Pescuit de primavara

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Pescuit de primavara

Mesaj de mircea13 » 01 Mar 2008, 10:02

V a propun un nou topic cu titlul de mai sus pentru a putea informa reciproc despre ce se prinde, unde se prinde si la ce se prinde. Acest topic sa fie valabil pana la prohibitie 14 aprilie 2oo8. Informatia poate cuprinde atat pesti pasnici cat si pesti rapitori. Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de timer » 01 Mar 2008, 11:15

Ma gandeam si io la deschiderea unui topic de genul asta..Mi-ai luat-o inainte! :D
De exemplu,ieri(29 02 ) am fost la Bistret(Dj) si am incercat la cariera(zona targului)Am folosit lanseta si prajina.Apa de doi metri.Momeli:rame,viermisori si larve libelula.Am prins cateva kg de caras maricel si ...SURPRIZA.... am intepat un ciorto-crap de 1,5 Kg. la undita de 6m Noroc ca a fost varful flexibil(cu fir de 14 si ac mic) La un moment dat in timpul"dril"-lului, mi-era taeama ca cedeaza firu...
ps/Sa specificati si perioada cand ati pescuit,sa ne facem si noi ..idee! :D

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de mircea13 » 06 Mar 2008, 13:39

La Prut,la Jijia dar şi in lacuri nu se prinde peste de mărime mijlocie si mare. Se poate prinde numai mărunţiş, oblete,babuşcă şi roşioara. Daca trecem de perioada asta rece şi se mai incălzeste poate incepe să mănânce. Mircea :evil:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de arinlupascu » 06 Mar 2008, 19:16

nici pe olt situatia nu e prea vesela...to asa cu maruntisuri se multumesc slatinenii...oblete , babusca , bibanasi...la vierme,rama(cam rar), si la libelula
;)Arin

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de timer » 11 Mar 2008, 14:03

Zilele trecute am fost din nou pe zona Bistret-Plosca-DJ(ma adresez "sudistilor")La cariera(targ) se prinde caras si mai pica un ciortan(ratacit) la lanseta...La Calugareni,nu pune gura!La Sapata si Nedeia,pe canale,carasei anchilozati si slabi...dar trage la foc automat(n-am fost,din discutii) Momeli de sezon-rame si viermusi..Despre Dunare n-am auzit mare lucru,inca se "escaveaza".... :)

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de Pescar Brailean » 11 Mar 2008, 14:58

Iti spun eu ca Dunarea e inca "amortzita"!Eu am prins doar platica la lanseta shi un strapazan de 500 de gr la twister!In rest crapul inca hiberneaza!(Platicile erau reci de itzi inghetza mana pe ele,shi nici nu se zbateau prea tare :( )

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de arinlupascu » 11 Mar 2008, 15:12

oltul pare ca se incalzeste ,bine ii prieste si vremea insorita si din ce in ce ma caldutza...azi spre exemplu este fff limpede...cred k misca mai bn pestele mic acuma...ala mare...ca intotdeauna lasa de dorit :evil:
;)Arin

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de mircea13 » 13 Mar 2008, 17:19

Pe lacuri a inceput sa se prinda obleti,babusca,etc la ape curgatoare inca nu merge numic in afara de peste marunt.
Daca se mai incalzeste putin poate incepe sa se prinda si alti pesti. Mircea :evil:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de mircea13 » 16 Mar 2008, 21:19

Salut. Nici in prezent inca nu se prinde crap,caras, biban etc. O zi e cald ,noaptea e rece şi tot aşa fapt ce încă nu pune în mişcare toţi peştii. Se prinde in continuare peste mărunt la viermuş roşu pe cârlig 2o fir o,1o plută mică, vargă 3ml, adâncime o,3o--o,6o ml ,nada speciala pentru oblete.Se pot prinde obleti cam 1 kg pe oră,depinde de pescar unii mai mult alţii mai putin sau deloc. Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de timer » 19 Mar 2008, 14:24

mircea scrie:Se pot prinde obleti cam 1 kg pe oră,depinde de pescar unii mai mult alţii mai putin sau deloc. Mircea :lol:
Mirceo,ai dreptate...Numa' ca intr-o ora de prins obleti(daca-s in zona), faci scurta la mana si pleci cu bicepsu' tip Van Dame...Tot e ceva...Iti creste tonusu'... :)

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de mircea13 » 24 Mar 2008, 10:06

Salut timer. Ce obletii nu sunt si ei pesti ? Si inca ce buni sunt prajiti crocant cu mujdei de usturoi si mamaliguta calda iar la final ceva lichide. Situatia cu pescuitul e la fel nu s-a schimbat nimic. Vine iar frigul peste noi :twisted: in rest toate bune. Mircea :roll:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de timer » 24 Mar 2008, 11:32

mircea scrie:Salut timer. Ce obletii nu sunt si ei pesti ? Si inca ce buni sunt prajiti crocant cu mujdei de usturoi si mamaliguta calda iar la final ceva lichide. Situatia cu pescuitul e la fel nu s-a schimbat nimic. Vine iar frigul peste noi :twisted: in rest toate bune. Mircea :roll:
Sunt superrrrrr! :) Bine ca nu uitasi un pahar de vin..Sa alunece... :D Cu frigu' ai dreptate..Sambata, cand am fost, se anchilozasera ramele de frig...
Numai bine!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de mircea13 » 27 Mar 2008, 09:52

Salut. Am fost zilele acestea la Prut şi la Jijia in mai multe locuri fregventate de pescari şi peste tot nu se prinde aproape nimic ma refer la peste mai mare. Poate trece si perioada asta rece şi o să inceapă să mănânce peşti mari şi mici.Mircea :twisted:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de timer » 27 Mar 2008, 12:25

mircea scrie:Salut. Am fost zilele acestea la Prut şi la Jijia in mai multe locuri fregventate de pescari şi peste tot nu se prinde aproape nimic ma refer la peste mai mare. Poate trece si perioada asta rece şi o să inceapă să mănânce peşti mari şi mici.Mircea :twisted:
Sambata,daca nu bate vatul,o sa merg din nou in zona Bistretului..Sunt sigur ca tot de mici o sa am parte...Pan la urma ,sa fie pluta pe...lat si tot e bine,in lipsa de altceva... :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de stefanflorin » 27 Mar 2008, 13:39

Timer daca te duci acolo mergi pe canalul ala care se varsa in Dunare, nu imi vine in minte numele acum, ala care pleca de la casa. Si sa te duci mai in aval, nu sta unde e puhoiul, te saturi de caras, si frumos. Un amic de al meu a luat duminca 12 kg la 2 lansete. La varga a zis ca erau marunti. Fir intins!
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”