Elesteul - cer sincer AJUTOR!

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Elesteul - cer sincer AJUTOR!

Mesaj de iorgu » 09 Mar 2010, 14:30

Locuiesc la 40-50m. de un lac. In urma cu doi ani, din pasiune si ca urmare a ,,trendului'' de a avea la domiciliu un mini luciu de apa,am luat decizia sa incerc. Suprafata de care dispun intruneste toate conditiile, mai ales ca panza freatica este la o adancime de 4m. Am trasat dimensiunea de 15m.X 8m. si cu ajutorul unui mini excavator am sapat pana la adancimea de 1,90m.F.foarte multa munca. Dupa taluzarea malurilor, am plantat pe o latura, trestie de bambus, iar pe cele 3 laturi, salcii ,,plangatoare'' si salcii ,,crete''. Acum este un mini rai.Anul trecut,prin luna martie, dupa ce am forat un put, am trecut la alimentarea cu apa a elesteului. Dupa 3 zile a fost plin. La inceputul lunii aprilie am inceput, popularea cu pestii prinsi la partidele de pescuit facute in acea perioada, care a constat in vreo 30 de carasi de 700gr.-1kg. S-au adaptat excelent si prin iunie, am mai bagat in elesteu, 3 teni de 2,5kg. si doi crapi rom.de 4kg. bucata. In fiecare dimineata le dadeam sa manance si stateam 30-40de minute acolo. Frumoase amintiri. DAR pe 28 iunie DOLIU. Pe suprafata apei erau morti totii tenii si un romanesc. Cu toata varsta mea de om matur, credeti-ma ca am plans.De trei zile vremea a fost caniculara si pe apa a inceput sa creasca ,,matasea broastei''. Pestele cred ca s-a sufocat si a murit. A doua zi am bagat o instalatie de oxigenare (mai bine zis de vibrare), am alimentat cu apa proaspata pe o parte, iar pe alta apa iesea din elesteu. Dupa 2 zile a murit si celalalt crap si am luat decizia sa scad apa. Comform faptului stiut referitor la supravietuirea carasului, acesta a trait tot,si in situatia cand mai era doar 2-3 cm.de apa.In final am impartit la vecini o parte din peste si sunt in cautarea metodei de supravietuire a pestilor. Mai este putin si vine primavara. Rog in modul cel mai serios cine detine un sfat, o solutie sau a trecut prin acesta experienta, sa binevoiasca a ma ajuta. Orice parere este binevenita. Sunt o persoana implicata total in ceea ce fac, dar cred ca de data aceasta m-am cam descurajat. Va rog redati-mi speranta.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
ionut razvan
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 05 Mar 2009, 19:55

Re: Elesteul - cer sincer AJUTOR!

Mesaj de ionut razvan » 15 Iun 2010, 20:57

va trebuie un filtru de apa gen cascada fff bun de cel putin 3000 l pe ora si neaparat o lampa cu ultra violete pt a scapa de matasea broastei si de toti infuzorii din apa care probabil au sufocat pestele

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Elesteul - cer sincer AJUTOR!

Mesaj de iorgu » 15 Iun 2010, 22:22

Ionut, iti multumesc mult, cu oxigenarea am rezolvt, cu ajutorul unei pompe de recirculare. Sunt sigur ca varianta cu lampa de ultraviolete este mult mai buna ca sfat. In aceste zile curatam si de doua ori in 24 de ore. Datorita temperaturii de 35-36 de grade, care tine de vreo 5 zile, matasea broastei se inmultea intr-un ritm infernal. Voi intra pe net sa caut ce mi-ai recomandat. Daca ai vreo adresa referitor la ultraviolete te rog sa o postezi. Toate cele bune iti doresc si iti raman dator :!!
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
B3aT
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Mai 2010, 18:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Elesteul - cer sincer AJUTOR!

Mesaj de B3aT » 15 Iun 2010, 23:13

Nu am ce sfat sa iti dau dar vreau sa te incurajez ... fa-ti oaza ta de liniste ..merita munca .. bafta !!

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”