Fire rasucite

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Dan Arghirescu
senior
senior
Mesaje: 268
Membru din: 19 Iul 2008, 13:38

Fire rasucite

Mesaj de Dan Arghirescu » 08 Mai 2010, 16:52

Salutare tuturor,

vroiam sa va intreb daca stiti cumva de ce se rasucesc firele, monofilament, la plantarea lor cu barcuta. Frecvent firele se rasucesc excesiv, si daca e firul liber, se mai rasucesc si intre ele, rezultand adevarate "bucle incurcate" de fire. Care ar fi solutia sa nu se mai incurce?

Multumesc tuturor pentru ajutor!
"Well done is better than well said" Benjamin Franklin

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Fire rasucite

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Mai 2010, 17:17

RomIce scrie:Salutare tuturor,

vroiam sa va intreb daca stiti cumva de ce se rasucesc firele, monofilament, la plantarea lor cu barcuta. Frecvent firele se rasucesc excesiv, si daca e firul liber, se mai rasucesc si intre ele, rezultand adevarate "bucle incurcate" de fire. Care ar fi solutia sa nu se mai incurce?

Multumesc tuturor pentru ajutor!
Indicat este sa platezi fara pick-up,dar ai nesansa sa iti faca bucle ..........................cel mai indicat este sa ai tamburi separati pt. pescuitul "la plantat",eu cel putin asa voi face pe viitor,aceiasi problema am intampinat-o si eu si a trebuit sa schimb firele.Toate cele bune si fire intinse!!!

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: Fire rasucite

Mesaj de MadaPescar » 08 Mai 2010, 19:13

Am inteles ca ar exista un plumb special pentru asa ceva,dar nu stiu cine il comercializeaza.


Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Fire rasucite

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Mai 2010, 23:10

MadaPescar scrie:Am inteles ca ar exista un plumb special pentru asa ceva,dar nu stiu cine il comercializeaza.
Tizule,daca tu plantezi la 300 m cum arunci tu 300 m sa desrasucesti firul,ori te duci si duci la 300m firul cu "melc" doar pt. a desrasuci firul,vezi ca schema asta trebuie sa o faci de mai multe ori,nu merge din prima ;) ...spor la treaba .
P.S. Iti dau un sfat prietenesc,schimba firele si vei iesii mai bine (ca timp si bani) iti spun sincer ;) !!!

Avatar utilizator
krapcarasu
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 04 Mai 2008, 11:20
Localitate: Suceava

Re: Fire rasucite

Mesaj de krapcarasu » 02 Iun 2010, 19:46

neaparat planteaza cu pick-up-ul deschis, atentie si la tragerea firului pe mulineta- nu cu rola pe creion, si in dril cand mulinezi si se roteste tamburul se rasuceste, dar asta e mai greu de evitat

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Fire rasucite

Mesaj de iorgu » 02 Iun 2010, 22:28

Personal, 90 %, din partidele la care merg, folosesc plantatul. In trecut, foloseam un anumit fir de calitate, care era putin mai dur,mai sarmos si cu toate ca plantam cu pik-upul ridicat, aveam mari probleme cu rasucirea firelor (au fost cazuri cand am avut ,,peruci '' si pe lungimea de 20 m.). De anul trecut am optat pentru un fir soft (moale), siliconat si celular in structura lui. Dupa circa 18-20 de iesiri (de regula pantez la 150-200m.) am observat ca fenomenul de rasucire aproape ca era inexistent (el totusi avusese loc). Tamburii mulinetelor au pe ei 250-260m. Am intors firul asta iarna si cred ca anul acesta iar nu voi avea probleme. Mentionez ca si trasul firului pe tambur, are mare importanta. Recomand folosirea metodei cu rola in apa (galeata,cada,etc). Avantaje: lubrifiere si asezare aproape perfecta pe tamburul mulinetei. Dar sunt sigur ca stapaniti deja aceste practici ;)
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”