Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Anddna
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 24 Oct 2009, 18:49

Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Anddna » 27 Mai 2010, 17:53

Am 2 nelamuriri:
1. Intentionez sa achizitionez aceasta mulineta, doar ca nu sunt hotarat in ceea ce priveste raportul de recuperare, mai exact 5500XTB si 14000XTB. Sincer pare mai atractiv modelul 5500 ca greutate si pret, dar nu stiu ce sa zic de 5,3 :1 raport recuperare. Face fata la pescuitul crapului? nu e cam mare raportul?
Ca bete am prologic turnament 3,6 (330g), echipate cu okuma pl 860 si e k, dar cred ca ar fi si mai k cu ultegra xtb.
2. Ce alternative credeti ca ar mai fi in loc de XTB? dar cam la acelasi pret nu mai scump.
Va multumesc.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de gor965 » 29 Mai 2010, 08:57

Anddna scrie:Am 2 nelamuriri:
1. Intentionez sa achizitionez aceasta mulineta, doar ca nu sunt hotarat in ceea ce priveste raportul de recuperare, mai exact 5500XTB si 14000XTB. Sincer pare mai atractiv modelul 5500 ca greutate si pret, dar nu stiu ce sa zic de 5,3 :1 raport recuperare. Face fata la pescuitul crapului? nu e cam mare raportul?
Ca bete am prologic turnament 3,6 (330g), echipate cu okuma pl 860 si e k, dar cred ca ar fi si mai k cu ultegra xtb.
2. Ce alternative credeti ca ar mai fi in loc de XTB? dar cam la acelasi pret nu mai scump.
Va multumesc.
1. Face fata pescuitului la crap chiar daca are raportul relativ mare ! Avand tamburul mai mic ,i-au marit raportul de recuperarea ca sa poata trage aceiasi lungime de fir ca si o mulineta cu tambur mare si raport mic !Dezavantajul unui raport mare se va vedea doar daca se practica un pescuit in forta ,cand probabil 5500 la recuperarea va merge mai greu decat o mulineta cu raport mic ! Are in schimb avantaj cand se pescuieste mai fin (lansete moi ,carlige mici ,fir subtire,pescuit la semidistanta)... cand te forteaza sa cauti placerea drill-ului si controlarea pestelui din lanseta !
2. Daiwa Emblem Pro
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Tibi30 » 29 Mai 2010, 13:48

e cam mica 5500...eram si eu interesat de modelul asta acum ceva timp...daca tot esti hotarat pe modelul asta ia-o pe aia de 14000....iar daca poti sa pui diferenta de pret peste astea...preferatele mele de la shimano,modelul nou superultegra,cea cu buza tamburului foarte mica...

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Neamtul » 29 Mai 2010, 13:56

Intre XTB 5500 si Superultegra XSA 6000(cred ca la asta te referi) este o diferenta de ~300lei.Nu cred ca Anddna intreba de XTB daca avea bani de Superultegra.( =P~ si eu mi-as lua dar...pretul #-o )

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Tibi30 » 30 Mai 2010, 11:09

tinand cont de faptul ca o astfel de investitie nu o faci prea des,merita asteptat putin mai strans niste bani,si luat ceva ca lumea...da la 6000 xsa ma refer...dar cu vremurile pe care le traim,1200 ron,sant ceva bani,ai si tu dreptate..

Avatar utilizator
Anddna
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 24 Oct 2009, 18:49

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Anddna » 31 Mai 2010, 13:42

Va multumesc la toti pt raspunsuri.
Gor965__ ms mult pt descrierea ta, crezi ca emblem pro e peste xtb? sau mai bine zis daca satisface cerintele mele mai bine ca xtb? a) sa fie usoara (echilibrata cu batul), b) diametrul tamburului raportat la diametrul inelului (4), c) sa ruleze bine si jocuri reduse, d) sa ma ajute la lansari si toate acestea raportate la pret.
Tibi30__ sunt perfect deacora cu tine, superultegra XSA 600 e super :D , doar ca nu e ceea ce caut pt betele mele (p. turnament, 3,6 m, inel de 4).
Neamtul__ :)) da, diferenta mare de pret (3 s.ultegra = 4 xtb)

