somnu-i dulce dar cum se prinde ?

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eden » 12 Dec 2009, 11:46

buna ziua ! sunt un pescar oarecum novice in ale somnului, si am pescuit de cativa ani incoace pe facau...
balta extrem de capricioasa, are toate natiile de peste, si niste exemplare de ramai ,,PAF !''
am pescuit inclusiv la somn dar rezultatele s-au limitat la moace pana in 2-3 kg, si unul singur la 5 kg.
somn mare are, broscute pe langa mal nu prea vezi; toate sunt urcate la cel putin 1 m sus pe mal de la lasarea serii, si am vazut pana acuma 2 esecuri (la alti pescari) printre care un somn care i-a rupt omului fir de 0.45, si altul care nu a putut fi miscat din loc. pestele a avut o trasatura care a semanat cu o lovitura de berbec. bambina a ajuns pana-n batz, lanseta s-a scuturat zdravan cu tot cu suport, dar in clipa in care probabil se intepase, a incremenit... a tras de el, l-a miscat cam 1-2 m dupa care n-a mai fost chip sa-l urneasca... problema mare e ca nu stiu cum sa fac sa-l pacalesc sa vina si la mine... am pescuit pe locurile cu apa adanca, am dat si la rama si la coropisnita, dar inafara de moace pana in 2-3 kg n-am vazut altceva... vre-un pont ceva ? astept cu nerabdare parerile celor mai experimentati in ale somnului...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de Sebastian » 12 Dec 2009, 11:56

incearca la tipar sau caras.fir textil pe tot tamburul sa nu ai surprize daca zici sa sunt exemplare mari .

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eden » 12 Dec 2009, 11:59

daca bag carasel se repede stiuca in el... si n-am facut nici o treaba ca de stiuca sunt satul... cu tipar recunosc ca n-am incercat... dar de unde-l agat cu carligul ca e foarte lung :))
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de Sebastian » 12 Dec 2009, 12:55

de sub aripioara dorsala sau de coada.uau esti satul de stiuca? @-) undei balta aia frate?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de Sebastian » 12 Dec 2009, 12:57

uitasem.mai poti incerca si la buchet de lipitori, in special la alea negre de pamint ,sunt o delicatesa pe somn te asigur si nici nu ai probleme cu aia mai mici :D

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eden » 12 Dec 2009, 18:25

balta asta e inchisa momentan, e cam la 40 de km de bucuresti si taxa este de 150 ron/12 ore. se pescuieste cu 5 lansete si se pot retine ceva de genu 10 kg de peste... a avut foarte mult salau, dar anul asta a ajuns stiuca la o populatie excesiva, si pur si simplu a ocupat malurile si vegetatia din apropierea malurilor... salaul sa fost gonit saracu mai spre larg. dak mai doriti detalii va astept. are crap mare, dar rar, stiuca din belsug (personal am prins intre 1 si 4 kg, dar pe balta e (cred eu) prins recordul la stiuca pe balti - 18.2 kg, e si filmuletul pe youtube. albitura este dar putina (f mult rapitor) si somn intre 1 si ??? kg. am vazut prinse 3 bucati la interval de 30 de minute intr-o zi innorata, toate la rama serpeasca la cam 6-9 kile (greu de apreciat ca unii erau burtosi rau si altul era somalez), dar cand am incercat eu la rama serpeasca n-am avut nici un tzac... in schimb ala de 5 kg la rama serpeasca l-am luat. ce sa zic ? e o balta foarte capricioasa de la care poti pleca cu sacu plin (daca te incadrezi in acea categorie de oameni) sau cu el uscat.
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de Laurentiu » 12 Dec 2009, 19:01

Cum e inchisa? Am inteles ca ar trece la tariful de iarna pt rapitor; adica in loc de 150 ron 12 ore, ceva de 60-70 ron 12 ore.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eden » 12 Dec 2009, 21:04

nu cred ca mai are vre-un tarif de rapitor, dar daca intr-adevar are, merita cu prisosinta cei 60-70 de lei... prinzi stiuca de n-ai treaba. totu e sa stii cu ce momeala sa dai si cam pe unde... circuland balta de atatia ani iti dai seama ca am ajuns sa stiu cat de cat :))
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de Laurentiu » 12 Dec 2009, 22:41

150 ron/12h nu dau din principiu pe nicio balta din Romania. Deci sa inteleg ca e inchisa?

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eden » 13 Dec 2009, 21:00

ultima data cand am fost pe la sf lui noiembrie o inchisesera... erau niste baieti veniti de prin sat pe-acolo, dar stiau ei ca e paznicu plecat pana in satu vecin, ca altfel nu le dadea mana :)) mie nici atat, nu de alta dar are o pusca in spinare domnu paznic...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eddy » 13 Ian 2010, 23:51

baga matze de gaina asa 2 pumni.E ok metoda pe apa curgatoare dar crek da rezultate bune si pe lacuri.Ca idee sa prinzi mai mari de 5 kg poti ideea e sa fie si in balta.Daca sunt trebuie sa stii ca somnul mare mananca rar.Daca e multa stiuca incearca la pestisor mai mult noaptea.Stiuca nu e asa activa noaptea.Cel putin eu nu am prins stiuca noaptea decat rar.Daca e foarte foarte multa se poate sa se arunce si noaptea.Daca e asa incearaca cu momeli clasice de somn.Rame d pamant la buchet,lipitori,coropisnita(ca o parere personala e cea mai buna momeala de somn pe rauri),broaste etc.Persevereaza iar daca o vei face vei avea rezultate.
Eu pe lacuri folosesc o montura de somn cu trestie.Dezavantajul e ca trebuie dusa cu barca.Avantajul e ca sta pestisorul mult si bine in carlig si vara si e foarte eficienta atunci cand ii auzi umbland la suprafata la rapit. **==
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eden » 15 Ian 2010, 01:39

sunetul menţionat e cumva asemănător cu sunetul unui plumb aruncat în apă cu putere ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eddy » 15 Ian 2010, 10:13

eden scrie:sunetul menţionat e cumva asemănător cu sunetul unui plumb aruncat în apă cu putere ?

Ceva de genul.e inconfundabil. :)
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eden » 15 Ian 2010, 13:52

oleeeu. acum abia aştept prima ploaie cu trăznete de anu ăsta :))
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: somnu-i dulce dar cum se prinde ?

Mesaj de eden » 19 Apr 2010, 01:09

cineva la somn pe bălţi până acuma ? nu de-ăla de se măsoară în ore :))
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”