CSL vs. Lapte de porumb

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de mikcutu » 28 Noi 2009, 14:00

Salutare,

Anul acesta am inceput sa rulez primele mele bine (solubile). Dupa o perioada de rasfoit forumurile, am inteles ca acestea pentru a fi solubile trebuie sa contina lapte de porumb in loc de oua.
In alte retete am vazut ca era folosit CSL-ul dar nu am inteles exact de ce si drept urmare l-am folosit si eu dar mai mul pentru ca foloseau si altii decat sa stiu exact ce face el.

Cu aceste bile am prins, binisor pentru nivelul meu, intr-o partida scurta dar acum a venit vremea sa mai fac o tura si totodata a revenit intrebarea de la inceputul anului:

- este acelasi lucru CSL-ul cu laptle de porumb? fac ele unul si acelasi lucru? poate unul sa il substituie pe celalalt sau se completeaza?

multumesc oricui are timp si vrea sa cometeze acest topic.
Ionut "Mikcutu" Preda.

PS: cu acele bile am prins numai spre sfarsitul verii si in toamna. in primavara nu am reusit sa scot vre-un peste la cantar (ori reteta nu este de ape reci ori nu am incercat eu la fel in ambele cazuri??). In alt topic voi detalia reteta si felul in care am nadit cu speranta ca voi gasi un raspuns la dilema mea: - de ce nu am prins si in primavara.

Avatar utilizator
vladdooo
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 22 Apr 2008, 08:39

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de vladdooo » 28 Noi 2009, 14:11

sunt 2 lucruri total diferite.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de misu_sipanu » 28 Noi 2009, 14:16

corn steep liquor=csl=aditiv cu mare capacitate de atractie,se poate folosi si la dipuire sau hidratare.
lapte de porumb=indulcitor atractant folosit in boiles pt.a obtine solubilitate,in nade si ground bait pt.atractie.
nu se pot substitui unul cu altul fiind doua produse toral diferite.

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de mikcutu » 29 Noi 2009, 11:16

multumesc. daca la culoare si miros sunt destul de apropiate, la gust sunt total diferite.

@misu: observ ca ai scris in descrierea amandurora ca sunt atractanti, este posibil ca unul sa fie mai mult atractant (CSL-ul) iar laptele sa fie mai putin atractant si mai mult indulcitor si component al partii lichide in solubile?

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de misu_sipanu » 29 Noi 2009, 11:49

Da la bile este indulcitor si cumponent al partii lichide.Eu personal,nu prea fac nimic fara lapte,inclusiv inmoi porumb numai in lape,deci il folosesc ca atractant.

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de mikcutu » 29 Noi 2009, 14:04

OK, merci.

...si CSL-ul are rol numai de atractant?

adica intr-o parte lichida in care se regaseste atat CSL cat si lapte, CSL-ul este atractant in proportiede 75-80% iar laptele numai 20-25%?
pe cand, daca vorbim de dulceata si solubilitatea bilelor, acestea sunt date in proportie de 100% de catre lapte si 0% de catre CSL?

Ionut "Mikcutu" Preda

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de florinw » 01 Dec 2009, 23:28

asa zisu lapte de porumb este o glucoza,si este folosita ca liant in boilies in loc de oua.fiind f dulce are si rol de indulcitor. atractant,...mai putzin.sau ma rog, in masura in care zaharul poate fi considerat atractant.

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de mikcutu » 02 Dec 2009, 12:22

florinw scrie:asa zisu lapte de porumb este O GLUCOZA ,si este folosita ca liant in boilies in loc de oua.fiind f dulce are si rol de indulcitor. atractant,...mai putzin.sau ma rog, in masura in care zaharul poate fi considerat atractant.
sa inteleg ca exista mai multe feluri de glucoze?
ce ar avea asta diferit fata de altele?

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de Ion Mironov » 02 Dec 2009, 12:59

@mikcutu

CSL are mai mult rolul de a dispersa aroma boilesului in apa.....din cate am mai citit si eu pe ici pe colo contine alcool fata de laptele de porumb.......laptele de porumb nu il folosesc iarna decat in cantitati foarte mici deoarece pe apa rece se dizolva mai greu.......pe cand csl sau tuica de prune sau wisiki link sau orice contine alcool disperseaza mult mai bine si mai repede aromele in apa rece....

sunt si arome de la nutra pe care le am si contin ele alcool fara sa mai trebuiasca sa adaug eu in partea lichida....

