DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

Mesaj de NICOLESCU » 20 Mai 2010, 13:36

**== Cutreierend tara dai peste fel si fel de oamnei si locuri,obiceiuri.
Daca va faceti putin timp sa priviti in urma veti realiza doua lucruri:

1.Tara aceasta a dat oamneni de calibru in urma carora au ramas ,,opere'' de seama

2.Dupa decembrie '89 n-i s-au intamplat putine lucruri bune, mai ales in ce priveste legatura cu natura.


Sa va spun eu care ar fi lucrurile bune pentru roman;

- sa castige la bingo

- sau sa castige la loto 6/49


Ca o concluzie ca sa depasim acest moment dupa parerea mea romanul viseaza numai bani,BMW,etc.

Astazi Delta este apropae total distrusa si mai mult maltratata prin orcine se crede indreptatit sa traga cu plasele si sa curenteza dupa plac - NIMENI NU PAZESTE!!!

Iata cum, amintind de marele savant am ajus imediat la cruda realitate. Ce ar fi facut Antipa inca de acum 10 ani?

Interzicerea pescuitului industrial in Delta Dunarii dar si pe raurile inferioare cum ar fi Oltul, Muresul, Prutul, Siretul, Arges-timp de 3 ani.


Daca socotim cele 5.000 de familii de locanici,intre acestia au ramas cel mult 2000 de pescari. Restul plasarilor din Delta sunt venetici pusi pe jaf.

O informatie neoficiala inca spune ca UE, poate da fiecarei familii cate 100 de euro pe luna sa nu mai plasuiasca ca ajutor, 200.000 euro pe luna, 2,5 milioane pe an inseamna 8 milioane in 3 ani hai 10 milioane incluzand si imbunatatirea controalelor -la fix ca pestele sa se inmulteasca indejus.

Mai este nevoie insa de ceva.An de an toamna aduce cu ea si pescari din toata tara asa zisi ,,recolatori'' de crap si de stiuca.Ei nu dau cu plase cu isi spun pescari sportivi.

Insira pe mal 15-20 de lansete si stau la cort cu saptamanile, tinand crapii priponiti.


Acest fenomen se intampla foarte foarte des si pe barajele de pe Olt, vin din martie se pun dupa baraje, insira 30 -40 de lanste si asteapta - fac cu randul chiar din 3 in 3 zile-daca te duci sa pescuieste-pa pa te iau la bataie sau in cel mai rau caz te impusca. Nu credeti-veniti si vedeti cu ochii vostri.

STITI CU CAT SE ALEG ACESTI PESCARI DIN MARTIE PANA IN NOEMBRIE...CU PESTE UN MILIARD DE LEI...UNDITA +PLASE CALCULAND KG DE CRAP CU 10 LEI.


Jefuitorii cu experienta ajung sa plece din Delta in doar 1 luna cu peste 200 kg crap si somn in numele sportului,iar unii lingurari nu se decat cum sa dea iarna in stiuci si mai ales in icre.

3 lansete si 5 kg de peste sau 2 pesti, ar stavili braconajul mascat si ar schimba soarta a mii de ciortani ori somotei si a tot atata stiuci.

Merita salvarea Deltei 10 milioane de euro? - MERITA, dar mai bine cumparam F16,poate vine razboiul...boc,BOC BOC


Merita Delta limitarea barconajului cu undita? MERITA-sau cine stie poate zic oficialitatile ca mor oamenii de foame....

CINE LE APLICA ? - avem scaun de piele, BMW, plasma in birou, cafeaua vine si....... hai ca incepe meciul. **==

Avatar utilizator
madmanwr
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 22 Mai 2009, 18:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

Mesaj de madmanwr » 20 Mai 2010, 15:34

Ai multa dreptate dar cred ca uiti unde traim.. niciodata nu se va face asa ceva la noi , poate cand va fii prea tarziu dar tind sa cred ca nici atunci , e in natura noastra sa fim corupti in orice domeniu ca de.. romanul trebuie sa faca bani si din piatra seaca :-q

