BALTA PERFECTA.....

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

BALTA PERFECTA.....

Mesaj de donybrasco » 22 Mar 2010, 10:59

Fara a ma mai motiva de ce am deschis acest topic,daca intelegeti ce vreau sa spun ......o sa las aici un comentariu facut de un anume Ionut Catalin pe alt site de pescuit , care mi sa parut dea dreptul genial.....
Mentionez ca este un raspuns la regulamentul de pescuit pe moara vlasiei 2 sezonul 2010......
ATENTIE GENIAL



""""""""""In sfarsit balta la care am visat o viata intreaga, imi propun sa am cel putin 30iesiri pe an la aceasta balta.
Deci daca am inteles bine la aceasta balta trebuie sa vi in felul urmator:
1. Urmezi sfaturile unei reviste in domeniu si cumperi salteaua de primire, spray dezinfectant, aparat de vibromasaj,
aparat de scarpinat si de gadilat pestele prins pentru a-l face fericit.
2. Insotitorul: (fara femei/amanta ca sunt imprevizibile si pot incepe o discutie despre familie); iti cauti un
prieten care sa fie mut sa nu faca galagie si eventual sa fie si orb sa nu-l apuce o idee sa puna mana pe vreo lanseta,
guta, ac, bambina, momeala, etc. rolul lui va fi sa-ti tina singura bere la care ai voie intr-o mana si minciocu in
cealalta cu care sa prinda fluturi.
3 te trezesti devreme sa ajungi pe balta la 5 si pana la 6 ti se va indica locul de pescuit unde ti se va monta
microfon, camera video, camera foto multishot cu cel putin 10 instantanee pe sec ca nu cumva sa fi mai rapid decat
ochiul. Tot pana la 6 ti se va face inventarul sculelor, si al obiectelor din masina apoi ti se va face instructajul
publicat in "monitorul oficial" mai sus.
La ora 6 paznicul va da startul partidei si isi va alege un loc la mare inaltime de unde sa te urmareasca in fiecare
secunda prin binoclu , luneta , telescop de mare precizie, etc
4 daca esti cu dare de mana poti mitui paznicul iar el iti va da beep pe tel la cea mai fina trasatura, pt ca sigur
nu-i va scapa
5 daca doamne fereste prinzi un peste inventarul de dimineata va fi refacut inainte si dupa scoaterea pestelui pe
salteau de primire, vei avea aceasi sensatie ca a bisnitarilor in prezenta politiei.
6 La ora 6 seara vei pleca cu o satisfactie sufleteasca de relaxare si multumire si cu o dorinta de nestavilit de a
reveni.
Din pacate aceasta este povestea baltilor din jurul bucurestiului!
Sunt de acord ca pe balta trebuie sa existe reguli, sa nu fie galagie, sa nu deranjezi alti pescari, sa nu aduni
puietul sau sa nu pleci cu 20kg de peste
dar citind prin regulamentul baltilor in zilele noastre ma simt de parca as citi cateva legi din monitorul oficial
Preturile sunt extrem de exagerate, rar mai gasesti o balta la 3-4-50lei. Oare cum poate costa C&R 120lei?
proprietarul pierde ceva? cu siguranta daca pestele moare te va pune sa-l platesti suplimentar. Poate ar trebui sa le
reamintim proprietarilor de balti ca salariu minim e in jur de 600lei si ca marea majoritate a pensilor nu depasesc
800lei in Romania. Curios e ca in tarile dezvoltate unde salariile sunt de3-4ori mai mari taxele pt pescuit sunt de
2-3ori mai mici
Profitul proprietarilor este foarte mare din taxele de pescuit, din vanzarea pestelui etc si cu toate astea continua
sa isi bata joc impunand taxe pe orice misca(taxa plantat, spray..etc), sau reguli cat se poate de idioate; daca tot
sunt restrictionat la 4 lansete prietenul meu de ce nu se poate atinge de ele? se dubleaza nr lor daca pune el mana? sau
cum mai vazusem pe o alta balta cu pretentii mai mari. Regula: al doilea insotitor daca exista trebuie sa plateasca
50lei chiar daca nu se atinge de vreo scula de peste.
Nu citesc si nu primesc decat reguli peste reguli si mi se ia banii si am numai responsabilitati. dar proprietarul ce
responsabilitati are?
daca nimeresti o zi proasta si nici macar nu trage platesti mai putin? ti se da ceva? nu binenteles ca nu, ti se ia
aceiasi taxa. Exista undeva scris la intrare pe balta un catalog cu informatii despre balta,specii si momeli,
monturi,locuri...etc
recomandate pentru a-ti mari sansele de succes?
Pe net nu vad decat publicitate balta x a bagat 10000t crap balta y........dar exista unde scris si cand la scos in
cantitati industriale?binenteles ca nu
In toamna anul trecut in noiembrie am vrut sa fac o ultima iesire la peste si binenteles in noaptea respectiva n-am
dormit mai deloc cu gandul la peste m-am trezit la 4 si ceva si la 6:30 pe un frig de crapau pietrele eram la BALOTESTI,
surpriza era secata, scoteau pestele, am urcat in masina si am ajuns la CREVEDIA si mai mare surpriza era cat un
"paraias" scoteau pestele, apoi nicoresti unde nu am putut intra cu masina, apoi la BUTIMANU unde surpriza prima era
secata, a doua incepuse sa o sece si ne-am oprit in a 3-a la ora 9. Am stat 7 ore si am dat in 2 balti diferite folosind
cam toate momelile disponibile....nu am avut nici o trasatura, nimic! Daca ma duc la oricare din aceste balti in
primavara se vor jura ca de pe vremea lu gheorghiu dej nu au mai fost secate! Oare aceste informatii nu ar trebui sa
fie si ele publice?
Acest site cica ar avea 10-11 ani si e facut sa sprjine comunitatea pescarilor si nu a proprietarilor de balti, oare
aceste informatii legate de perioadele cand sunt golite baltile nu ar trebui adunate? oare nu ar trebui descurajat
pescuitul pe baltile de 100-300lei, poate in speranta obtinerii unor mici diminuari al taxelor? probabil ca nu ca doar
suntem in Romania"""""""""""

