Mivardi

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 27 Mai 2010, 12:18

Asta e primul meu post pe forum si incep cu o intrebare:
A folosit cineva pina acum mulinete Mivardi ? Vin de la un magazin unde am pipait una ( precision 4000 ) si mi s-a parut super ok ca si lucratura. Dar una e cum arata si alta cum se comporta pe balta ...
O parere din partea cuiva care are asa ceva ar fi binevenita.
Va multumesc.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 28 Mai 2010, 21:43

Mai baieti, ajutati-ma totusi si pe mine.
Dupa niste ani buni de pauza, mi-e tare dor sa vizitez baltile. Trecind peste socul pe care l-am avut cind am intrat pe forumuri vazind cum se "pune problema" in stil modern cind e vorba de pescuit, m-am debusolat total cind am vazut sutele de bete, mulinete, branduri mai mult sau mai putin chinezesti, gusturi si pareri contradictorii, etc .....
Totusi, am reusit si mi-am luat azi 2 bete de 2,70 Shimano ( foarte probabil clone ) pe care le-am ales dupa felul cum le-am simtit cit se pot simti intr-un magazin... Acum trebuie sa-mi iau 2 mulinete pentru caras/crap sau ce o pica la stationar. Habar n-am daca e bine sa caut ceva cu freerunner sau nu, pentru ca n-am folosit in viata mea asa ceva. Teoretic ai un avantaj, practic nu stiu daca avantajul e chiar asa mare tinind cont de faptul ca mulineta e mai complexa decit una clasica, etc..
Acum o ora am tinut in mina 2 mulinete energoteam si m-am socat. Eu le-am vazut din plastic, vinzatorul cica sunt din ceva de n-am inteles nimic, etc .. In schimb Daiwa mi s-au parut super, Mivardi la fel.
Ca fost utilizator de scule destul de bune la vremea respectiva, imi doresc 2 mulinete construite corect, fara pretentii la n-spe mii de rulmenti ( poate avea si numai unul ), dar sa stiu ca nu crapa, ca aseaza nailonul corect pe tambur, ca-mi faca placere sa o folosesc, sa nu fie din plastic ( chiar daca plasticul ala se numeste altfel ), etc .....
Si in final, sa nu sara mult peste suta de lei bucata.
V-am convins ? M-ajutati si pe mine ? 8->

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Mai 2010, 01:54

Desi nu sunt un pescar foarte experimentat, o sa incerc sa-ti dau un sfat. Acum cateva luni am batut orasul in lung si-n lat, in ideea achizitionarii unui set de mulinete. Plus, o gramada de forumuri citite, si nopti pierdute in fata calculatorului.
In jurul sumei de 100ron, cea mai buna alegere este Mulineta Okuma Longbow Baitfeeder 660, detalii aici http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 90_280_877 O mulineta cu 6 rulmenti, poti pune pe tambur vreo 500m de fir de .28, galet supradimensionat, frana performanta, tambur de aluminiu, echipata cu bait runner. Am prieteni care le folosesc de ani buni, si nu le-ar schimba nici in ruptul capului. Eu personal le folosesc pe 2 lansete, pot sa sustin ca sunt foarte bune. Este cea mai buna solutie, in suma asta de bani. Desigur, exista o gramada de mulinete poate si mai ieftine, eu iti recomand ceea ce folosesc si stiu ca nu o sa te dezamageasca! Sper ca te-am ajutat!
Atasez si o poza reala cu mulineta!
Fişiere ataşate
longbow 660
longbow 660
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de gor965 » 29 Mai 2010, 08:33

Reluaurel scrie:... In schimb Daiwa mi s-au parut super, Mivardi la fel.
......................
Si in final, sa nu sara mult peste suta de lei bucata.
.....................................
La pretul asta ,ia-ti adio de la Daiwa !
Mivardi e firma din Cehia si din cate am citit eu pe o pagina de forum tradusa cu Google , nici cehii nu se dau in vant dupa mulinetele lor ! >:)
Dca esti obisnuit cu lucruri de calitatea , mai stange bani si ia-ti ceva ca lumea ! ;)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Mai 2010, 09:10

Cum nu pot sa bag mai multi bani in scule in perioada asta de tot ra..tul, voi merge pe Longbow. Plec in citeva minute la Arrow sa vad ce gasesc la ei. Pe site nu apare 60-ul ci doar 50. Imi e putin neclar daca intre 50 si 60 diferenta e numai la adincimea tamburului sau si la corpuri. Vad eu acolo. Oricum la betele mele scurte ( dupa noile "standarde" :D ) , chiar daca 50-ul e ceva mai mic, cred ca e ok. Pe vremea mea, cine avea lanseta de 2.70 o considera cam maxima pentru stationar.
@gor
Ma doare sufletul si acum dupa mulinetele mele Finessa din '84-85, pe care pur si simplu nu le mai gasesc :-S Din bete am mai gasit doar 3 cotoare de tokos 2.40 , virfurile or fi facut "aripi", etc ....
Practic trebuie sa-mi iau tot de la zero.
Va multumesc mult pentru ajutor, si daca nu ma injurati, o sa va mai "stresez" dupa ce iau mulinetele sa ma mai indrumati in legatura cu restul accesoriilor.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Mai 2010, 09:35

