''FERMA LU' LAIU''

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

''FERMA LU' LAIU''

Mesaj de dragan o » 16 Mai 2010, 21:51

Pe soseaua Arad-Timisoara,in comuna Sagu,se face stanga spre Cruceni-Firiteaz,iar la intrare in ultima localitate mentionata(Firiteaz),pe partea stanga se afla balta.Din Arad sunt aproximativ 18km.Balta este binisor populata cu crap si caras,drumul este acceptabil pana la balta,taxa 40ron-24h(c&r),40ron-12h(2kg crap+5kg caras),se poate pescui cu 4lansete,la porumb si boillies.Ultima partida am facut-o in 30 aprilie-02 mai (48h).A fost o partida reusita din toate punctele de vedere,am avut timp frumos pe toata durata partidei,capturi destule si variate ca marime(2kg-14kg).Balta este destul de ciudata la prima vedere si pare greu de pescuit lasind impresia ca nu are peste dar poti avea surprize placute.Daca in 30 seara ,incepusem sa fiu dezamagit, pe la 2 noaptea,dupa 9h de la nadirea grea(care cred ca a fost prea grea...)s-a declansat fiesta care a tinut pina duminica (2mai)pe la 4 dimineata,in total 23 de bucati intre 2-14kg,media fiind de 6kg.Am folosit ca nada, groundbaits +pellete+canepa+porumb alimentar+seminte canari+boilliesuri sparte(solubile si fierte),acestea pentru nadirea grea,pentru intretinere am folosit boillies solubil(dupa fiecare trasatura,10-15bile aruncate cu cobra),pe carlig boillies fiert de 20.
Fişiere ataşate
imag010.JPG
imag009.JPG
imag008.JPG
imag007.JPG
Imag006.jpg
Imag005.jpg
Imag004.jpg
Imag003.jpg
imag002.jpg
imag001.jpg

Avatar utilizator
janes romanes
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 26 Ian 2010, 13:16

Re: ''FERMA LU' LAIU''

Mesaj de janes romanes » 16 Mai 2010, 22:44

bai tata ce sa zic sincere felicitari l ati indoit pe crapalau :D :D :D !!!!!!

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: ''FERMA LU' LAIU''

Mesaj de stefan_kwr » 17 Mai 2010, 11:05

Felicitari pentru frumoasele capturi, tineti-o tot asa!!!

Avatar utilizator
Tony
senior
senior
Mesaje: 203
Membru din: 09 Dec 2007, 10:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ''FERMA LU' LAIU''

Mesaj de Tony » 17 Mai 2010, 19:48

Felicitari frumosi mustaciosi =D> =D>
PS:"taxa 40ron-24h(c&r),40ron-12h(2kg crap+5kg caras)" Aviz patronilor de balti de prin jurul Bucuresti-ului iata ca se poate si la preturi de criza 8->
Wants food.......but it's too late to eat!!!

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: ''FERMA LU' LAIU''

Mesaj de dragan o » 12 Iun 2010, 17:47

Am mai facut o partida scurta la ''FERMA LU' LAIU'' de 24h,tocmai ce am ajuns acasa.De data aceasta a fost mult mai slab(canicula cred ca a fost de vina)doar doua trasaturi dimineata intre ora 5 si 6 cand a fost mai racoare.Aseara dupa nadire au inceput sa sara pe nada,toata noaptea,dar nu au pus botul.Capturile au fost de 2kg respectiv 8kg.Atasez mai jos pozele cu cel de 8kg.
Fişiere ataşate
crap firiteaz 12 06 2010.jpg
crap 8kg.jpg

Avatar utilizator
mormoila
utilizator
utilizator
Mesaje: 41
Membru din: 28 Feb 2009, 14:06

Re: ''FERMA LU' LAIU''

Mesaj de mormoila » 12 Iun 2010, 20:07

Asa pret mai zic si eu.
Pe langa Bucuresti chiar de vrei nu gasesti asa ceva.........,se vede ca banatu-i fruncea........,oameni mai civilizati nu vor sa se imbogateasca peste noapte ca astia de pe la noi de aici din sud.

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: ''FERMA LU' LAIU''

Mesaj de mihi78 » 13 Iun 2010, 19:59

Tony scrie:Felicitari frumosi mustaciosi =D> =D>
PS:"taxa 40ron-24h(c&r),40ron-12h(2kg crap+5kg caras)" Aviz patronilor de balti de prin jurul Bucuresti-ului iata ca se poate si la preturi de criza 8->
criza-necriza, vreau sa-ti spun ca si prin jud Mures e criza si taxele pe balta sunt modice comparativ cu vecinatatile Bucurestiului si asa erau si anul trecut; pescarii de acolo pot confirma.
nu prea inteleg nici eu artificiul asta de calcul. [-x
stii cum e :"bate fierul; cat e cald.."
cred ca este un exemplu de luat in calcul pt cei ce ar vrea sa stimuleze cu adevarat c@r si sa aiba baltile pline.
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
PiciuS
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Noi 2009, 01:19
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: ''FERMA LU' LAIU''

Mesaj de PiciuS » 13 Iun 2010, 22:11

mihi78 scrie:
Tony scrie:Felicitari frumosi mustaciosi =D> =D>
PS:"taxa 40ron-24h(c&r),40ron-12h(2kg crap+5kg caras)" Aviz patronilor de balti de prin jurul Bucuresti-ului iata ca se poate si la preturi de criza 8->
criza-necriza, vreau sa-ti spun ca si prin jud Mures e criza si taxele pe balta sunt modice comparativ cu vecinatatile Bucurestiului si asa erau si anul trecut; pescarii de acolo pot confirma.
nu prea inteleg nici eu artificiul asta de calcul. [-x
stii cum e :"bate fierul; cat e cald.."
cred ca este un exemplu de luat in calcul pt cei ce ar vrea sa stimuleze cu adevarat c@r si sa aiba baltile pline.
doar ca prin judetul Mures nu prea ai pe unde sa mergi la pescuit si sa fie si peste :P
Catch & Release

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”