hakuyo

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

hakuyo

Mesaj de PsiHo » 26 Feb 2010, 18:02

salut, care-i diferenta intre o hakuyo mtx de 3,5lb si 4lb?
atat eu cat si prietenii mei am observat ca cea de 4lb este mult mai rigida ca cea de 3,5lb

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: hakuyo

Mesaj de tonny » 26 Feb 2010, 18:12

ati observat bine ca este mai rigida datorita faptului ca are cu 0,5 lbs mai mult si alte caracteristici precum si unele performante uneori avantajoase alteori nu.Arunci mai departe cu una de 4lbs dar nu ai parte de placere in drill asa mare.Eu zic ca este destul de buna cea de 3,5 lbs iar cea de 4 lbs o poti folosi si ca spod iar in conditii de pescuit extreme cand este necesara distanta mare te poti baza pe ea ;).Sper ca am fost cat de cat de ajutor si am explicat pe intelesul fiecaruia.Asta a fost parerea mea

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: hakuyo

Mesaj de gor965 » 26 Feb 2010, 19:52

tonny scrie:....Arunci mai departe cu una de 4lbs........
Nu neaparat !...adica ,arunci sigur greutati mai mari ,dar la capitolul distanta ,doar TC-ul mai mare nu e suficient !...parerea mea ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: hakuyo

Mesaj de Butaru Gabriel » 26 Feb 2010, 23:32

PsiHo scrie:salut, care-i diferenta intre o hakuyo mtx de 3,5lb si 4lb?
atat eu cat si prietenii mei am observat ca cea de 4lb este mult mai rigida ca cea de 3,5lb
Asa ar trebui sa fie dar din pacate este invers

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: hakuyo

Mesaj de tonny » 26 Feb 2010, 23:58

ai dreptate George in legatura cu aruncatu nu conteaza numai tc-ul ci si cine arunca :)) ca degeaba ma bag eu sa arunc cu un fmj si dau mai rau decat cu un hakuyo sau ceva si mai ieftin.Deci un bat este bun mai ales atunci cand reusesti sa scoti "UNTUL" din el,deci in concluzie trebuie sa fii si experimentat pt a beneficia de avantajul mai mare al TC-uli :idea:

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: hakuyo

Mesaj de PsiHo » 27 Feb 2010, 11:54

scz nu am scris corect, vroiam sa zic ca cea de 4lb e mai moale ca cea de 3,5.

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: hakuyo

Mesaj de jila pitis » 28 Feb 2010, 01:06

tonny scrie:numai tc-ul ci si cine arunca :)) ca degeaba ma bag eu sa arunc cu un fmj
parca se numea infopescar acest site acum ne luati cu termeni din astia "fmj", "tc". da-ti explicatii mai pe intelesul romanului ca sunt multi care nu stiu ce inseamna aceste lucruri.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: hakuyo

Mesaj de gor965 » 28 Feb 2010, 01:33

jila pitis scrie:
tonny scrie:numai tc-ul ci si cine arunca :)) ca degeaba ma bag eu sa arunc cu un fmj
parca se numea infopescar acest site acum ne luati cu termeni din astia "fmj", "tc". da-ti explicatii mai pe intelesul romanului ca sunt multi care nu stiu ce inseamna aceste lucruri.
TC-test curve (testul de curbura )...face referire la greutatea la care lanseta tinuta in plan orizontal ,isi indoaie varful perpendicular pe sol !Mai multe amanunte aici:
http://www.harrisonrods.co.uk/Testcurve.htm
FMJ - Full Metal Jacket ...este o lanseta de referinta cand vine vorba de lansari la mare distanta . Amanunte :
http://www.bigfish.ro/century/fmj
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: hakuyo

Mesaj de tonny » 28 Feb 2010, 13:59

multumesc George pt. interventie si d-l Jila Pitis pt. sfat.O sa incerc ca pe viitor sa fiu mai explicit in ceea ce o sa scriu sa inteleaga fiecare,oricum cine intra aici daca vrea sa afle ceva despre anumiti termeni ar trebui sa intrebe ,parerea mea deoarece si eu as face la fel ca doar nu este rusine.Omul pana moare tot invata ;) .Stima

Avatar utilizator
vioduf
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 11 Dec 2009, 22:27

Re: hakuyo

Mesaj de vioduf » 28 Feb 2010, 20:29

parerea mea este ca cea de 3,5 lbs lucreaza mult mai bine de cat cea de 4, 0 lbs
eu as folosi 4,0 lbs doar ca spod
este doar parerea mea!

Avatar utilizator
jila pitis
senior
senior
Mesaje: 165
Membru din: 18 Oct 2008, 22:25
Localitate: baicoi/prahova
Contact:

Re: hakuyo

Mesaj de jila pitis » 28 Feb 2010, 20:59

multumim de explicatii George prompt ca de obicei.Iar d-voastra dl Tonny nu trebuie sa va cereti scuze nu aveti de ce.
e normal ca fiecare sa vb asa cum stie in termenii stiuti, dar mai suntem si din astia incepatori care nu stim asa multe si vrem sa invatam. stima ;)

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: hakuyo

Mesaj de tonny » 01 Mar 2010, 00:14

si eu zic la fel ca un bat de 3,5 lbs este suficient de tare si de bun pt pescuitul crapului,nu cred ca as avea vreodata nevoie de ceva mai mult de 3,5 lbs decat in conditii extreme(balti unde crapul de 15 kg este ceva normal de prins) si nu cred ca avem noi chiar asa balti si nici altii nu le au,deci de la 4 lbs in sus doar ca spod.Asta este valabil la mine.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: hakuyo

Mesaj de Tibi30 » 01 Mar 2010, 14:09

treaba e sa se si respecte,sau lanseta sa aiba specificatiile scrise pe ea..degeaba scrie 3,5lb,si ea are 3,sau 4lb si are 3,5lb.. ;) ..aici conteaza calitatea carbonului folosit,si producatorul(daca e unul care se respecta,nu o sa puna niciodata pe lanseta,o specificatie,ln care lanseta nu se lncadreaza,adica sa minta)..ca mai sant si exceptii,da..vezi Black Widow.. :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”