Parere mulineta

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Parere mulineta

Mesaj de GhostVision » 31 Mai 2010, 00:36

Ce parere aveti despre Mulineta Shimano Alivio 10000 XSA ? si daca se poate sa imi recomandati si un bat pentru ea... la vreo 250ron max. Mersi :)
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Parere mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 31 Mai 2010, 13:25

am si folosesc una asemanatoare (10000 FA) pentru marker.
e o mulineta ok care se simte si se aude bine la cei 2 rulmenti ai sai. nu are un tambur mare dar arunca bine. varianta XSA are instant drag si asta e un lucru bun (de aici si diferenta de pret). la banii astia daca nu ai cumparat deja mulineta si ai de gand sa-ti faci un set parca as recomanda synex 665 la care le poti face conversia de frana rapida si vei avea rezultate mai bune la aruncare.


ps: alivio nu cred ca vine cu tambur de rezerva (nici macar de grafit)

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: Parere mulineta

Mesaj de GhostVision » 31 Mai 2010, 14:32

Inca nu mi-am cumparat, acu m am uitat la molineta de care ai scris Okuma Synex 665 care am gasito la 212ron... am vazut ca are si tamburu mai mare. Cred ca o sa raman la sfatul tau adica synex 665... mai trebuie sa imi gasesc si 2 bete pentru ele si am sa fac comanda. Mersi de sfat :)
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere mulineta

Mesaj de pharaoh » 31 Mai 2010, 14:39

Pentru crap eu ti-as recomanda modelul XTA, cu baitrunner. Si o lanseta cu care ar trebui sa se imperecheze perfect shimano alivio cx specimen 12" .
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: Parere mulineta

Mesaj de GhostVision » 31 Mai 2010, 14:45

De asta zici http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 90_280_879 ? Si daca da... de ce crezi ca e mai buna decat synex 665 . Mersi
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere mulineta

Mesaj de pharaoh » 31 Mai 2010, 15:03

De aia zic. Mie-mi place si Synex, dar la crap m-am invatat cu sistemul baitrunner si de-asta ti-am recomandat-o in detrimentul xsa-ului. N-as putea sa-ti dau mai multe detalii, mulineta doar am "pipait-o" in magazin si mi s-a parut de o calitate buna (deh, shimano).
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Parere mulineta

Mesaj de raduionescu45 » 31 Mai 2010, 21:50

calitatea e aceeasi la toata gama alivio (FA, XTA, XSA)
daca vrei BR iti recomand cel clasic pe spate. poate ne ajuta cineva mai experminentat si ne spune cate ceva despre cel pe tambur dar mie unul nu-mi place.

uite aici se discuta despre frana rapida si spool BR II
http://www.infopescar.tv/forum/mulinete ... t5673.html

eu am o mica logica si o aplic si la articole de pescuit: decat sa-mi iau cel mai slab bat shimano mai bine iau un bat din clasa medie de la o firma mai slaba (ceva de genu mai bine un 120d automat cu ceva optiuni decat un 318i chel doar de dragu de-a zice ca am seria 3 si nu 1). imbunatatirile si dotarile aduc confort nu tabla de afara!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere mulineta

Mesaj de pharaoh » 21 Iun 2010, 15:44

N-ai dat exemplul potrivit. Ai comparat 2 bmw-uri. :) . Cel mai slab bat shimano s-ar putea sa fie mai bun decat un bat mediu de la o firma mai slaba.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Parere mulineta

Mesaj de stefanflorin » 22 Iun 2010, 15:22

Parerea ta! la astea slabe cumperi decat firma, calitate canci, de aceiasi bani la o alta firma poti beneficia si de ceva calitate, la urma urmei sunt toate chinezarii cu diferenta ca unele au un abtibild pe care scrie shimano :-&
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Parere mulineta

Mesaj de pharaoh » 22 Iun 2010, 15:49

pai dintre 2 chinezarii eu o prefer pe-aia pe care scrie shimano :)
I Fish. Therefore I am.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”