Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de roby » 08 Mar 2008, 01:10

Am deschis acest topit pentru ca ma fascineaza spinningul si as vrea sa pot invata cat mai mult despre acest tip de pescuit.Am dat acest titlu topicului pentru ca nu numai as vrea sa citesc despre aceste ci sa si pot vedea imagini cu ele.
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de roby » 08 Mar 2008, 01:27

As dori sa incep cu un vobler .
Un produs -RAPALA
Jointed Shad Rap P
Are o lungime de 5 cm si o greutate de 8 gr.
Miscarile ritmice de corp si jocul articulat transmit vibratii care efectiv atrag atentia si pestilor dezinteresati.Balansul delicat permite acestui vobler sa pluteasca in suspensie atunci cand exista repaos in actiune.
Fişiere ataşate
RAPALA
RAPALA
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de mircea13 » 12 Mar 2008, 20:48

Salut. Voblerul tau este bun pentru pescuit la:Musky, Striper, Blues,Tarpon, Pike cu tehnica de recuperare Casting si
Troling si are 8 culori diferite{ S,G,P,CLN,BNK,FT,HH,SB ] Poti sa il folosesti cu succeas la stiuca si biban mare.
Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de roby » 17 Mar 2008, 14:28

As dori o parere pentru multiplicatoare...(MULINETELE PENTRU SPINNING)
As dori sa achizitionez unul !
Stie cineva dace este mai bun decat mulinetele normale?
Fişiere ataşate
multiplicator_megaforce.gif
(5.21 KiB) Descărcat de 2792 ori
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de Qnyx » 17 Mar 2008, 22:40

In tarile europene sunt mai putin folosite mulinetele multiplicatoare, acestea fiind tipic americane. De asemenea batul pe care pui o astfel de mulineta va fi diferit fata de o mulineta "normala". Genul acela de mulineta iti ofera un cuplu mecanic mai mare, dar vei invata asta la scoala mai tarziu caci acum esti mic. In orice caz, sper sa ma exprim bine, mulinetele multiplicatoare, prin sistemul de roti dintate iti permite sa creezi un efect mecanic mai mare, cu un efort mai mic.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de roby » 17 Mar 2008, 23:23

Multumesc mult :!:
Este clar :!: :wink:
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de mircea13 » 22 Mar 2008, 10:13

Salut roby. Nu te sfătuiesc să cumperi aşa ceva, dai banii degeaba. Acest tip de mulinetă se foloseşte mai mult pentru pescuitul din barcă sau de pe vapor la pesti mari cu năluci grele.Dacă nu stii să arunci ţi se incurcă firul şi iţi blestemi zilele până il descuri sau il rupi şi il dai la gunoi.În Romania sunt foarte putini pescari care folosesc acest tip de mulinetă. Trebuie să faci antrenamente serioase pe uscat şi apoi pe apă ca să obtii rezultate bune.
Cu degetul mare se controlează tot timpul miscarea de rotatie a tamburului in aşa fel ca firul să se desfăşoare normal fără ca să facă peruci. Mai vezi odata www. abrevis.ro/blog. Si dacă vrei poţi să-l intrebi pe Andrei Zabeţ la adresa andreizabet@aventurilapescuit.ro. Te sfatuiesc sa iti faci abonament la revista Aventuri la pescuit sau sa gasesti pe cineva care sa iti vanda colectia de la numarul 1 si pana la zi. Mircea :lol:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de roby » 22 Mar 2008, 14:45

@...Mirce
Iti multumesc mult.
Ma tot gandeam daca sa achizitionez una ,sau nu.
Fir Intins tuturor!! :D
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de Qnyx » 22 Mar 2008, 16:34

Mircea apreciez intentia de a specifica caracteristicile mulinetei, dar nu inteleg deloc partea in care faci reclama. Daca ai citit regulamentul acestui forum, ai fi vazut ca reclama de orice fel (inclusiv cea mascata) nu este tolerata sub nici o forma; mai mult decat atat, link-urile externe nu sunt permise. Data viitoare......nu va mai exista o data viitoare daca se mai intampla. Acum ai doar avertisment !
Din cadrul regulamentului, capitolul 1, paragraful 10:
Reclamele la alte forumuri, servere, huburi, website-uri, etc, se vor posta doar in forumul de Reclame, evident in limitele bunului simt. Nu se accepta reclame in alte zone ale forumului, mai ales cele "deghizate" sub forma unui post despre un anume subiect sau in cadrul semnaturii. Nu se accepta utilizarea de metode de "up" sau "bump" la threaduri.
Cu stima,
Cosmin.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de miska » 01 Noi 2008, 13:55

ptr roby daca totusi esti fascinat de spining si vrei sa sal practici sau sal inveti te sfatuiesc foloseste o mulin normala,si apropo de voblere nu este un vobler care sa faca minuni incearca mai multe tipuri de voblere iti dau un exemplu azi poti sa prinzi 15 pesti cu un vobler poti avea 10 partide fara muscatura la acelasi vobler cu care ai prins aia 15 pesti de aia ii mai bine sa ai mai multe voblere in trusa ,mai multe rotative sau oscilante ,si binenteles trebe mult timp sa ai sa mergi sai cauti rest numai urari de fire intinse
always think like a fish

Avatar utilizator
bubuu_1
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 31 Oct 2008, 21:41

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de bubuu_1 » 17 Noi 2008, 20:06

salutare pescari din toata lumea.ce zicetzii de asata,intrun an intreg am luat o stiuca si duminica trecuta adica 16noembrie am luat patruumiracolll fratzilorrrrr,asta da miracol,o zii sacra;;;;;;; fir intins

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de mini_mic » 17 Noi 2008, 22:09

bubuu_1 scrie:salutare pescari din toata lumea.ce zicetzii de asata,intrun an intreg am luat o stiuca si duminica trecuta adica 16noembrie am luat patruumiracolll fratzilorrrrr,asta da miracol,o zii sacra;;;;;;; fir intins
Foarte amuzant ! :)) . Stiuca de acum incolo incepe sa manance vizibil pt noi pescarii deoarece hrana ei de baza ( pestisorii ) se cam baga. Cam asta ar fi explicatia; daca are ce sa manance e greu sa o prinzi, cand dispare hrana ei naturala apare si ea in betele noastre ;)

Avatar utilizator
timbota1
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 24 Noi 2008, 19:10

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de timbota1 » 18 Feb 2009, 19:00

Nu vreu sa te contrazic dar am avut unele partide care nu concorda 100% cu ce afirmi.
Poate sunt exceptiile ce intaresc regula. Am prins foarte bine in iunie cand era plin de peste mic. Peste tot in apa.
De asemenea am prins foarte prost in noiembrie, dec.,ian. Nu generalizez dar s-a intamplat.
Fir intins!!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de mini_mic » 18 Feb 2009, 23:35

De prins foarte prost se intampla frecvent la cat peste mai exista :)) . Acum serios vorbind ....eu am prins stiuca exclusiv pe vreme rece.

Avatar utilizator
bebe13
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 14 Dec 2008, 11:47
Localitate: Bucuresti

Re: Informatii despre articole de spinning si fotografii cu ele

Mesaj de bebe13 » 19 Feb 2009, 17:09

parca topicul era pt scule
a-ti dat cu asa ceva?
Fişiere ataşate
Fotografii-0003.jpg

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”