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

Mesaj de Paun Ion » 20 Mai 2010, 22:13

Incilcit subiect ,,

Hai sa incepem de undeva totusi,
1) Citez :Jefuitorii cu experienta ajung sa plece din Delta in doar 1 luna cu peste 200 kg crap si somn in numele sportului,iar unii lingurari nu se decat cum sa dea iarna in stiuci si mai ales in icre.
...................................................................................................................................
Raspuns:
Poate sinteti influentat de realitate,,sau de ultimele postari pe forumul Delta Dunari,
Nu m-ai e nene ce era o data,,(aici ma refer la asa zisi pescari sportivi,cum le spuneti dvs.), daca acum 25,30 de ani mergea la dunare si saracu si bogatu,,,acum e mult mai greu,,timpul nu iti mai da voie sa stai prea mult pe girla si multi nu mai au posibilitate financiara sa ajunga nici macar 1 data pe an.Va dau un exemplu,,acum vreo 30 si ceva de ani ,,pescuiam in Insula Mica a Brailei,,se prindea peste la undita, veneau tigani din Tindarei cu carucioare de buteli(sa care saci cu peste cu ele) si de dimineata pina la max 5 seara isi facea fiecare suma (adica in jur de 50kg ciortanica) apoi plecau, oricum cam prin noiembrie secau lacurile si il minca pasarile si porci.Dar era vorba de grupuri de 40 ,50 de insi care veneau zi de zi.In ziua de azi nu mai vezi asa ceva nici 0,3%.( daca faci o socoteala se prindea intro luna putin mai mult de 1 tona.de om. Sa prinzi (dar asta inseamna sa ai si timp sa stai acolo) 200 kg de crap si somn pe luna ,,in zilele noastre ,,daca faci o medie pe zi nu e mult ,,vine cam 7 kg la zi,, dar treaba e ca nu prea il prinzi,, Eu cunosc vreo 3,4 insi care au timp,in jur de 20 zile pe luna ,dar de multe ori nu reusesc nici ei recordul asta ,,in zilele noastre,,,

2) Citez : Astazi Delta este apropae total distrusa si mai mult maltratata prin orcine se crede indreptatit sa traga cu plasele si sa curenteza dupa plac - NIMENI NU PAZESTE!!!
......................................................................................................................................
Raspuns:
In mare parte aveti dreptate ,,,,dar sa stiti ca nu e totusi sat fara ciini,, daca intrati pe on-line ziarele locale din Tulcea ,,o sa vedeti ca se fac si actiuni si se vad si rezultate,,in limita posibilitati actuale,,,(si probabil si in limita relatilor cei cu pile scapa) dar sint prinsi destui cu km de plase.

3)Citez : O informatie neoficiala inca spune ca UE, poate da fiecarei familii cate 100 de euro pe luna sa nu mai plasuiasca ca ajutor, 200.000 euro pe luna, 2,5 milioane pe an inseamna 8 milioane in 3 ani hai 10 milioane incluzand si imbunatatirea controalelor -la fix ca pestele sa se inmulteasca indejus.
..............................................................................................................................
Raspuns:
Credeti ca bani astia ar ajunge la amariti aia in Delta? (vad aici ceva naivitate din partea dvs.? sau lucrati cu echipa actualului guvern si pregatiti terenul pentru inca o pleasca pe sest, de la UE )


4) Citez : STITI CU CAT SE ALEG ACESTI PESCARI DIN MARTIE PANA IN NOEMBRIE...CU PESTE UN MILIARD DE LEI...UNDITA +PLASE CALCULAND KG DE CRAP CU 10 LEI.
.....................................................................................................................................
Raspuns:
Daca la citatul de mai sus ,,SCOTEATI ,,UNDITA ,,SI BAGATI CURENTUL,,,inclinam sa va dau dreptate.Dar asa ,,,vad ceva tendentios,,,la mijloc


5) Citez : Mai este nevoie insa de ceva.An de an toamna aduce cu ea si pescari din toata tara asa zisi ,,recolatori'' de crap si de stiuca.Ei nu dau cu plase cu isi spun pescari sportivi.
Insira pe mal 15-20 de lansete si stau la cort cu saptamanile, tinand crapii priponiti.
Acest fenomen se intampla foarte foarte des si pe barajele de pe Olt, vin din martie se pun dupa baraje, insira 30 -40 de lanste si asteapta - fac cu randul chiar din 3 in 3 zile-daca te duci sa pescuieste-pa pa te iau la bataie sau in cel mai rau caz te impusca. Nu credeti-veniti si vedeti cu ochii vostri.
...................................................................................................................................
Raspuns:
Pai sa va dau detali mai complete despre fenomen:
Am o cunostinta,iese la Dunare cam de 2,3 ori ,pe an ,Omul e greu (in sensul ca are bani din afaceri,,,nu e bugetar,,,),are cam 4 oameni care il ajuta,,,el sta doar pe scaun ,,si il chiama astia sa execute doar drilul,,,ca aia doar alimenteaza lansetele le arunca si inteapa crapul ,,de rest se ocupa el, are bagate la apa in jur de 100 de lansete, Eu stiu ca a avut si citeva iesiri cind nu a prins nimic.Nu stiu ce face cu pestele cind prinde mai mult,,ca ala daca vrea sa bea lapte de cuc,dala bea la citi bani are,,la el nu e baza pestele,,,, cit adrenalina,,,,
Am facut comparatia asta sa va dati seama ca ,,,nu prea mai e atit de mult peste pe girla,ca sa crezi ca unu cu 10,20, de lansete face genocid.Si oricum pescari dinastia la lanseta ,,sa stea cu lunile pe Dunare ,,,daca o iei de la Giurgeni pina la Tulcea ,,nu cred ca gasesti 10 ,20, pescari asa zisi sportivi,,,


