Sfat alegere umbrela

Moderatori: gor965, mini_mic

Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sfat alegere umbrela

Mesaj de Carp » 19 Mai 2010, 11:31

Va salut. Doresc sa imi achizitionez si eu o umbrela noua pentru vara torida ce ne bate la usa si am nevoie de sfaturile voastre. Vreau sa fie o umbrela normala ziua si nopatea sa o pot transforma inntr un minicort.Ma refer la asa ceva:
Bugetul este maxim maxim 300 Ron
Daca nu macar o umbrela solida sa nu alerg dupa ea pe balta sau sa ma fac fleasca sub ea.
Astept sfaturile voastre.
Poate sa fie si Sh daca are cineva dar in stare foarte buna.

Imagine

Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Carp » 21 Mai 2010, 09:10

Fratilor dar nu are nimeni umbrela ? Toata lumea sta in ploaie ? :))

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de raduionescu45 » 21 Mai 2010, 12:03

vezi la chub.
au 3 modele: snooper, snooper lite (prea scump) si preferatul meu cyclone ez. e putin mai scumpa decat bugetul tau dar se ridica in maxim 1min, are si groundsheet, cuie pentru ancorat...
dimensiuni: inaltime 140, latime 275 (2 scaune lejer si o masa cutie intre) si la adancime undeva intre 150-160.
ce mi-a placut (doar din poze pentru ca intentionez sa-l cumpar ) e ca e relativ inchis, nu stiu daca m-am exprimat bine, dar suprafata din fata prin cate te poate ploua sau bate vantul este mai mica deci ai mai multa protectie.
ce-a din poza ta e ok dar parca nu mi-as lua cu pichetii aia in fata sa ma trezesc ca-i iau dupa mine cand plec spre bete si exact ce am zis mai sus e prea larga deschiderea si daca vantul schimba putin din directie dupa ce tu ai montat-o deja te loveste din laterale.

Imagine

Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Carp » 21 Mai 2010, 14:53

Acum m-am uitat si eu la Carpio ,nu m-am uitat la corturi pana acum dar este de luat in seama pentru ca diferenta de pret este mica avand in vedere ca Chub este cu multe clase peste.Singurul lucru care nu imi place este ca ziua vreau sa stau sub o umbrela deschisa nu intr-un cort iar bani pentru amandoua nu am.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de raduionescu45 » 21 Mai 2010, 16:35

daca e vb si de cort atunci te fortezi un pic si iei CHUB Snooper Bivvy Lite sau varianta normala.
ziua il ti shelter fara partea din fata (e pe fermoar) si noaptea il inchizi de tot si ai cort.

un mare avantaj este in faptul ca in functie de tensionare poti sa-l faci mai inalt si mai mic ca suprafata sau sa-l ti mai jos si astfel maresti suprafata acoperita.

Height (cm) 150 Width (cm) 270
Height (cm) 140 Width (cm) 290
Height (cm) 130 Width (cm) 310

Imagine
Imagine

eu chiar nu vad rostul umbrelelor astea "tavalite" in care risti sa te scoli cu tevile in cap.

Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Carp » 22 Mai 2010, 13:16

Asta este si marea mea problema.Daca tot iau ceva sa iau ceva de calitate si nu stiu ce sa fac pentru ca sincer,mai mult de 2 iesiri pe luna si alea de maxim de 24 de ore deocamdata nu pot si nici nu imi vine sa dau foarte multi bani.Oricum sfaturile tale sunt de luat in considerare si iti multumesc foarte mult.Sanatate multa.