Avatar utilizator
PiciuS
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Noi 2009, 01:19
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de PiciuS » 22 Mar 2010, 13:50

donybrasco scrie:Fara a ma mai motiva de ce am deschis acest topic,daca intelegeti ce vreau sa spun ......o sa las aici un comentariu facut de un anume Ionut Catalin pe alt site de pescuit , care mi sa parut dea dreptul genial.....
Mentionez ca este un raspuns la regulamentul de pescuit pe moara vlasiei 2 sezonul 2010......
ATENTIE GENIAL



""""""""""In sfarsit balta la care am visat o viata intreaga, imi propun sa am cel putin 30iesiri pe an la aceasta balta.
Deci daca am inteles bine la aceasta balta trebuie sa vi in felul urmator:
1. Urmezi sfaturile unei reviste in domeniu si cumperi salteaua de primire, spray dezinfectant, aparat de vibromasaj,
aparat de scarpinat si de gadilat pestele prins pentru a-l face fericit.
2. Insotitorul: (fara femei/amanta ca sunt imprevizibile si pot incepe o discutie despre familie); iti cauti un
prieten care sa fie mut sa nu faca galagie si eventual sa fie si orb sa nu-l apuce o idee sa puna mana pe vreo lanseta,
guta, ac, bambina, momeala, etc. rolul lui va fi sa-ti tina singura bere la care ai voie intr-o mana si minciocu in
cealalta cu care sa prinda fluturi.
3 te trezesti devreme sa ajungi pe balta la 5 si pana la 6 ti se va indica locul de pescuit unde ti se va monta
microfon, camera video, camera foto multishot cu cel putin 10 instantanee pe sec ca nu cumva sa fi mai rapid decat
ochiul. Tot pana la 6 ti se va face inventarul sculelor, si al obiectelor din masina apoi ti se va face instructajul
publicat in "monitorul oficial" mai sus.
La ora 6 paznicul va da startul partidei si isi va alege un loc la mare inaltime de unde sa te urmareasca in fiecare
secunda prin binoclu , luneta , telescop de mare precizie, etc
4 daca esti cu dare de mana poti mitui paznicul iar el iti va da beep pe tel la cea mai fina trasatura, pt ca sigur
nu-i va scapa
5 daca doamne fereste prinzi un peste inventarul de dimineata va fi refacut inainte si dupa scoaterea pestelui pe
salteau de primire, vei avea aceasi sensatie ca a bisnitarilor in prezenta politiei.
6 La ora 6 seara vei pleca cu o satisfactie sufleteasca de relaxare si multumire si cu o dorinta de nestavilit de a
reveni.
Din pacate aceasta este povestea baltilor din jurul bucurestiului!
Sunt de acord ca pe balta trebuie sa existe reguli, sa nu fie galagie, sa nu deranjezi alti pescari, sa nu aduni
puietul sau sa nu pleci cu 20kg de peste
dar citind prin regulamentul baltilor in zilele noastre ma simt de parca as citi cateva legi din monitorul oficial
Preturile sunt extrem de exagerate, rar mai gasesti o balta la 3-4-50lei. Oare cum poate costa C&R 120lei?