6 ) Citez : Ca o concluzie ca sa depasim acest moment dupa parerea mea romanul viseaza numai bani,BMW,etc.
.............................................................................................................................
Raspuns:
Pai la ce sa viseze bre,,,prapaditu de roman,,saracu,,cind vede cita hotie e in jurul lui
Cind il vede pa unu ca a plecat afara,,,ca murea de foame aici,,si vine dupa 2 luni cu BMW si mai si povesteste cum ii fura pe aia acolo,,, (i se schimba romanului vrei nu vrei ,,valorile morale ,,,daca e si mai slab de inger).
Bre scuzama ,,,locuiesti in Romania ?
Ca dupa cum pui problema ? parca nu ai locui aici,, in patria hotilor.
...................................................................................................................................
Ai sa iti spun ,,parerea mea,,,la un momentdat ,,asta iarna chiar am incercat o actiune pe aceasta tema ,,am avut multi sustinatori ,,,dar ,,atentie,, DIN SPATELE ECRANULUI AU FOST 100% ,,,, REALI, VREO 4,5 persoane (am abandonat ,nu poti combate 3,4 prosti braconajul in romania )

Parerea mea o aveti mai jos
NENOROCITUL ASTA DE CURENT A DISTRUS PESTELE ,,BRE ,,LA NOI (si saracia care e pe noi)
Nu pescari sportivi,din zilele noastre

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

Mesaj de NICOLESCU » 20 Mai 2010, 23:11

da.. fiecare cu parerea lui, **==

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

Mesaj de sorin1362 » 21 Mai 2010, 02:47

Pai bine mai Nico, oare unde erai in decembrie `89 ? Erai pe teava ? Intai citeste toate postarile din toate topicurile, da capo al fine, apoi tine lectii de pescuit sportiv unor oameni care chiar fac asta. Probabil ca nu ai habar despre ceea ce se intampla in delta, ai citit si tu pe ici pe colo si te dai mare artist. Ia spune-ne cam de cate 0 ori ai fost prin delta. Pai tu sa inveti de la Paun Ion, nu sa ai alta parere. De fapt la varsta ta trebuie sa stai in banca, iar profesorii la tabla si sa-ti mai puste cate o creta in cap daca nu esti atent...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

Mesaj de craparulsef » 21 Mai 2010, 10:04

Uite dom-le, c-aparu rechinu printre noi, tocma acu cand suntem la un pas de distrugere #:-S ...dar el bre, rechinache, papa peste :O si uite asa, ajungem la al doilea pas spre... #:-S ... e ca in fabula cu lupul moralist. Frate aveam chiar nevoie de lectia asta de morala, chiar imi lipsea ceva si nici macar nu intuiam ce. Dom-le rechin iti multumim ca te existi printre noi!
Iti multumim chiar ca ne-ai mai creat o jucarie noua pe "Delta Dunarii"...ca n-aveam destule. Puteai si matale sa ne impresionezi frumos in discutiile noastre generale...bre ne lesi si pe noi sa ne amestecam cu criza, caci abia ne-am obisnuit cu dansa, era mai simplu...acu trebuie sa filozofam si sa dea naiba in Perpesicius ca si ala...tot asa!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

Mesaj de NICOLESCU » 21 Mai 2010, 12:32

da..dupa cum spuneam fiecare isi exprima parerea in felul sau,astept cat mai multe pareri ,critici, etc.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: DELTA DUNARII- LA UN PAS DE DISTRUGERE

Mesaj de cosmin mihut » 24 Mai 2010, 22:07

Nico faina gandirea ta si chiar interesanta ,insa trebuie sa-l felicit pe domnul ION PAUN pentru raspunsuri,BRAVO nea ION =D> =D> =D>,si inca ceva prietene ia aminte ce spun acesti domni cum ar fii dl. Ion, Mircea ,Sorin ,si multi multi altii care sunt foarte batuti de vanturile Deltei ,iti garantez ca vei avea ce invata....
MERCEDES S

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”