pescuit in italia

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marupescaru
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 28 Ian 2010, 15:02
Localitate: satu mare

pescuit in italia

Mesaj de marupescaru » 28 Ian 2010, 16:03

in luna august am fost la cineva in italia ,toate bune si frumoase .prietenul care ma invitat a propus ca in una din zile sa mergem la pescuit.la prima ora ne-am imbarcat in masina si la pescuit.Va rog sa ma credeti ca am cumparat de la un magazin boabe de porumb bonduele dar nu asta este important ,am pus bobul pe carlig si nici nu sa asezat pluta pe luciul apei si deja a tras.nimeni nu arunca momeala dar balta era foarte populata pentru pescarii sportivi.pe la ora 5-6 incepeau sa plece catre casa, nimeni nu avea vreun peste ,cati sau prins sau eliberat.am intrebat daca putem sa ducem acasa ceva din ce prindem ,a zis ok.am uitat sa va spun ca taxa era de 15 euro pentru 3 bete dar erau prea multe.asta inseamna afara balti private,populate nu ca la noi taxa mare si pesti la magazin.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: pescuit in italia

Mesaj de zamfi » 28 Ian 2010, 16:39

Sa vezi ce pescuit interesant se poate face pe apele naturale ale Italiei...Super! De baltile private nici nu are rost sa vorbim! Maaama, ce pastravi "salmonati" au pe acolo... :D Asta e la ei.
Noi... **==

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de victoricarpteam » 02 Noi 2010, 00:25

intradevar au pesti frumosi , capturi de vis, ape bune de pescuit locuri frumoase etc, problema e ca pe unde trecem noi fratii romani dupa noi potopul , raman gunoaie , se prinde si ultimul carasel si se duce acasa si asa mai departe, cum de altfel se intampla la noi acasa. peste cativa ani despre crap o sa citim in carti ca la noi in ape nu o sa mai fie. mare pacat
no kill&catch&release

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 11 Dec 2010, 18:44

Din pacate Romania a exportat si gunoaie si cateva din ele au ajuns si in Italia,i-am intalnit fregvent pe baltile de aici unde locuiesc de 10 ani.Imi este rusine sa spun ca sunt pescar Roman datorita ravagiilor pescaresti pe care l-au facut.Indiferent de cantitatea si calitatea pestelui prins nu elibereaza nici macr unul este ceva rusinos datorita faptului ca unele lacuri nu mai populeaza cu CRAP de frica Romanilor,Moldovenilor si Ucraenienilor care nu iarta nimic.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de victoricarpteam » 11 Dec 2010, 23:40

imi pare rau , dar trebuie sa iti dau dreptate. cam asa stau lucrurile. cel putin in zona mantova suntem vazuti mai rau ca leprosii, asta datorita unorconationali care au inteles gresit termenul (pescuit sportiv).asta e...
no kill&catch&release

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 01 Mar 2011, 19:45

Caut conational in zona milano hiterland pentru partide de pescuit exclusiv C&R atat pentru partide scurte cat si lungi.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de victoricarpteam » 01 Mar 2011, 23:19

mi-ar face o deosebita placere sa am un partener de pescuit ca tine, din pacate suntem cam departe unu de altul.daca ai ocazia sa pescuiesti in zona mantova cremona sau pe po putem organiza partide frumoase. cine stie ce ne rezerva viitorul
no kill&catch&release

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 02 Mar 2011, 01:12

victoricarpteam scrie:mi-ar face o deosebita placere sa am un partener de pescuit ca tine, din pacate suntem cam departe unu de altul.daca ai ocazia sa pescuiesti in zona mantova cremona sau pe po putem organiza partide frumoase. cine stie ce ne rezerva viitorul

Cu siguranta anul acesta o sa vin pe Mandarino,am planificat o partida de pescuit de 3 zile :D (inca din luna ianuarie) in luna iulie pe 8,9,10.Daca esti liber mi-ar face placere sa pescuiesc cu tine.Poate i-mi impartasesti si mie din secretele de pe Mandarino,locul care mi-a placut este 15 sau 16 http://www.lagomandarino.it/postazioni. Eu lacul l-am descoperit pe http://www.passionecarpfishing.com.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de victoricarpteam » 02 Mar 2011, 09:39

am pescuit pe locul 15 si 16 sunt bune, ai sanse la amur acolo , ca e trestie langa mal si canalul la vreo 40 de metri. e bun, dar cel mai bun e 3 si 5 si 7 . acuma o sa vad ce locuri libere are pe perioada aia ca vin si eu.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de victoricarpteam » 02 Mar 2011, 09:46

boilesuri dulci, merge bine capsuni crema, chesti dulci, nu da cu peste sau carnuri ca e plin de gamberi si de gatto si nu poti pescui ca nu ai rezultate. daca esti adeptul tiger nut , aici merge de minune da iti trebuie cantitati mari. ce loc ai prenotat?un loc are 2 pescari, asa ca trebuie sa mergi cu cineva sa fiti 2 pescari , ca risti sa vina langa tine necunoscuti si sa dus linistea ta
. dar asta mai povestim noi pana atunci. eu cred ca voi merge peste 2 , 3 saptamani sa fac un pescuit pe mandarino , ca a fost inchis ian si feb si acuma merge bine ca sunt infometati.pana una alta numai bine
no kill&catch&release

Avatar utilizator
xdocx
membru activ
membru activ
Mesaje: 141
Membru din: 08 Noi 2009, 08:51
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit in italia

