Pescuitul pe Mures

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Pescuitul pe Mures

Mesaj de RaPpSodIq » 24 Mar 2008, 19:36

Rog toata lumea care pescuieste pe mures sa intre pe acest topic si sa posteze intamplari, poze, zone pe unde se mai prinde, daca se mai prinde, ca cel putin de 2 ani de zile nu am mai prins o partida de pescuit frumoasa pe Mures, inafara de 2 3 ieshiri toamna la scobar.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 25 Mar 2008, 22:01

Si nici nu cred ca pe zona noastra o sa prinzi foarte curand peste... :evil: :cry:

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de RaPpSodIq » 26 Mar 2008, 02:28

ehehe stiam eu ca veti intra aici. V-am momit bine. :D Muresul pe la Aiud cum e? tot asa urat?
Se prinde morunas frumos pe Tarnava la Craciunel si pe un bratz mort al Muresului la Saracsau(langa Blandiana). Amandoua informatiile sunt verificate si am vazut pesti prinsi. Cel putin la Saracsau vreo 2 aveau in jur de 6 7 kg morunash de persoana. Morunash frumusel la 300 400 gr. La vremea de afara si la apele de la noi totusi e ceva. Sambata daca ii vreme buna vreau sa merg la Daia, ca miam luat un batz de sheffield si nu am apucat sa il scot inca la apa. Poate ii fac botezu cum se cuvine :). O sa revin cu ce am prins, si daca auziti ceva pe aproape prin zona, ziceti-mi si mie, ca tremur tot(o fost prea lunga iarna) :D Care mai sunteti din zona postati nu fiti secretosi.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de zamfi » 26 Mar 2008, 18:28

Nu este tot asa de urat...Este mult mai urat! :cry: La Daia o sa fie lume foarte multa asa ca eu nu merg. In alta ordine de idei pescuiesc mai mult la rapitor , asa ca morunasii... :P La Zau la un salau...Ca un prieten de-al meu a prins! La peste viu, dar a prins.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de RaPpSodIq » 27 Mar 2008, 00:09

Eu am vazut pe cineva saptamana trecuta la Iernut. De fapt erau 3 cu vreo 11 bete toate la shalau la pestisor viu si....0-0 :D. Da intradevar, la daia sambata o sa ne dam in cap,o sa fie full, m-am obisnuit si nu mai pescuiesc pe daia numa la pluta. De voi ii fain ca ii aproap Zau si Iernutu. Ce se mai aude de Zau? Mai este peste. Eu am auzit o gramada de povesti cum ca ba sa recoltat, ba ca a murit o gramada de peste si gradu de colmatare a baltii este foarte mare....nu mai sti ce sa zik. Am auzit iara ceva vb bune despre o balta la Mihesh, ca sa prins caras frumos, chiar si pe frigul asta. Nu stiu ce sa zik, parca inca nu sunt pregatit de tzepe :D. Daca mergeti la Zau la shalau, si aveti ceva prezente imi spuneti si mie? E excelenta vremea de salau. Eu am fost azi pe o balta, langa Alba in care o itrat muresul, si am prins 2 bibani, dar nu ii pot numii bibani, ca erau cat degetul mic si culmea mai erau si transparentzi si ff teposi. Dar macar mi-am facut damblaua. :D Daca cumva se mai aude vreun zvon ca se prinde pe undeva, va rog sa imi spuneti si mie....., mi asha dor sa prind un carashel sau ceva. O fost prea lunga iarna asta. Va multzumesc
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de Pescar Brailean » 27 Mar 2008, 12:04

Cred ca aia erau ghibortzi :D

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de stefanflorin » 27 Mar 2008, 13:49

Ahahaha cu siguranta, mai ales daca erau si balosi, mare pacoste sunt, dar cand iti misca pluta tot te bucura :)
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de timer » 27 Mar 2008, 21:18

stefanflorin scrie:Ahahaha cu siguranta, mai ales daca erau si balosi, mare pacoste sunt, dar cand iti misca pluta tot te bucura :)
Si sa te mai si intepe cu inotatoarele cand ii scoti din carlig..Se-nfoaie precum Bruce Lee... :shock:
ps/Vad ca la noi in sud (Dj) a-nceput mai devreme sa miste,stam mai bine...Am facut de mult safteaua la caras... :wink:

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de RaPpSodIq » 28 Mar 2008, 01:37

timer scrie:
stefanflorin scrie:Ahahaha cu siguranta, mai ales daca erau si balosi, mare pacoste sunt, dar cand iti misca pluta tot te bucura :)
Si sa te mai si intepe cu inotatoarele cand ii scoti din carlig..Se-nfoaie precum Bruce Lee... :shock:
ps/Vad ca la noi in sud (Dj) a-nceput mai devreme sa miste,stam mai bine...Am facut de mult safteaua la caras... :wink:
Mdaa...norocosilor. Adevarul e ca la voi in sud a fost si vremea mai buna. La noi cu minus noaptea.....cam greu cu carasul. Dar sambata merg la o balta, si sper sa prind. O sa fac si niste poze si incerc sa le postez, binentzles daca o sa prind ceva. Pana atunci o sa visez frumos, la zile cu soare, fara frig si ploi.