Avatar utilizator
Feier_cristian
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 12 Iun 2009, 20:02

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Feier_cristian » 26 Mai 2010, 21:43

Si eu am aceeasi problema cu alegera unei umbrele tip cort, numai ca eu nu as vrea sa trec de 200 de lei, pentru ca n-am so folosesc prea des , aroximativ odata pe saptamana si numai daca ploua sau soarele arde puternic, nu trebuie neaparat sa reziste la super furtuni sau vant.Am fost prin cateva magazine in Timisoara dar nam gasit mare lucru.
Mam gandit la urmatoarele modele poate arecareva vreuna sa zica un minim de parere.Am sa le ordonez in functie de cat de potrivite i-mi par.

1.Umbrela Shelter ET 2.20m pret: 106 lei
http://www.fisela.ro/produse/75/817/Umb ... 2-20m.html
energo220.jpeg
2.Baracuda Shelter 6411 pret:135 lei
http://www.baracuda.com.ro/index.php?p= ... &prod=1325
CMPG_Shelter_6411.jpg
3.Parasolar umbrela Cormoran pret 180 lei
http://www.magazinpescuit.ro/parasolar- ... -3146.html
cormoran parasolar_umbrela.jpg
cormoran parasolar_umbrela.jpg (16.99 KiB) Vizualizat de 12546 ori

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de raduionescu45 » 27 Mai 2010, 00:17

am avut si eu una asemanatoare Jaxson si se comporta ok (ploaie, soare, vant).
si acum folosim o umbrela tipul asta Gipo neagra pe care o ancoram si o mutam in functie de unde bate vantul.
intra in ea 2 scaune si pe mijloc, in dreptul piciorului, masa. daca o lasi mai jos atunci poti extinde aparatoare de vant si sa-ti creezi o suprafata protejata mai mare.
la vanturi puternice o dam jos!
vezi ca sunt unele care au partea de sus (umbrela) din neopren sau ceva material cauciucat. neaparat sa aibe piciorul pe burgiu pentru a-l putea infige adanc in pamant sau daca nu e asa atunci sa-ti iei un suport de umbrela (sunt unele mai tapene pe care le poti bate cu ciocanul si infigi umbrela in ala)

Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Carp » 28 Mai 2010, 22:46

Acum 2 zile am cumparat o umbrela produsa de gipo si vreau sa va spun ca ,pentru 130 Ron ( SH dar e ca noua ) cat am dat pe ea este foarte foarte ok.Daca as fi vazut-o intr-un magazin as fi dat si 250 fara sa stau pe ganduri prea mult.Se poate monta in 2 feluri ,tip umbrela si tip umbrar iar calitatea ei este neasteptat de buna.Multi mi-au recomandat umbrele gipo dar pana nu am vazut cu ochii mei nu am crezut.
Un lucru general in sportul asta al nostru este ca, cati bani dai atata face dar, poti gasi si la preturi rezonabile,bineinteles atat timp cat si tu sti exact de vrei.Daca vei folosi umbrela si pentru dormit pune in calcul si banii pentru 2 storm poles bankstick adica cel putin inca 100 Ron.Fara astia alergi dupa ia indiferent ce umbrela iti iei,umbrela e tot umbrela.
Din ce am vazut eu pe locul 1 este umbrela de la Daiwa ,merita din plin fiecare banut.
Din ce ai pus tu,fiind limitat de 200 Ron as alege Cormoran fara doar si poate,celelalte sigur iti pot face din linistea asteptarii mustaciosului un calvar .
CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE SA VEZI CADRUL, SA PIPAI MATERIALUL ,nu iti comanda ceva doar din poze pentru ca o sa ai surprize mari chiar si la firme de prestigiu.
Sper ca am fost de ajutor,sanatate si sa auzim de bine.

Avatar utilizator
Feier_cristian
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 12 Iun 2009, 20:02

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Feier_cristian » 29 Mai 2010, 15:44

Am mai fost prin cateva magazine si toti zic ca joia asta le vin umbrelele de la energo,am sa astept putin macar sa vad cum arata,aia cormoran pot sa o vad la arrow ca o au in magazin si daca nu sunt ok iau gipo la 216 lei de aici http://www.profishing.ro/camping/umbrel ... -2313.html macar merg la sigur.