proprietarul pierde ceva? cu siguranta daca pestele moare te va pune sa-l platesti suplimentar. Poate ar trebui sa le
reamintim proprietarilor de balti ca salariu minim e in jur de 600lei si ca marea majoritate a pensilor nu depasesc
800lei in Romania. Curios e ca in tarile dezvoltate unde salariile sunt de3-4ori mai mari taxele pt pescuit sunt de
2-3ori mai mici
Profitul proprietarilor este foarte mare din taxele de pescuit, din vanzarea pestelui etc si cu toate astea continua
sa isi bata joc impunand taxe pe orice misca(taxa plantat, spray..etc), sau reguli cat se poate de idioate; daca tot
sunt restrictionat la 4 lansete prietenul meu de ce nu se poate atinge de ele? se dubleaza nr lor daca pune el mana? sau
cum mai vazusem pe o alta balta cu pretentii mai mari. Regula: al doilea insotitor daca exista trebuie sa plateasca
50lei chiar daca nu se atinge de vreo scula de peste.
Nu citesc si nu primesc decat reguli peste reguli si mi se ia banii si am numai responsabilitati. dar proprietarul ce
responsabilitati are?
daca nimeresti o zi proasta si nici macar nu trage platesti mai putin? ti se da ceva? nu binenteles ca nu, ti se ia
aceiasi taxa. Exista undeva scris la intrare pe balta un catalog cu informatii despre balta,specii si momeli,
monturi,locuri...etc
recomandate pentru a-ti mari sansele de succes?
Pe net nu vad decat publicitate balta x a bagat 10000t crap balta y........dar exista unde scris si cand la scos in
cantitati industriale?binenteles ca nu
In toamna anul trecut in noiembrie am vrut sa fac o ultima iesire la peste si binenteles in noaptea respectiva n-am
dormit mai deloc cu gandul la peste m-am trezit la 4 si ceva si la 6:30 pe un frig de crapau pietrele eram la BALOTESTI,
surpriza era secata, scoteau pestele, am urcat in masina si am ajuns la CREVEDIA si mai mare surpriza era cat un
"paraias" scoteau pestele, apoi nicoresti unde nu am putut intra cu masina, apoi la BUTIMANU unde surpriza prima era
secata, a doua incepuse sa o sece si ne-am oprit in a 3-a la ora 9. Am stat 7 ore si am dat in 2 balti diferite folosind
cam toate momelile disponibile....nu am avut nici o trasatura, nimic! Daca ma duc la oricare din aceste balti in
primavara se vor jura ca de pe vremea lu gheorghiu dej nu au mai fost secate! Oare aceste informatii nu ar trebui sa
fie si ele publice?
Acest site cica ar avea 10-11 ani si e facut sa sprjine comunitatea pescarilor si nu a proprietarilor de balti, oare
aceste informatii legate de perioadele cand sunt golite baltile nu ar trebui adunate? oare nu ar trebui descurajat
pescuitul pe baltile de 100-300lei, poate in speranta obtinerii unor mici diminuari al taxelor? probabil ca nu ca doar
suntem in Romania"""""""""""
foarte frumos **==
Catch & Release