Ps. intradevar cred ca era ghibortz, dar oricum, un peste pe care eu nu mil prea doresc. Inghite carligul si ca un idiot, ii si ff mic, si nu ofera nici un pik de satisfactie. Oricum nu ma asteptam la altceva pt ca balta aia o fost trasa de n-spe mii de ori cu plasa de catre fomistii sin satele apropiate plus ca era un frig de crapau pietrele. Asha ca, visez la ziua de sambata, cand o sa mai iau o clantza, si atunci o sa ma linistesc pana se mai incalzeste putzin apa. Iar voua tuturor, fir intins va doresc si cat mai multi ghibortzi (glumesc). :D
licuriciu :)
licuriciu :)
DSC00523.JPG
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de RaPpSodIq » 28 Mar 2008, 01:39

Sa nu radeti prea tare.....de :roll:
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de timer » 28 Mar 2008, 08:26

RaPpSodIq scrie:
timer scrie:
stefanflorin scrie:Ahahaha cu siguranta, mai ales daca erau si balosi, mare pacoste sunt, dar cand iti misca pluta tot te bucura :)
Si sa te mai si intepe cu inotatoarele cand ii scoti din carlig..Se-nfoaie precum Bruce Lee... :shock:
ps/Vad ca la noi in sud (Dj) a-nceput mai devreme sa miste,stam mai bine...Am facut de mult safteaua la caras... :wink:
Mdaa...norocosilor. Adevarul e ca la voi in sud a fost si vremea mai buna. La noi cu minus noaptea.....cam greu cu carasul. Dar sambata merg la o balta, si sper sa prind. O sa fac si niste poze si incerc sa le postez, binentzles daca o sa prind ceva. Pana atunci o sa visez frumos, la zile cu soare, fara frig si ploi.

Ps. intradevar cred ca era ghibortz, dar oricum, un peste pe care eu nu mil prea doresc. Inghite carligul si ca un idiot, ii si ff mic, si nu ofera nici un pik de satisfactie. Oricum nu ma asteptam la altceva pt ca balta aia o fost trasa de n-spe mii de ori cu plasa de catre fomistii sin satele apropiate plus ca era un frig de crapau pietrele. Asha ca, visez la ziua de sambata, cand o sa mai iau o clantza, si atunci o sa ma linistesc pana se mai incalzeste putzin apa. Iar voua tuturor, fir intins va doresc si cat mai multi ghibortzi (glumesc). :D
DSC00531.JPG
DSC00523.JPG
Astaaaa e,in piele si-n oase,pupa-l-as pe-notatoarea dorsala :evil: !Ai vazut ce viraje face prin apa?Zici ca-i cteno...
ps/Vaz ca te-a si-ntepat in degetu' de la mana..Sau aia e-ntepatura de la ...crapul prins mai devreme? :D
Fir intins ,de mergi sambata...Vezi sa nu te fure fro sirena... :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de gor965 » 28 Mar 2008, 13:49

Noi ,astuia (ghibortul) ai spunem Mosh ! Asta sa se ia de dorsala cu Regina (Soretele) ca-s la fel de "marlani" :D !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de stefanflorin » 28 Mar 2008, 18:14

Frumoasa poza a doua, parca imi si vad feederul lansat langa crengile alea din stanga sus :roll: . Maine o sa ma duc si eu la pescuit aici in zona unde locuiesc la docuri. Sper sa iau cateva platicutze la 2-3 kile :D oricum pot sa aiba si 10 kile, ca la noi acasa nu exista nicaieri pescuit mai frumos. Aici parca-i prea artificial totul :evil:
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de RaPpSodIq » 28 Mar 2008, 23:00

stefanflorin scrie:Frumoasa poza a doua, parca imi si vad feederul lansat langa crengile alea din stanga sus :roll: . Maine o sa ma duc si eu la pescuit aici in zona unde locuiesc la docuri. Sper sa iau cateva platicutze la 2-3 kile :D oricum pot sa aiba si 10 kile, ca la noi acasa nu exista nicaieri pescuit mai frumos. Aici parca-i prea artificial totul :evil:
Intradevar ii mai frumos, dar nu se prinde peste. Ce lejer vorbesti, "niste platici de 2 3 kile", si eu imi sparg creierii si imi trag mucii de frig pt niste animalutze deastea. Dar intradevar, pescuitul inseamna relaxare, iesire in natura (printre gunoaie), dar oricum e frumos. Nici mie nu imi place sa pescuiesc pe chestii artificiale. Urasc digurile si pavajele de beton, daca nu am trestie pe o balta mai bine nu pescuiesc. Langa crengile de care spuneai u s-a luat de ceva zile cand era balta mai mare, shalai de 2 3 kg. Eu nu am dat dupa ei, si nici nu voi da, pt ca de obicei ii irecuperabil cand inghite. Ii urat ca balta din poza comunica cu Mureshul care este langa, prin panza freatica, si muresul zilele astea a tot crescut si scazut,la fel si balta, si asta zapaceste pestii. In fine va doresc fir intins si mai revin cu poze cu pesti microscopicim, ca vad ca va plac.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuitul pe Mures

Mesaj de stefanflorin » 28 Mar 2008, 23:23

Pai se pare ca la englezi e cam singuru peste care pare sa o duca bine si care a luat fatza altor specii prin numarul lor si dimensiunile lor, crede-ma ca si eu cand am luat prima platica la 2 kile eram super incantat, dar sunt locuri unde aia e cea mai mica :D si am auzit povesti de la englezi cu sute de kg intr-o noapte deci imagineaza-ti. Oricum sa nu iti inchipui ca e asa usor de prins, iti trebuie o rabdare fantastica :evil: si evident noroc, sa treaca bancul pe acolo. Oricum eu nu dau carasul nostru pe platica sub nici o forma, chiar daca dimensiunile sunt mult mai reduse. Fir intins si asteptam poze :D
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”