Credeti ca xtb e alegerea cea mai buna in cazul meu (cerinte / pret) ?
Sper ca nu am devenit stresant, cu intrebarile mele si astept cu deosebit interes raspunsurile dvs.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de raduionescu45 » 31 Mai 2010, 13:55

am o mica intrebare.
de ce vrei 5500 in primul rand pentru ca sunt mai mici ca 14000 atat la tambur cat si la corp. sunt bijuterii, au 500-600g dar nici nu pescuit englezeste la 40-50m si nici nu suntem nevoiti sa ne caram sculele cu carucioare de la parcare prin boscheti pana la stand.
de ce te-ai decis la XTB si aici ma refer la tamburul cu BR II? in opinia mea este o combinatie nefericita. nici instant drag nu e frana sa lucreze f scurt, vei lucra la frana in dril din rotita mica cea mare fiind inutila si pana la urma in momentul inteparii tot la pusul mainii pe tambur si la 1/2 tura de frana sa poti intra in cea de lupta se rezuma treaba.
la aceeasi bani)cu 5500 XTB, chiar mai putin (100euro) gasesti pe siteuri de afara ultegra 10000 xsa (modelul vechi nu super ultegra).

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de george-alexandru » 31 Mai 2010, 14:04

O allta varianta ar fi si modelul xsb pe care si eu l-am achizitionat de curand,si in opinia mea sistemul de BR II este o pacoste.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Anddna
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 24 Oct 2009, 18:49

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Anddna » 31 Mai 2010, 14:37

Ce m-a atras in prima faza la xtb e greutatea redusa, dupa am mai cautat despre ele, si se pare ca lumea zice numai de bine.
XTB - urile nu sunt batute in cuie, nici vorba, doar ca astea mi s-au parut destul de k.
In principiu caut cea mai buna mulineta pt betele de la prologic (nu am de gand sa le schimb) si care sa fie de la daiwa sau shimano, raportate la un pret de 700 ron. Nu caut neaparat cea mai buna mulineta de pe piata la pretul asta, mai exact caut cea mai buna mulineta de pe piata la pretul asta pt betele de la prologic. Daca se intampla sa le combine pe amandoua atunci... e aleasa ;) .
Va multumesc pt interesul pe care il manifestati pt topicul meu si astept in continuare sugestiile dvs.
Numai de bine.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de raduionescu45 » 31 Mai 2010, 21:44

pai zi-ne ce fac betele tale si ce vrei tu de la ansamblu. sa arunci foarte departe? sa fie usor si sa simti placere in drill?
in mintea mea e cam asa treaba: ai niste bete bune din clasa medie si cauti o mulineta buna din clasa medie.
treaba cu cea mai buna mulineta pentru betele mele era valabila daca betele tale faceau ceva senzational caz in care iti recomandam sa iei un anumit model pentru ca are o imbunatatire care va amplifica aptitudinile lansetei.
ai mentionat ca le-ai folosit cu PL... ORICARE din modelele enumerate de tine si de cei care au postat va fi un pas in fata si vei observa diferentele de la prima utilizare (nici nu va fi nevoie sa pui mulineta pe bat sa-ti dai seama ca ceva s-a schimbat in pescuitul tau).
ai 2 variante: instant drag/QD sau BR dar cel normal cu care te-ai obisnuit la Okuma
nu vrei sa renunti la BR atunci ia-ti clasicul BBRLC si nu vei regreta
vrei sa fie putin mai usoara si un model mai nou cu ceva inovatii atunci iti recomand Ultegra 10000 XSB
de la daiwa nu recomand nimic pentru ca nu ma pricep!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Neamtul » 01 Iun 2010, 11:47

Ia-ti Ultegra XSB 14000.
Nici mie nu-mi place baitrunner pe tambur.Prefer frana rapida cum e la XSB.
Pretul e putin peste 700lei(oricum,nu mult),e la fel de mare ca un BBLC si tamburul are diametru 80mm(ca BBLC,Aerotehnium,etc.).
Daca vrei Daiwa iati Emblem Pro sau daca tot esti dispus sa chelti bani,Tournament Entoh.Eventual ia-le din strainatate pentru ca e mai ieftin.Cand mai faci rost de bani iti mai iei un set de tamburi de schimb cu conicitate normala+frana QD si vei obtine o mulineta usoara,performanta si fiabila cu un raport pret-calitate destul de bun.

