Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de stefan_kwr » 27 Ian 2010, 18:32

As vrea sa pun cateva intrebari referitor la aceasta lanseta:
-In primul rand as vrea sa aflu daca mandrina acestei lansete e compatibila cu talpa mulinetei okuma lb65;
-Double Leg (4 tronsoane)-ce inseamna asta??(sper sa nu fie din 4 bucati ca nu am mai auzit de asa ceva)
-mai multe detalii despre ce actiune are,testul de curbura,cum se prezinta in aruncare si in dril?
-ce parere aveti in comparatie cu alte lansete din aceeasi categorie de pret?(respectiv:ET prezident DX kevlar,EnergoTeam Classic Strong Carp,cormoran eliminator es,jrc defender,baracuda mustang)
Am vazut aceasta lanseta doar pe internet si nu stiu cum arata in realitate,sau daca se poate gasi la vreun magazin din craiova.
Imi cer scuze ca am pus c-am multe intrebari,dar sper ca ma ve-ti putea ajuta si pe mine...
Va multumesc!!!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de Neamtul » 27 Ian 2010, 19:28

Lanseta asta chiar e din 4 bucati.

Mai bine ia-ti Eliminator ES sau JRC Defender.

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de stefan_kwr » 27 Ian 2010, 19:42

Uite ce am gasit eu:

Lanseta Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)
134,07 RON

#Greutate: 313 grame
#Lungime: 3.66m
#Lungime transport: 1.88m
#Putere aruncare: 125 grame
#Inele: 6
#Nr sectiuni: 2

:-?? :-?? :-??
Ps: Ai vazut-o in realitate?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de gor965 » 27 Ian 2010, 19:56

E o comfuzie ...varianta de 4 tronsoane ar avea codul ALBX12300DL4
In principiu seria Alivio are si varianta din 4 buc (96 cm per segment )
Nu va mai luati dupa ce scriu aia pe nu stiu ce magazin on-line...daca nu-i de profil !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de stefan_kwr » 27 Ian 2010, 20:07

Deci aceasta nu are 4 segmente? Este tot din 2 bucati,sau mai bine sun la ei la magazin si ii intreb pe ei?
Acesta este magazinul :
http://www.mastershop.ro/produs_nou.php ... meniu=F111

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de gor965 » 28 Ian 2010, 02:03

stefan_kwr scrie:Deci aceasta nu are 4 segmente? Este tot din 2 bucati,sau mai bine sun la ei la magazin si ii intreb pe ei?
Acesta este magazinul : http://www.mastershop.ro/produs_nou.php ... meniu=F111
Daca la asta te-ai hotarat ,suna neaparat la magazin si cere informatii exacte !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de stefan_kwr » 28 Ian 2010, 15:04

Am sunat la ei la magazin si mi-a raspuns o doamna sau domnisoara care sigur nu era pescarita pentru ca nu stia nimic din ce am intrebat-o in legatura cu lanseta.
Mi-a cerut nr de telefon,zicandu-mi ca o sa ma contacteze dupa ce afla mai multe detalii de la furnizori... asta e,asteptam acum!!!

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de stefan_kwr » 29 Ian 2010, 11:54

:( Of, cine stie cand ma vor contacta si pe mine sa-mi spuna ceva,sau daca se va intampla asta vreodata...

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de Allen Besnovich » 20 Feb 2010, 14:39

sal. pana la urma ce lanseta ti-ai luat?
si eu sunt tot din craiova si vreau sa-mi achizitionez 2 lansete... poate imi dai niste sfaturi ?
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de stefan_kwr » 20 Feb 2010, 15:43

Salut. Pana la urma nu mi-am luat, urmeaza sa-mi iau un set de 4,dar mai astept putin ca inca nu sunt hotarat.Pe unde am intrebat la magazine, mi-au zis sa nu ma grabesc ca acum urmeaza sa se aprovizioneze, si o sa am din ce alege.
Referitor la shimano alivio,am pus mana pe cea de 3.90 din 2 bucati de 3lb si nu m-a incantat deloc.La finisaje, arata bine, dar cand am inceput sa o misc in sus si in jos, flamba foarte puternic pana aproape de mandrina, dupa parerea mea este foarte elastica... cand te gandesti ca greutatea de aruncare maxima e de 125gr.
Cel mult in 2 saptamani o sa ai ce sa alegi, ia magazinele la rand si o sa gasesti ceva pe placul tau.Daca ti-ai luat deja mulinete, ar fi bine sa iei una cu tine cand te duci sa vezi lansetele, astfel iti vei da seama cum se potrivesc una cu alta.
Acum depinde si la ce pret vrei sa le iei, la ce te astepti de la aceste lansete, unde vei pescui cu ele etc.
Numai bine, si sper ca iti vei gasi ceva pe placul tau!!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de Allen Besnovich » 24 Feb 2010, 15:18

