soare pline: eu am platit 149 euro pe bucata plus 15 euro expeditia coletului de 3 din Germania cand aici pretul era de 1,8 ori mai mare.
Prosperitate.
Si de pe ce sait ti-ai comandat mulinetele din germania????

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”