fir fluorescent

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

fir fluorescent

Mesaj de florinw » 13 Dec 2009, 03:38

am vazut pe pvtv ca multa lume pescuieste cu fir galben fluo. as dori sa imi spunetzi ce fire folositzi fluorescente folositzi.(in special pt florentin)

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: fir fluorescent

Mesaj de Ion Mironov » 13 Dec 2009, 04:11

sufix ultra knot 0,20 super tare....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de iulian petre » 13 Dec 2009, 18:14

nu stiu cum se numeste firma producatoare pentru ca mi-l pune Mitranescu pe tamburi la el in magazin dar este un fir rezistent la un pret rezonabil.

folosesc grosimile 0.25 si 0.20 si sunt multumit de el.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: fir fluorescent

Mesaj de Ion Mironov » 13 Dec 2009, 20:55

iulian petre scrie:nu stiu cum se numeste firma producatoare pentru ca mi-l pune Mitranescu pe tamburi la el in magazin dar este un fir rezistent la un pret rezonabil.

folosesc grosimile 0.25 si 0.20 si sunt multumit de el.
si eu am folosit acest fir si isi merita banii ieftin si bun....folosibil numai un sezon parerea mea
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
florinw
utilizator
utilizator
Mesaje: 34
Membru din: 23 Dec 2007, 12:50

Re: fir fluorescent

Mesaj de florinw » 14 Dec 2009, 22:12

mersi pt raspunsuri.potzi sa il intrebi pe mitranescu ce fir folosesti tu? ;)
inca mai astep raspuns si de la florentin.mersi

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: fir fluorescent

Mesaj de mikif » 19 Dec 2009, 19:23

crap.ro

Avatar utilizator
florin crapanu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Apr 2008, 16:06

Re: fir fluorescent

Mesaj de florin crapanu » 28 Dec 2009, 19:00

Carp Expert fluo 0,25 , ptr. mine excelent.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: fir fluorescent

Mesaj de iorgu » 10 Ian 2010, 18:53

Pana anul trecut am folosit de circa 10 ani Carp expert fluo verde de 0.25 la crap si de 0.35 la somn.In toti acesti ani nu am avut nici o ruptura indiferent de marimea si numarul bucatilor capturate.Am folosit culoarea fluo deoarece in pescuitul nocturn te ajuta mai ales daca ai lansat grupat si esti intr-un loc mai micut ,adica nu le incurci,o singura steluta de pe cer te ajuta la vizualizarea celorlalte fire.Puneam 220 m. pe tambur si dupa un sezon il intorceam la celalalt capat.Am fost foarte multumit mai ales ca pretul este rezonabil fata de calitatea buna pe care o are.
Anul acesta MOS CRACIUN a fost mai darnic cu mine si am achizitionat un fir de 0,26,fluo verde,marca ,,trabucco",pe role de 500 m. Voi pune 250 m pe tambur si sper ca este cel putin la fel de bun ca cel pe care l-am folosit,mi se pare siliconat si este ceva mai moale,parca este de matase.Rog cine a mai folosit aceasta marca si grosime sa imi spuna daca este atat de bun sau ,,daca am luat-o"pe romaneste.

Va respect.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Re: fir fluorescent

Mesaj de mario_kempes10 » 10 Ian 2010, 19:17

Eu am pus deja pe mulinte , S-Force Soft Carp 0,28mm/500m.
Iata si descrierea :

Noutatea anului 2009...S-Force Soft Carp Hi-Viz - Fluo Green line..!!
Creat special pentru lansari la mare distanta,acest tip de fir "zboara" efectiv de pe mulineta..!
Culoarea sa,verde fluorescent,adauga o vizibilitate excelenta atat ziua dar mai ales pe timpul noptii.
Matasos,lipsa memoriei,protectie ceramica,structura tri-moleculara.
Rezistenta excelenta la nod si la abraziune,elasticitate controlata pentru un contact rapid cu pestele.
Rola contine : 500 m.
Dimensiunea : 0,28 mm
Rezistenta : 10,86 kg..!!!


La prima vedere pare OK , dar sunt curios cum se comporta in timp.
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: fir fluorescent

Mesaj de pescar_s » 10 Ian 2010, 22:06

nu stiu cati dintre dvs. foloseste Sforce salt water -am dat anul trecut cu un 0,20 si m-i sa parut a fi cel mai bun fir pe care l-am folosit vreodata, asa ca anul acesta am luat si 0,18 si 0,25 - are de toate: este matasos, scufundator si rezistent la frecare-pe acestea le voi folosi anul asta 8-> dar mai avem ceva de asteptat X-(
Fişiere ataşate
Imag008.jpg
(58.97 KiB) Descărcat de 613 ori

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: fir fluorescent

Mesaj de bujor marius » 12 Ian 2010, 01:57

am si eu o intrebare, aceste fire fluo nu ne incurca la pescuitul crapului?....tinand cont cat este de atent crapul , daca nu cumva ne alunga crapul din zona..."fiind fluo"?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: fir fluorescent

Mesaj de stefanflorin » 12 Ian 2010, 15:44

in apa culorile sunt percepute altfel decat pe mal, mai ales in conditiile de la noi din tara cu ape tulburi si namol. Eu mi-as face mai multe griji din privinta monturii sau a felului cum firul principal se aseaza pe substrat.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: fir fluorescent

Mesaj de iorgu » 12 Ian 2010, 21:36

stefanflorin scrie:in apa culorile sunt percepute altfel decat pe mal, mai ales in conditiile de la noi din tara cu ape tulburi si namol. Eu mi-as face mai multe griji din privinta monturii sau a felului cum firul principal se aseaza pe substrat.
Buna Stefane .Daca firul este soft (moale,matasos) de calitate, fara memorie,intre 0.20-0,26 (nu dau la crap cu fir mai gros) si folosesti(eu da)forfac din fir textil de 0,16- 0,18 nu ai nici o problema. Cred ca nu conteaza culoarea pentru crap ei sunt daltonisti (nu dsting culorile).
Te respect mult!!! :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: fir fluorescent

Mesaj de stefanflorin » 12 Ian 2010, 21:47

eu sunt mai mult decat convins ca pestii, si aici facem referire la crap, disting culorile foarte bine, poate ca nu in aceeasi gama ca omul insa sunt sigur din proprie experienta cat si din diferitele filme de specialitate pe care le-am urmarit ca, crapul face bine diferenta intre o momeala de culoare foarte vizibila (galben sau roz fluo ) si una care se apropie cat mai mult de culorile pe care le intalneste in apa in conditii de viata normale. Din aceasta cauza sunt zile sau anumite conditii externe cand prefera culori vii si zile cand prefera culori naturale. Parerea mea si a altora...vezi filmuletele de la Korda precum si nenumarate altele cand pescuiau cu un bob de porumb artificial galben fluo sau snowman cu pop-up fluo si era de departe cea mai buna momeala in ziua respectiva. Explicatia nu poate sa fie decat una singura: este atras/sau nu, dupa caz, de culoare. La rapitori lucrurile sunt si mai evidente. :-*
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: fir fluorescent

Mesaj de iorgu » 12 Ian 2010, 22:27

Da Stefane intre momeala si firul de baza este o foarte mare diferenta.Noi discutam de culoarea firului iar tu, nota bene ne-ai argumentat solid ,culoarea preferate a hranei . Toate bune si frumoase dar oare la fel ca in viata nu este relativa nuanta. Am glumit (oare)si asteptam acum in miezul iernii sa vedem care are mai multa(putina ) dreptate la vara.Fa-l doamne pe crap sa-i fie foame rau.

Te respect mult!!! :-h
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”