spor la rulat
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de florinw » 02 Dec 2009, 22:38

mikcutu scrie:
florinw scrie:asa zisu lapte de porumb este O GLUCOZA ,si este folosita ca liant in boilies in loc de oua.fiind f dulce are si rol de indulcitor. atractant,...mai putzin.sau ma rog, in masura in care zaharul poate fi considerat atractant.
sa inteleg ca exista mai multe feluri de glucoze?
ce ar avea asta diferit fata de altele?
exista glucoza de porumb,sirop de porumb,indulcitori folositzi in cofetarie,si la prepararea sucurilor.ambele pot fi folosite ca liant in boilies.exista fructoza,(traubenzuker la DM)care poate fi facuta sirop si folosita ca liant,potzi folosi si zahar facut sirop, ca liant, sau miere de albine,sau o combinatzie de mai multe ,din cele de mai sus.in functzie de gradu de concentrare se poate modifica timpul de dizolvare al boiliesului.sau potzi folosi guma guar (E415)

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de florinw » 02 Dec 2009, 22:43

jonny_23 scrie:@mikcutu

CSL are mai mult rolul de a dispersa aroma boilesului in apa.....din cate am mai citit si eu pe ici pe colo contine alcool fata de laptele de porumb.......laptele de porumb nu il folosesc iarna decat in cantitati foarte mici deoarece pe apa rece se dizolva mai greu.......pe cand csl sau tuica de prune sau wisiki link sau orice contine alcool disperseaza mult mai bine si mai repede aromele in apa rece....

sunt si arome de la nutra pe care le am si contin ele alcool fara sa mai trebuiasca sa adaug eu in partea lichida....

spor la rulat
atit csl (corn steep liquior) cit si wisky link,nu contzine alchol!

ambele contzin aminon acizi,si.....

mai apropiata este melasa (si mai ieftina)sau mai putetzi fosi sos de soia de la magazine asiatice.

si ca tot veni vorna de magazine asiatice,potzi ramine uimit de cite chestii bune pt crap sint acolo...

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de mikcutu » 02 Dec 2009, 23:43

@jonny_23: fara sa vreau sa te contrazic dar am gustat CSL si numai de alcool nu avea gust....era ceva mai degraba cu gust de ulei vechi (un pic ranced), dar sigur nu aducea la gust cu alcoolul. exista vreun alcool cu acest gust?

Avatar utilizator
mikcutu
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 15 Iul 2008, 09:34
Localitate: Bucuresti

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de mikcutu » 02 Dec 2009, 23:50

@florinw: unde se gasesc de vanzare glucoza de porumb si sirop de porumb? dar frucoza?
florinw scrie: atit csl (corn steep liquior) cit si wisky link,nu contzine alchol!
ambele contzin aminon acizi,si.....
mai apropiata este melasa (si mai ieftina)sau mai putetzi fosi sos de soia de la magazine asiatice.
si ca tot veni vorna de magazine asiatice,potzi ramine uimit de cite chestii bune pt crap sint acolo...
melasa nu este substituent pentru laptele de porumb? nu este tot un indulcitor? din ce spui, eu inteleg ca melasa este mai apropiata de CSL. am inteles eu gresit?

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de Ion Mironov » 03 Dec 2009, 00:47

dap....am confundat caruta cu trasura....scuzele mele...
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: CSL vs. Lapte de porumb

Mesaj de florinw » 03 Dec 2009, 20:42

mikcutu scrie:@florinw: unde se gasesc de vanzare glucoza de porumb si sirop de porumb? dar frucoza?
florinw scrie: atit csl (corn steep liquior) cit si wisky link,nu contzine alchol!
ambele contzin aminon acizi,si.....
mai apropiata este melasa (si mai ieftina)sau mai putetzi fosi sos de soia de la magazine asiatice.
si ca tot veni vorna de magazine asiatice,potzi ramine uimit de cite chestii bune pt crap sint acolo...
melasa nu este substituent pentru laptele de porumb? nu este tot un indulcitor? din ce spui, eu inteleg ca melasa este mai apropiata de CSL. am inteles eu gresit?
nu prea e buna de indulcitor ca nu prea e dulce.potzi sa o gusti.daca vrei sa indulcesti boiliesu mai bine folosesti zahar (e mai natural) sau un sweter (e mai concentrat si nu itzi incarca prea mult partea lichida.)melasa e bogata in aminoacizi si fermentzi,are un rol mai mult gustativ,nutritiv,si ajuta la digestie.
nu am incercat sa o folkosesc ca liant (in loc de lapte de porumb) dar daca leaga mixul poate fi folosita.

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”