Ultrasunete vs. Crap

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Aurelian24
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 27 Feb 2009, 09:44

Ultrasunete vs. Crap

Mesaj de Aurelian24 » 03 Mai 2010, 22:43

Va salut !

Domnilor (si de ce nu - doamnelor) am nevoie de un sfat intr-o problema. Am un iaz populat cu crap dar din pacate am probleme din cauza sobolanilor de apa care imi ataca atat pestii cat si vegetatia ( nuferii ). Intentionez sa ii alung cu ajutorul sondelor cu ultrasunete. Astept pareri in aceasta idee - daca e ok (nu afecteaza pestii ) sau daca imi puteti sugera alte variante.
Va multumesc mult , Fir Intins !

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Ultrasunete vs. Crap

Mesaj de iorgu » 03 Mai 2010, 23:09

Aureliane, care pesti si cum ti-i ataca? Cum ai ajuns la concluzia ca ataca si nuferii? Este posibil sa fie vidre, in aceasta perioada isi fac cuiburile si se pregatesc sa devina,,mamici''. Fenomenul exista pe mai multe balti, personal m-am confruntat cu el, mi-au taiat si juvelnicul in care aveam peste (nu sunt singurul). Unde vrei sa le alungi? acolo este habitatul lor si fac parte din ecosistem. Noi pentru un peste sau doi nu avem dreptul sa intervenim. Aici vb. ,,mama natura''.te rog sa nu interpretezi dusmanos postarea mea si daca vrei raspunde-mi la cele cateva intrebari cum ti-am raspuns si eu :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Aurelian24
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 27 Feb 2009, 09:44

Re: Ultrasunete vs. Crap

Mesaj de Aurelian24 » 03 Mai 2010, 23:40

Multumesc frumos pentru raspuns, voi incerca sa fiu cat se poate de explicit. Mai intai, nu am nimic cu bietele animale, motiv pentru care m-am si gandit la ultrasunete. Incerc doar sa-mi protejez investitia (si nervii ).Am galerii adanci in maluri - cca 10 cm in diametru, nuferi ale caror frunze sunt retezate pur si simplu de la aprox 30 cm, pesti care prezinta rani. Nu sunt convins de faptul ca sunt sobolani de apa sau vidre, dar cu siguranta sunt rozatoare care se pot muta si de-a lungul paraului din care imi alimenteaz "balta". :)

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Ultrasunete vs. Crap

Mesaj de iorgu » 03 Mai 2010, 23:53

Nuferii pot fi ,,retezati '' si de pesti. De cand a devenit fenomenul mai distrugator? Am inteles ca acel parau alimenteaza ,,balta ta''. Ai facut vreo lucrare funciara? Adica este o balta creata de tine? In ce zona te gasesti? Oricum ei trebuie sa se hraneasca indiferent din ce specie fac parte. Afla ce fel de sobolani sunt, si cand vei stii te asigur ca ai si metodele sa scapi de acest neajuns. De cele mai multe ori scapam de dusmani cand ne facem prieteni cu ei :idea:
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Ultrasunete vs. Crap

Mesaj de mircea62 » 04 Mai 2010, 08:47

Cu ultrasunete s-ar putea sa rezolvi problema doar pt. scurt timp. Stiu pe cineva care a folosit astfel de aparate ca sa scape de cartite. Le-a alungat o perioada dar apoi au revenit - se pare ca se obisnuisera. Incearca sa pui capcane ca sa-i prinzi si sa-i muti in alta parte.

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”