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de iorgu » 22 Mar 2010, 14:01

Fratioare sunt restaurante unde o sticla de vin costa 60 de lei, cu muzica, animatoare, artificii, curatenie si alte nebunii. La polul opus se afla bodegi, unde boschetarii platesc 0,5 lei pentru 100gr. de vodca, fiecare alege. <De gustibus no disputandum>
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de Tibi30 » 22 Mar 2010, 14:06

atat timp,cat ln jurul Bucurestiului,chiar si la 100km,nu vor fi mai multe lacuri,balti,gen MV2 sau Tancabesti,se vor plati aceste ,,scoruri"...e o lege simpla a economiei de piata...cerere mare,oferta mica=pret mare...daca ar fi vre-o 20-30 balti gen MV2 sau Tancabesti,ln limita asta de 10-150km de Bucuresti,sa vezi atunci preturi... :-?? ...mai avem de asteptat...si alt fenomen,ar fi banul nemuncit,care se castiga ln Romania,din ,,combinatii",ban care se da imediat pe T..sau MV2,chiar si la scoruri mult mai mari decat acum..cine munceste banul,nu-l mai arunca asa usor... ;)

Avatar utilizator
Thepsis
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 30 Iun 2009, 23:11
Localitate: Bucuresti

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de Thepsis » 22 Mar 2010, 15:30

@ Iorgu
..si mai sunt si restaurantele unde o sticla costa 20 lei.Si care sunt la fel de decente.Si unde poti petrece o zi linistit fara ca masa alaturata sa fie plasata la 1 metru de a ta si unde ospatarul nu-ti numara dumicatii si unde, daca nu-mi pot termina friptura o mai pot lua si acasa.Culmea.Problema acestor restaurante e ca nu sunt plasate fix in buricul targului iar numele lor este spus in soapta si pe la colturi ca nu cumva bucatarii celor mari sa faca apoplexie.Idem distinsa lor clientela.Daca aud ca se mananca bine si in alta parte, instantaneu fac o toxiinfectie alimentara si le ies bube pe toata fata.
PS. O sa-ti raspund candva saptamana asta si la problema cu lacul.

Stima..
ET SI OMNES, SED NON EGO

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de tonny » 22 Mar 2010, 16:19

Ce sa-i facem fratii mei,am avut nesansa de a ne naste in Romania si de a trai aici,vorba aia "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul" sau alta "Suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine".Asa ca nu mai bagati de vina patronilor de balti care au preturi exorbitante,deoarece noi insine i-am educat asa cum sunt acuma.Va dau o idee:Ia lasati-va de pescuit vreo 2 -3 toti pescarii care merg pe aceste balti sa vedem cu cine mai isi fac ei mendrele,cu cine mai isi scot parleala?Normal ca le place cand iau omului din buzunar 100-300 ron si obligatii fata de pescarii ciuciu >:) Duceti-va in alta tara sa vedeti conditii ca daca stai o saptamana intreaga pe o balta calumea in Italia spre exemplu cu 125 euro ai si barca si mic de jun inclus si cazare+dus la dispozitie+frigider si alte avantaje care ti se ofera numai ca sa te reintorci.Asa ca daca vreti cu adevarat sa scada taxele lasati-va de pescuit 1 an intreg si mergeti doar pe rauri si alte ape ca doar peste tot asa veti prinde "gherla" ca si pe mariile balti ale Romaniei,macar acolo veti putea face un gratar si prietena sau amicii nu vor fii dati afara daca ating vreo lanseta.MULTUMESC si luati masuri in loc sa va plangeti atata mai ales cei din zona Bucurestiului.Stima

