Dip-uire boiliesuri

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mario_kempes10
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 12 Dec 2007, 23:52
Localitate: Otelu Rosu - Caras Severin

Dip-uire boiliesuri

Mesaj de mario_kempes10 » 12 Mar 2008, 00:18

As dori sa stiu cum se face dip-uirea boiliesurilor(atat cele tari cat si cele solubile),adica cit timp se tin in dip,cu cat timp inainte de partida de pescuit se face aceasta operatie,dip-ul trebuie sa acopere boliesurile sau numai umezite,dip-ul sa fie din aceeasi aroma,etc.etc.
Imagine "TAURUS CARP TEAM"

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de george-alexandru » 12 Mar 2008, 00:34

bilele fierte pot fi scufundate in dip ininte de lansare sau pot fi tinute in dip pe o perioada nedeterminata,rau nu are cum sa faca.la cele solubile in schimb dipuirea trebuie facuta ininte de folosire pt ca exzista riscul de a se dizolva in dip si sa nu mai avem ce pune pe carlig sau se pot hidrata si inmuia prea tare si in apa sa se dizolve mult mai repede si sa pescuim cu carligul gol.aroma dipului nu cred ca trebuie sa fie neaparat identica cu cea a bilei pt ca rolul dipului este de a crea un plus de atractie mai rapid al bilei de carlig.
personal la solubile le trec printr/o baie de csl,aroma,atract dupa care le las putin la aerat si suprafata bilei se va carameliza si va fi irezistibila :D
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de roby » 26 Mar 2008, 16:13

S-ar putea sa se puna in Dip si miere fiarta sau nefiarta?
Multumesc
Fir intins tuturor!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de florentiniuga » 01 Apr 2008, 21:52

roby scrie:S-ar putea sa se puna in Dip si miere fiarta sau nefiarta?
Multumesc
Fir intins tuturor!!
De ce nu? Dar nu fiarta. Nu ai niciun motiv s-o fierbi. In afara de pierderea aromei nu rezolvi nimic. Cel mai bine ar fi sa folosesti lapte de porumb. Pentru crap, e mai bun ca mierea pentru noi si e foarte dulce. Totusi, tine cont de recomandarea ca atunci cand te vei apuca sa faci boiliesuri, indulcitorii sa-i pui in compozitie, nu in dip.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de roby » 01 Apr 2008, 21:58

Multumesc mult!!!
Eu cand am incercat sa fac boiliesuri am fiert-o, dar cred ca data viitoare o sa iasa.
Fir intins!!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de sky_sergiu » 13 Iul 2008, 12:50

atunci cand dipuim boilesurile trebuie neaparat sa fie boilesuri facute de noi sau putem dipui si cele ready-made care au deja o vaga aroma? de exemplu eu vreau sa tin niste boilesuri ready-made in lapte de porumb o perioada.aroma lor originala este de miere.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de florentiniuga » 13 Iul 2008, 15:31

sky_sergiu scrie:atunci cand dipuim boilesurile trebuie neaparat sa fie boilesuri facute de noi sau putem dipui si cele ready-made care au deja o vaga aroma? de exemplu eu vreau sa tin niste boilesuri ready-made in lapte de porumb o perioada.aroma lor originala este de miere.
Nu cred ca are rost. Laptele de porumb contine o aroma si un indulcitor pe care le poti folosi mai eficient separat. Incearca deci sa faci un dip din aroma pe care o doresti, un indulcitor (daca crezi ca e cazul), eventual un sirop, la care merge sa adaugi, in functie de temperatura apei si putin alcool (un lichior bazat pe aceeasi aroma sau palinca). Asta e o recomandare de dip ieftin. Daca vrei unul de calitate, care contine si lapte de porumb, noteaza :
CSL + ATRACTAMINO + AMINO PPC + aroma + atract + lapte de porumb
De fapt e vorba despre componenta lichida de la boiliesurile solubile. Aroma merge supradozata. Poti renunta la ATRACTAMINO si AMINO PPC daca boiliesurile pe care vrei sa le dipuiesti sunt de buna calitate. Insa, nefind un dip ieftin, nu-ti recomand sa-l faci decat daca iti produci singur boiliesurile si iti raman aceste substante, altfel, mai bine iti cumperi un dip gata facut.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de sky_sergiu » 13 Iul 2008, 15:38

thx :shock: deocamdata abia am inceput sa pescuiesc la boilesuri, singura mea experienta cu aromele sunt boabele de porumb aromate tot ready-made, asa ca o sa incerc prima varianta de dip pe care mi-ai recomandat-o 8)