Mesaj de xdocx » 02 Mar 2011, 10:25

Pentru Arno tot cu fructe ?
O sa ajung in 1 luna prin zona, si as vrea sa nu fiu nepregatit.
Acum 2 ani m-au zapacit gatto aia ai vostri....
A fost prima data in viata mea cand a vazut crap de 5 kg facand "lumanare " ca stiuca si cand am prins caras sarit de 2 kg.
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 02 Mar 2011, 13:01

victoricarpteam scrie:boilesuri dulci, merge bine capsuni crema, chesti dulci, nu da cu peste sau carnuri ca e plin de gamberi si de gatto si nu poti pescui ca nu ai rezultate. daca esti adeptul tiger nut , aici merge de minune da iti trebuie cantitati mari. ce loc ai prenotat?un loc are 2 pescari, asa ca trebuie sa mergi cu cineva sa fiti 2 pescari , ca risti sa vina langa tine necunoscuti si sa dus linistea ta
. dar asta mai povestim noi pana atunci. eu cred ca voi merge peste 2 , 3 saptamani sa fac un pescuit pe mandarino , ca a fost inchis ian si feb si acuma merge bine ca sunt infometati.pana una alta numai bine
Nu am prenotat inca pentru ca cum ai scris si tu a fost inchis lacul,ma gandeam sa prenotez cu 2-3 luni inainte( tu ce zici? ),am vazut din pozele facute pe site ca un post este pentru 2 pescari dar eu sunt singur :( (nu am pe cineva ca partener),doar daca vii tu si o sa prenotam o poataziune impreuna.Cat despre boilesuri eu folosesc de la Dynamite baits si am arome cu fructe si toata gama de pop ups fluro,dar pana atunci cu siguranta am timp sa-mi mai cumpar cate ceva.Eu deocamdata nu pot sa ies,sunt in convalescenta pentru inca o luna.Daca te duci impartaseste-mi si mie rezultatul,sa ai fire cat mai intinse.
---<><
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de victoricarpteam » 02 Mar 2011, 15:36

e bine sa prenotezi cu cateva luni inainte ca e foarte aglomerat calendarul , eu as zice sa iesi in iunie pe la mijloc cand inca nu e asa de cald, e foarte greu sa stai 3 zile sub soare si nu ai asa mare activitate pe apa aia calda. eu am fost in iulie si am suferit de cald ca un caine , plus de aia am avut 3 crapi in 3 zile. in ce priveste boilesurile de la dynamite baits eu am dat cu strawberry ice cream , si am prins, merg bine, si mai era cele cu banane care pot da rezultate bune.daca esti hotarat sa iesi imi zici din timp si prenotam ceva bun . vreau sa ies cu tine pt. ca sunt in aceeasi situatie , nu am cu cine iesi.o sa ne hotaram noi sau cand ma duc o sa vad pe luna iulie ce posturi are libere si ocup eu pt amandoi. ca sa avem tot timpul sa ne pregatim cum se cuvine.ce zici?
no kill&catch&release

Avatar utilizator
victoricarpteam
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 28 Oct 2010, 20:51
Contact:

Re: pescuit in italia

Mesaj de victoricarpteam » 02 Mar 2011, 15:40

xdocx scrie:Pentru Arno tot cu fructe ?
O sa ajung in 1 luna prin zona, si as vrea sa nu fiu nepregatit.
Acum 2 ani m-au zapacit gatto aia ai vostri....
A fost prima data in viata mea cand a vazut crap de 5 kg facand "lumanare " ca stiuca si cand am prins caras sarit de 2 kg.
pe arno nu am pescuit nici o data , dar situatia cu pesti gatto si cu racii e universal valabila cam peste tot . foloseste bile frutate(arome cu fructe sau chesti dulci) sau daca vrei de peste si carne cauta bile tari care sa iti stea in apa mai mult timp. de ex. red fish de la dynamite baits merge bine dar daca sunt raci multi dupa 1 ora , 1 ora jumate tre sa controlezi ca altfel risti sa pescuesti la carlig gol.eu folosesc bile de la imperial baits si nu am probleme de genul, sunt mai dure, rezista un timp mai indelungatla atacurile racilor.
no kill&catch&release

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: pescuit in italia

Mesaj de alin81 » 02 Mar 2011, 16:00

victoricarpteam scrie:e bine sa prenotezi cu cateva luni inainte ca e foarte aglomerat calendarul , eu as zice sa iesi in iunie pe la mijloc cand inca nu e asa de cald, e foarte greu sa stai 3 zile sub soare si nu ai asa mare activitate pe apa aia calda. eu am fost in iulie si am suferit de cald ca un caine , plus de aia am avut 3 crapi in 3 zile. in ce priveste boilesurile de la dynamite baits eu am dat cu strawberry ice cream , si am prins, merg bine, si mai era cele cu banane care pot da rezultate bune.daca esti hotarat sa iesi imi zici din timp si prenotam ceva bun . vreau sa ies cu tine pt. ca sunt in aceeasi situatie , nu am cu cine iesi.o sa ne hotaram noi sau cand ma duc o sa vad pe luna iulie ce posturi are libere si ocup eu pt amandoi. ca sa avem tot timpul sa ne pregatim cum se cuvine.ce zici?
Sunt de acord cu tine pot sa fac partide de pescuit si inaintea datei de iulie(atunci o sa fiu cu siguranta)chiar incepand cu luna aprilie,sesiuni de 2 zile.Daca decizi ceva anunta-ma cu 2-3 saptamani inainte.Eu incepand cu luna aprilie sunt dispus sa ies pentru sfarsitul de saptamana oricand.
NO BEEEP....... NO PARTY

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”