Avatar utilizator
Anddna
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 24 Oct 2009, 18:49

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Anddna » 01 Iun 2010, 22:08

Radu, m-ai inteles gresit cand am zis ca vreau mulinete cele mai bune pt betele mele. Poate formularea mea nu a fost una prea reusita, dar nu am vrut sa zic ca am super bete si ca vreau cele mai tari mulinete, mai exact vreau mulinete care sa se potriveasca lor, in sensul, sa fie usoare si cu un tambur cu diametrul mai mic cam de 6 cm, nu de 8, avand inelul de plecare de 4 si au 3,6 m. Pertotal vreau un ansamblu ceva mai usor si care sa fie echilibrat, din acest punct de vedere am apelat la dvs, ultilizatorii acestui forum.
Nu ma pricep si nici nu prea am posibilitatea sa vad aceste mulinete, si cand am zis xtb m-am luat doar dupa specificatiile de pe net.
Cu privire la baitrunner, personal il prefer pe cel clasic fiind cel mai simplu si comod (ex pl), doar ca la modelele de 500-700 ron de la daiwa sau shimano nu prea au acest sistem, mai putin bbrlc care personal nu ma atrage. Din acest motiv am optat pt baitrunner incorporat in tambur, dar despre care nu stiu prea multe, iar parerile sunt impartite.
Cred ca o varianta ideala ar fi daiwa emblem pro cu baitrunner clasic :D si care sa coste si sa aiba aceleasi caracteristici.
Nu va luati de mine ca nu prea stiu ce vreau, si aduc in discutie toate modelele de la cele 2 firme, dar am mai vazut o varianta, mai exact shimano super baitrunner sau baitrunner aero.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de raduionescu45 » 01 Iun 2010, 23:25

stai linistit, dar chiar asta ai zis "Nu caut neaparat cea mai buna mulineta de pe piata la pretul asta, mai exact caut cea mai buna mulineta de pe piata la pretul asta pt betele de la prologic" :D
nu am vrut sa sune ca si cum as avea ceva cu betel tale dar acum am intrat si am citit despre ele. sunt bete inclinate spre casting si daca inelul de 40 e pus la o distanta optima atunci nu cred ca un tambur de 8cm nu-si va face treaba cum trebuie in aruncare. nu foarte multi au inele de 50 pe lansete dar foarte multi imperecheaza betele cu BBRLC si nu s-a plans nimeni.
BBRLC-ul nu trebuie sa-ti placa :D isi face treaba si atat.
opinie personala: la cat de adanc arata tamburul celor 2 mulinete mentionate in finalul postului tau chiar ca nu vei arunca bine.
eu sunt in aceeasi situatie ca tine. am trecut de la BR clasic la instant drag. n-am apucat sa testez mulinetele decat la aruncare si sunt curios daca voi simti lipsa BR-ului la intepare. planul meu a fost sa-mi iau doar 2 mulinete, le testez si daca imi plac mai iau 2 daca nu... BBRLC si gata

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Ultegra XTB / 5500 sau 14000?

Mesaj de Neamtul » 02 Iun 2010, 00:20

Ar mai fi cateva variante...
Daiwa Tournament Linear X.Eu am avut si le-am dat...fraier am fost! :-<
Nu sunt mulinetele perfecte pentru distanta extrema dar cu un fir de 0,27-0,28 si cu putin antrenament... :)
In schimb sunt foarte solide si atent finisate.Au 8 rulmenti si corp metalic + tambur de rezerva din metal.Foarte bune mulinete....Daca as avea resursele financiare,mi-as lua din nou un set de Linear X-uri. =P~
O alta varianta ar mai fi Daiwa Windcast X,care are tambur conic facut pentru casting,aduna bine firul si e destul de usoara.Pretul..undeva pe la 600-660lei cred. :-/

PS:Tournament Linear X e mai bine facuta si sunt convins ca va rezista mai bine in timp decat Windcast.singurul avantaj(pentru unii)e tamburul de diametru mic,exact ca la Super Baitrunner de la Shimano.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”