Emisiunea infopescar de azi 08.03.08

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Emisiunea infopescar de azi 08.03.08

Mesaj de cristian505ro » 08 Mar 2008, 14:44

Felicitari lui Florentin Iuga, Vladut Mateianu si intregii echipe Senzor pentru acest interesant si frumos curs de pescuit la crap!
Am 2 comentarii :
1.Forma boiliesului- s-a pus problema in aceasta emisiune daca este importanta.
Din ce am vazut pe canalul Chasse & Peche, emisiuni prezentate de celebrul Philipe Lagabe, forma boiliesului este foarte importanta. Chiar el a incercat sa imite crapul, aspirand de pe masa de pregatire a boiliesurilor : unul rotund, altul cilindric si altul patrat. Cel mai usor l-a inghitit pe cel rotund evident. De aceea si el si alti pescari francezi, nadeau puternic cu boiliesuri cilindrice lungi cam de 1-1,5 cm. pe care le fabricau prin taiere direct din "boiliesul lung" care iese din pistol, fara sa-l mai prelucreze rotund. Ideal era sa fie patrate, dar sunt mai geu de obtinut.
Pe firul de par puneau, evident boilies rotund si mai mare. La fel nadeau cu boiliesuri rotunzi, dar mai mici, aproximativ in zona in care pica carligul cu firul de par. Ideea e simpla. Crapii gaseau patul de nada cu boiliesuri cilindrice,incepeau sa manance, dar in scurt timp erau atrasi de gramajoarele de boiliesuri rotunde, din care evident in curand selectau pe cel mai mare care era cu carligul in montura fir de par. Cred ca este un secret demn de luat in considerare, pe care il dezvalui mai departe celor curiosi sa il aplice.

2.Spod rod si Mark rod.
Florentin, ai utilzat in tehnica de mark rod o varga de spod, de nadire.Nu era mai normal sa utilizezi o lanseta Mark, care e mai rigida ca Spod, aceasta din urma fiind mai flexibila si cu actiune mai progresiva? Totusi la cat stiu despre tine ca pescar si emisiunile tale, sunt convins ca ai avut o ratiune.Care?
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea infopescar de azi 08.03.08

Mesaj de florentiniuga » 09 Mar 2008, 15:22

cristian505ro scrie:Spod rod si Mark rod.
Florentin, ai utilzat in tehnica de mark rod o varga de spod, de nadire.Nu era mai normal sa utilizezi o lanseta Mark, care e mai rigida ca Spod, aceasta din urma fiind mai flexibila si cu actiune mai progresiva? Totusi la cat stiu despre tine ca pescar si emisiunile tale, sunt convins ca ai avut o ratiune.Care?
N-am avut. Nu ratiune, ci alta lanseta pentru sondat. Nici n-o sa-mi cumpar niciodata una numai pentru asa ceva. Nu ma dau banii afara din casa si nici nu am sponsori. :(
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”