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de eden » 22 Mar 2010, 16:54

aproape de acord... aproape....
administratorii de bălţi nu au nici coarne nici aureole, dar NICI PESCARII... am avut onoarea să merg pe destule bălţi unde vecinu de loc (tot la 10 metri amplasat, ca şi la MV2), a avut plăcerea să se facă pulbere şi să înceapă să arunce peste mine, cu tonele de scuze de rigoare, dar ,,eu dau mai departe ca tine, nu te-ncurc cu nimic'' pentru care nu au avut importanţă forfacurile pe care mi le aducea la mal... deasemenea, decibelii dom'le, decibelii... DACĂ VREI GRĂTAR ŞI MANELE, DU-TE TATĂ LA SNAGOV, LA ARGEŞ, LA mama acasă, nu mai veni să mi-l bagi pe florin PEŞTE şi pe cutare CALTABOŞ, fără număr în creieri, că poate mie nu-mi place... poate sunt aşa fiţos încât eu ascult numa muzică din anii 60, şi la întrebarea ,, Ce domne' nu-ţi place manelele ?'' răspund cu o sticlă goală de bere sau cu un cotor de spod după ceafă... mai da-ţi-o Doamne iartă-mă oameni buni încolo de treabă, că nesimţirea patronilor de bălţi e mare, dar a unor ,, pescari'' e şi mai mare..... diferenţa ştiţi care e ? pe balta de 100 lei per 5 kg de peşte POŢI SĂ NU TE DUCI, dar dacă ai ajuns acolo, nu poţi să-i torni apă pe boxele de la maşină sau eventual pe gât idiotului care-ţi devine preten de bairam după 6 beri şi-o damigeană, deşi tu ai venit acolo doar pentru linişte şi pescuit sportiv, nu pentru compania şi muzica lui aleasă....

cu stimă.
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
IonutF
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 27 Mai 2009, 10:00

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de IonutF » 22 Mar 2010, 23:12

intradevar, genial.
iorgu comparatia pe care o faci este absurda.
atata timp cat pescuiesc c&r de ce este nevoie sa platesc o taxa in valoare de 10% din salariu ?
De exemplu in Spania, Olanda de banii astia pescuiesti un an.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de iorgu » 22 Mar 2010, 23:32

IonutF scrie:intradevar, genial.
iorgu comparatia pe care o faci este absurda.
atata timp cat pescuiesc c&r de ce este nevoie sa platesc o taxa in valoare de 10% din salariu ?
De exemplu in Spania, Olanda de banii astia pescuiesti un an.
Ionut, atat consumul unei sticle de vin cat si o partida de pescuit in regim ,,prinde si elibereaza'' sunt optionale, adica nu ne obliga nimeni. Absolut si cel care are restaurantul si cel care detine balta, ne asteapta, noi fiind cei care ii asigura continuitatea.
Parerea mea sincera este ca nu am ales acest raspuns la intamplare, nu iau apararea nimanui dar fara noi ei nu ar exista si te asigur ca cei care ii sustin si doresc, sunt persoanele noastre. Nu am pus in discutie subiectul cheltuieli: taxe si unul si celalant, personal la activitate si unul si celalant, beneficiu in economia de piata daca nu este, amandoi sunt falimentari si in fond este afacerea lor. Deci, Ionut...economia se misca.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de donybrasco » 23 Mar 2010, 10:59

iorgu scrie:Fratioare sunt restaurante unde o sticla de vin costa 60 de lei, cu muzica, animatoare, artificii, curatenie si alte nebunii. La polul opus se afla bodegi, unde boschetarii platesc 0,5 lei pentru 100gr. de vodca, fiecare alege. <De gustibus no disputandum>
Perfecta dreptate ....dar asta in cazul restaurantelor , in nici un caz al baltilor care sunt opera lui dumnezeu nu a unui patron arogant care pozeaza in miel la tv si pe internet, si o sa zica unu stai domne ca a investit(tot un pupincurist ,si scuzati expresia ca alta mai buna nu gasesc) .Pai bani si ia scos inzecit domnilor de la fraieri ca noi care ne bucuram ca avem peste in drill ....
Aaaaa uitasem ....si sa va mai spun in caz de nu stiati (toti stiu da uni uita ,alti se fac ca ploua) cum sunt luate in gestiune aceste balti ,prin spagi la primarie ,spagi la licitati,spagi la politie...... SPAGI ,SPAGI, SPAGI si iarasi SPAGI.
Si inca ceva , la restaurant nu sta nici unu cu binoclu pe tine, si nu o sa vina nimeni cu cantaru sa vada cat de mult ai baut de 60 lei...