Au adus marfa la magazinul de langa hotel jiu. Am facut o vizita la magazinele de specialitate, au unele reduceri dar nu la ce-mi doream eu.
Pana la urma m-am decis sa-mi achizitionez Eliminator ES de la cormoran de 3.60,3lb.
Urmeaza sa le echipez cu mulinete EnergoTeam Power Feeder 5000 desi imi depaseste bugetul care il aveam eu alocat. Singurele mulinete care le-am gasit mai ieftine, restul ma depasesc pe mine.
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de gor965 » 24 Feb 2010, 16:19

alinuu scrie:Au adus marfa la magazinul de langa hotel jiu. Am facut o vizita la magazinele de specialitate, au unele reduceri dar nu la ce-mi doream eu.
Pana la urma m-am decis sa-mi achizitionez Eliminator ES de la cormoran de 3.60,3lb.
Urmeaza sa le echipez cu mulinete EnergoTeam Power Feeder 5000 desi imi depaseste bugetul care il aveam eu alocat. Singurele mulinete care le-am gasit mai ieftine, restul ma depasesc pe mine.
La aceiasi bani (chiar mai ieftin cu 3 lei :D ) gasesti LongBow 65 ,mulineta care este cu mult peste cea de la Energo !...mai ales ca urmeaza sa le pui pe niste bete de crap , nu pe cele de feeder ! ;)
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 90_280_877
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Mar 2010, 05:45

gor965 scrie:
alinuu scrie:Au adus marfa la magazinul de langa hotel jiu. Am facut o vizita la magazinele de specialitate, au unele reduceri dar nu la ce-mi doream eu.
Pana la urma m-am decis sa-mi achizitionez Eliminator ES de la cormoran de 3.60,3lb.
Urmeaza sa le echipez cu mulinete EnergoTeam Power Feeder 5000 desi imi depaseste bugetul care il aveam eu alocat. Singurele mulinete care le-am gasit mai ieftine, restul ma depasesc pe mine.
La aceiasi bani (chiar mai ieftin cu 3 lei :D ) gasesti LongBow 65 ,mulineta care este cu mult peste cea de la Energo !...mai ales ca urmeaza sa le pui pe niste bete de crap , nu pe cele de feeder ! ;)
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 90_280_877
De asta imi place mie acest forum, mereu primesti sfaturi bune de la profesionisti.
Chiar uitasem de mulinetele astea, o sa ma orientez spre astea; Sper ca se echilibreaza bine betele mele cu baitfeeder 650 :D
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de stefan_kwr » 01 Mar 2010, 15:58

alinuu scrie:
gor965 scrie:
alinuu scrie:Au adus marfa la magazinul de langa hotel jiu. Am facut o vizita la magazinele de specialitate, au unele reduceri dar nu la ce-mi doream eu.
Pana la urma m-am decis sa-mi achizitionez Eliminator ES de la cormoran de 3.60,3lb.
Urmeaza sa le echipez cu mulinete EnergoTeam Power Feeder 5000 desi imi depaseste bugetul care il aveam eu alocat. Singurele mulinete care le-am gasit mai ieftine, restul ma depasesc pe mine.
La aceiasi bani (chiar mai ieftin cu 3 lei :D ) gasesti LongBow 65 ,mulineta care este cu mult peste cea de la Energo !...mai ales ca urmeaza sa le pui pe niste bete de crap , nu pe cele de feeder ! ;)
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 90_280_877
De asta imi place mie acest forum, mereu primesti sfaturi bune de la profesionisti.
Chiar uitasem de mulinetele astea, o sa ma orientez spre astea; Sper ca se echilibreaza bine betele mele cu baitfeeder 650 :D
Incearca mai bine un lb665, e mai mare, mai grea, dar face toti banii.Saptamana asta o sa iau si betele si o sa te anunt cum se potrivesc cu mulinetele...

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano ALIVIO BX SPECIMEN 12-300 Double Leg (4 tronsoane)

Mesaj de Allen Besnovich » 01 Mar 2010, 16:26

Ce mulinete ai tu? parca mi-ai zis dar nu mai retin
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”