Avatar utilizator
Casian
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Mai 2010, 20:49

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Casian » 29 Mai 2010, 18:16

Deci sa inteleg ca modelul de umbrele care au fost prezentate mai sus sunt destul de stabile? ... pentru ca saptamana asta vreau sa-mi cumpar una si eram curios sa stiu cum se prezinta., si cat de stabile sunt la o vreme mai nefavorabila. Multumesc. **==

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de iorgu » 29 Mai 2010, 18:43

Pot face cu mana pe inima, afirmatia ca am trecut prin toata gama de corturi. da la cele de 35 roni-1 pers., pana la cele de 1650 roni, de 5-6 persoane lejer. M-am oprit la unul care pentru mine este ideal. Am facut aceasta afirmatie in sprijinul faptului ca si la umbrele am trecut prin toata gama, de la cea de 18 roni din celofibra pana la cea actuala, de care sunt foarte multumit. Pe vant ,ploaie, soare, cadere roua noaptea, spatiu - pat,masa, scaun, aceasta nu m-a tradat niciodata. Vara, pun patul si dorm sub ea- am acces mai rapid la bipurile senzorilor. Singurul lucru care trebuie sa-l faceti, este un elastic sau capsa la finalizarea inchiderii fermoarului (la toate se impune acest lucru). Umbrela pe care o am se numeste Cormoran :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Carp » 31 Mai 2010, 10:20

@ Casian.Depinde ce intelegi tu prin stabil.Daca te referi la faptul ca nu iti cade in cap sau ca nu alergi dupa ele la cel mai mic vant se poate spune ca,da sunt stabile ( eu ma refer la cormoran si gipo pentru ca pe acestea le-am vazut ) dar la un vant mai puternic daca nu sunt bine ancorate zboara si ele de nu se vad.Pentru a le "ancora" cat de cat iti trebuiesc 2 piketi inalti si 2 cleme de prins piketi in ele deci te ma icosta cel putin 100 Ron.Totusi sunt umbrele sa ne protejam de soare si ploaie nu de furtuni asa ca ,ce pretentii putem avea de la niste simple umbrele in afara de calitatea materialului in care se reflect pretul.Cat dai atata face dar totusi sunt umbrele.
Uite ce iti recomand eu :

http://www.coltalb.ro/Umbrela-Daiwa-A207.html - Asta daca o au pe stoc la banii astia e o afacere foarte buna

daca nu .... tot daiwa :

http://www.fisela.ro/produse/75/1868/Um ... -2-5m.html

Avatar utilizator
Casian
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Mai 2010, 20:49

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Casian » 31 Mai 2010, 11:24

@Carp.. Exact la asta ma refeream ... sunt constient ca o umbrela nu poate avea stabilitatea si rezistenta unui cort... dar ma referam la o intetire a vantului nu la furtuni sau vijelii.Am vazut ce mi-ai propus tu dar sincer sa fiu optez pentru umbrelele care au si "folia" aceea de jur imprejur... pentru ca sunt ferit mai mult de vant .Eu oricum o s-o folosesc mai mult vara cand e soarele arzator. Am folosit prima data o umbrela de plaja , imi faceam treaba cu ea... dar am si fugit dupa ea pe balta si dasta vreau sa-mi achizitionez una speciala pt asa ceva.Oricum multumesc pentru sfaturi. **==

Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat alegere umbrela

Mesaj de Carp » 31 Mai 2010, 16:16

Pentru ce vrei tu uitate la umbrela X2 din prima mea postare,asa ceva iti trebuie si pentru vand nu saracii dastea .In folia aia de la umbrela ca nu ii pot spune altfel te incalzesti ca dracu si mai mult ca sigur nu o sa o monteiz mai mult de o data.Ceva in genu celei de sus este ok si ca umbrela si ca paravan pentru ploaie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”