Avatar utilizator
IonutF
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 27 Mai 2009, 10:00

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de IonutF » 23 Mar 2010, 12:46

exact asta era si punctul meu de vedere, ca nu se poate face comparatie intre o balta si un restaurant chiar nu are nici o legatura.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de iorgu » 23 Mar 2010, 12:48

@ donybrasco, in modul cel mai sincer iti aduc la cunostinta faptul ca nu am fost, nu merg si nu am in planurile de viitor, sa pescuiesc in regimul mentionat de tine. Comparatia facuta de mine scoate in evidenta pentru o mare parte din pescari, optiunea cu vodca de 0,5 lei 100gr., sau pecuitul pe Ciorogarla. Apreciez modul corect in care ai analizat postarea mea.
P.s. - interpreteaza ca o gluma amara urmatorea zicala: ,,vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt amari'' :D

@ionutF - nici la restaurant ,nici la balti de top, nu ne obliga nimeni sa mergem, este optiunea noastra. In acelasi timp te informez ca daca nu era cerere, aceste locuri nu existau si sincer parca este mai bine sa putem alege decat sa fim limitati ca in urma cu vreo 20 de ani. Lumea evolueaza si trebuie sa tinem trendul cu ea. Referitor la sumele vehiculate, asta este alta problema care economic vorbind pe mine ma depaseste #:-S
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de donybrasco » 23 Mar 2010, 14:19

iorgu scrie:@ donybrasco, in modul cel mai sincer iti aduc la cunostinta faptul ca nu am fost, nu merg si nu am in planurile de viitor, sa pescuiesc in regimul mentionat de tine. Comparatia facuta de mine scoate in evidenta pentru o mare parte din pescari, optiunea cu vodca de 0,5 lei 100gr., sau pecuitul pe Ciorogarla. Apreciez modul corect in care ai analizat postarea mea.
P.s. - interpreteaza ca o gluma amara urmatorea zicala: ,,vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt amari'' :D

@ionutF - nici la restaurant ,nici la balti de top, nu ne obliga nimeni sa mergem, este optiunea noastra. In acelasi timp te informez ca daca nu era cerere, aceste locuri nu existau si sincer parca este mai bine sa putem alege decat sa fim limitati ca in urma cu vreo 20 de ani. Lumea evolueaza si trebuie sa tinem trendul cu ea. Referitor la sumele vehiculate, asta este alta problema care economic vorbind pe mine ma depaseste #:-S
Auzi ,acum depinde la ce te-ai referit cu zicala aia cu vulpea.....daca e cum cred eu afla ca eu chiar am ajuns la "struguri" sambata trecuta...si cam in fiecare primavara .....si chiar mi-au lasat un gust amar....
N-am nimic cu tine si nici nu vreau sa te aduc pe tine la vre un consens....dar FI-TI-AR STRUGURI AI DRACU :-q

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de iorgu » 23 Mar 2010, 14:34

De regula 90% din fructe, in acest procent intra si ,,strugurii'', ajung la maturizare spre sfarsitul verii. Atunci gustul lor este aromat si dulce. Primavara asta care intarzie, a facut ca nici macar mugurii sa nu apara. Dony te asigur ca esti la sufletul meu si ai parte de mult respect de la persoana mea. Sunt sigur ca vom avea parte si de vesti mai bune. Multa sanatate la familie si numai bine iti doresc. :">
P.s. Cred ca nici eu nici tu nu am facut off topic [-x
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de Amstel » 23 Mar 2010, 16:20

donybrasco scrie: Aaaaa uitasem ....si sa va mai spun in caz de nu stiati (toti stiu da uni uita ,alti se fac ca ploua) cum sunt luate in gestiune aceste balti ,prin spagi la primarie ,spagi la licitati,spagi la politie...... SPAGI ,SPAGI, SPAGI si iarasi SPAGI.
Pai vezi, oamenii au cheltuieli mari, de aceea taxele sunt pe masura! :) Ei nu ar vrea sa puna preturi asa de mari, dar sunt obligati de "sistem". :-$ ...si ai uitat sa mentionezi la "cheltuieli" si sponsorizarea lotului national... **==

ps: cererea face pretul!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”