Reluaurel scrie:Cum nu pot sa bag mai multi bani in scule in perioada asta de tot ra..tul, voi merge pe Longbow. Plec in citeva minute la Arrow sa vad ce gasesc la ei. Pe site nu apare 60-ul ci doar 50. Imi e putin neclar daca intre 50 si 60 diferenta e numai la adincimea tamburului sau si la corpuri. Vad eu acolo. Oricum la betele mele scurte ( dupa noile "standarde" :D ) , chiar daca 50-ul e ceva mai mic, cred ca e ok.
Deci treaba sta in felul urmator (iti spun sigur, pentru ca l-am intrebat pe dl. gor965 de 10 ori :D):
Mulineta Okuma Longbow Baitfeeder 640 / 650 / 660 - au aceleasi corpuri, doar ca difera marimea si adancimea tamburului. Marimea este aproximativ, nu e mare diferenta insa creste adancimea.
LongBow 640 depoziteaza (oficial) 100mx0,40 mm
LongBow 650 - 100mx0,50 mm
etc
Apoi urmeaza LongBow 665, corp mai mare, o mulineta mai grea, tambur mai mare si depoziteaza firul dupa urmatoarele criterii:
0,50-150m
0,40-250m
0,35-330m

Asta ar fi o marime pentru o mulineta de crap.
Ar mai fi LongBow 680, cea mai mare din aceasta serie, cu o capacitate fir: 100mx0,80 mm.

Daca vrei pentru crap, iti recomand 665. Se preteaza mai bine in pescuitul pestilor de talie mare.
Diferentele de greutate intre cele doua modele sunt cam asa:

LongBow 660 - 495 gr
LongBow 665 - 780 gr
C.S. OLTENIA FISHING

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de gor965 » 29 Mai 2010, 10:06

Sunt niste modificari fata de acum 3 ani cand am verificat gama asta de mulinete de la Okuma ...Longbow 40 e mai mica decat Longbow 50 ,care e la fel cu Longbow 60 (doar ca asta incarca mai mult fir)...Longbow 70 mie imi pare egal cu Longbow 65 si arata ca varianta veche de 80... iar Longbow 80 (asata noua) e mai mare decat Longbow 70 si are forma tamburului diferita fata de alti ani ...Longbow 90 care e trecut in catalog nu am habar cum arata !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Mai 2010, 13:23

Dupa ce am postat dimineata, am plecat la magazin/e. M-am intors cu 2 LB60 ( e acelasi lucru cu 660 ? ) + diverse acareturi. Mai am de luat: mincioc, juvelnic, si sa-mi fac o husa pentru bete + saculeti pentru mulinete.
Husele pe care le-am gasit in magazine sunt super ok, numai ca-s pentru "premianti". 100 lei nu dau pe o husa pentru lansete nici batut. Daca nu ploua, voi da miine dimineata o fuga si in tirg la vitan sa vad ce mai vind pescarii p-acolo, poate gasesc husa.
Pe linga Shimano Carbomax de 2.75 am mai luat ce se vede in poza.
peste.JPG

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mivardi

Mesaj de Neamtul » 29 Mai 2010, 13:43

Pune te rog 2-3 poze cu betele alea Carbomax.Trebuie sa-mi cumpar si eu doua bete de stationar pentru Mures tot de 2,70m si vreau sa vad ce bete ti-ai luat.
Multumesc.
Mulinetele Longbow 60=LB 660,e acelasi lucru.



PS:Longbow 650 si 660 folosesc si eu,super mulinete.

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Mai 2010, 14:03

Si mie-mi plac mulinetele, par bine si solid lucrate. Sincer, m-am hotarit sa le iau citind ce ati spus voi despre ele :)

Uite si poze cu lanseta. Mie mi se pare super ok pentru ce-mi trebuie mie.

Apropo, aveti idee ce fir e asta ca a fost destul de scump ( 49 lei ) si nu mai se vese ce scrie pe eticheta.
Fişiere ataşate
DSC_4159.JPG
DSC_4157.JPG
DSC_4156.JPG
DSC_4155.JPG
DSC_4154.JPG
DSC_4153.JPG

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mivardi

Mesaj de Neamtul » 29 Mai 2010, 14:23

Pai firul nu a fost chiar foarte scump.Vad ca rola are 1300m.Pretul e ok.

Betele..nu stiu ce sa zic.Nu par sa fie Shimano originale.Cat ai dat pe bete?
Eu am pus ochii pe Balzer Magna 2,70m 40-125gr.Au varful sensibil din fibra plina si sunt bine finisate.La noi se gasesc la ~80-90lei/buc.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de gor965 » 29 Mai 2010, 14:28

Reluaurel scrie:
Apropo, aveti idee ce fir e asta ca a fost destul de scump ( 49 lei ) si nu mai se vese ce scrie pe eticheta.
http://www.starbaits.com/en/article/pre ... l.428.html
Nu cunosc firul ,dar firma e de top in domeniul echipamentului ptr. pescuitul crapului !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Reluaurel
membru activ
membru activ
Mesaje: 136
Membru din: 23 Mai 2010, 14:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mivardi

Mesaj de Reluaurel » 29 Mai 2010, 14:32

Am gasit, firul e Starbaits si nu-mi spune nimic marca .... :)
Betele au fost 96 lei bucata. Habar n-am daca sunt facaturi sau nu, insa dupa cum le vad ca flexeaza sunt super OK. Le-am gasit si pe net aici http://www.fishfreakonline.com/shcaspro.html fiind fix aceleasi.

l.e.
Merci gor, acum am vazut ca ai postat. Inseamna ca-i de bine.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mivardi

Mesaj de Neamtul » 29 Mai 2010, 14:34

Atunci e ok. :)

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mivardi

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Mai 2010, 15:02

Felicitari pentru produse. Ma bucur ca esti multumit!
Totusi, la 2.70 nu sunt prea mici lansetele?
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”