Avatar utilizator
Lucas_Alin
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 07 Iul 2008, 19:52

care ma ajuta cu niste sfaturi

Mesaj de Lucas_Alin » 24 Iul 2008, 14:03

care este regula dip-urilor, de exemplu pt Squid Octopus si pt Scopex ce dip sa folosesc ..exista vreo regula , ce imi recomandati..pt beltile unde nu prea sunt obisnuit cu boilesurile ..si ..si...astept sfaturile voastre!!!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: care ma ajuta cu niste sfaturi

Mesaj de iulian petre » 24 Iul 2008, 19:10

Lucas_Alin scrie:care este regula dip-urilor, de exemplu pt Squid Octopus si pt Scopex ce dip sa folosesc ..exista vreo regula , ce imi recomandati..pt beltile unde nu prea sunt obisnuit cu boilesurile ..si ..si...astept sfaturile voastre!!!

pt. mine nu exista o regula anume....dar nu folosesc ca dip decat partea lichida care mi-a ramas de la fabricarea bilelor si mai adaug putina aroma.....pt. baltile care nu sunt obisnuite cu bilele mai bine le l-asi asa ca odata trecute pe bile o sa te coste mult mai mult un pescuit si tot pestele ala o sa-l prinzi...doar ca pescuitul la bile e un pescuit foarte curat... :D

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de mih_IL » 24 Iul 2008, 20:28

Am niste boilessuri ready-made S&Ode la SBS, iar o parte din ele le am in aroma de capsuna amestecata cu CSL de aprox. 1 an.
Eu zic ca le ajunge, si sunt curios de rezultate pt. ca am mai dat doar de 2 ori la bile. Bineinteles ca pentru nadire voi opta pt. porumb, grau, canepa (toate fierte) + boiles sfaramat + ceva secret (deocamdata). Am sa postez rezultatele, daca o sa am :lol:
I love carp!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de iulian petre » 24 Iul 2008, 20:52

daca pescuiesti numai la bile nadeste numai cu canepa incoltita si cu sparturi de bile.... altfel o sa strici locul.

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de Gabriel » 25 Iul 2008, 09:41

Salutare.
Un dip simplu, la indemina oricui si la un pret mai mult decit accesibile, il gasiti in supermarketurile din orasul in care stai ...poate pentru uni dintre voi nu este o noutate ...toppingul pentru inghetate cu tot felul de arome fructate ,la care se poate adauga si betaina(amino ,si de ce mai dispui..) pentru un plus de atractivitate... Eu l-am folosit simplu asa cum l-am luat din magazin cu rezultate la :crap,ten si caras care a intrat accidental la bile...
Fir intins!

Avatar utilizator
Lucas_Alin
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 07 Iul 2008, 19:52

<b>tot eu</B>

Mesaj de Lucas_Alin » 25 Iul 2008, 09:54

oky....si pan la urma voi c ziceti : c dip sa folosesc pt boilesuri solubile cumparate : pt Scopex si pt S&O, dipuirea o voi face inainte de lansare pt k sunt solubile , iar dak le tin mai mult in dip risc sa se dizolve foarte rpd...sa nu va scapati sa spuneti ceva secrete :p...glumeam :D...multumesc pt raspunsuri....fir intins si voua

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dip-uire boiliesuri

Mesaj de florentiniuga » 28 Iul 2008, 13:46

Daca dai cu solubile, lasa dipul acasa. :)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”