parere bologneza

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ervineee
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 15 Mar 2010, 15:31
Localitate: Zalau

parere bologneza

Mesaj de ervineee » 08 Iun 2010, 14:07

Vreau sa-mi cumpar o bologneza si am gasit-o pe asta http://www.sipcarp.ro/magazin/product_i ... ts_id=5117, asta mi se pare pana acum cel mai bun raport calitate/pret, problema este ca inca nu am auzit de aceasta firma, daca stie cineva despre ele rog sa posteze

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere bologneza

Mesaj de gor965 » 08 Iun 2010, 20:18

Dar de Pelzer ai auzit ?...fac parte din acelasi grup : Team Mosella - Pelzer -Mantikor - Mosella FunStation
Nemtii sunt nemti ,dar la scule de stationar italienii sunt mai buni ...parerea mea !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: parere bologneza

Mesaj de Sebastian » 09 Iun 2010, 05:27

gor965 scrie:Dar de Pelzer ai auzit ?...fac parte din acelasi grup : Team Mosella - Pelzer -Mantikor - Mosella FunStation
Nemtii sunt nemti ,dar la scule de stationar italienii sunt mai buni ...parerea mea !
DEPINDE ,care nemti ,care italieni,pt ca daca te referi la lineaeffe :-q si daca te referi la balzer :-q in ceea ce priveste stationarul,indeosebi bolognezele.dar se schimba treaba cind zici daiwa-cormoran si respectiv maver,trabuco.oricum lanseta arata bine si daca specificatiile sunt adevarate atunci isi merita banii,uitanduma si la finisaje.

Avatar utilizator
ervineee
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 15 Mar 2010, 15:31
Localitate: Zalau

Re: parere bologneza

Mesaj de ervineee » 09 Iun 2010, 08:22

Si am mai gasit asta http://www.sport-weekend.ro/index.php?c ... produs=886, cel de 5m are 200gr.Ma gandesc, oare no sa-mi ajunga cel de 5m avand in vedere ca este mai usor si o voi folosii si pe lacuri de acumulare, sau chiar invers o sa vina mai bine cel de 6m avand in vedere ca se pescuieste la o distanta de 8-18m?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: parere bologneza

Mesaj de gor965 » 09 Iun 2010, 10:19

sebastian scrie:
gor965 scrie:Dar de Pelzer ai auzit ?...fac parte din acelasi grup : Team Mosella - Pelzer -Mantikor - Mosella FunStation
Nemtii sunt nemti ,dar la scule de stationar italienii sunt mai buni ...parerea mea !
DEPINDE ,care nemti ,care italieni,pt ca daca te referi la lineaeffe :-q si daca te referi la balzer :-q in ceea ce priveste stationarul,indeosebi bolognezele.dar se schimba treaba cind zici daiwa-cormoran si respectiv maver,trabuco.oricum lanseta arata bine si daca specificatiile sunt adevarate atunci isi merita banii,uitanduma si la finisaje.
La italienii de la Maver ,Trabucco si Colmic faceam referinta !
Balzer fac si lucruri bune...dar alea nu ajung in Romania ! [-(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ervineee
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 15 Mar 2010, 15:31
Localitate: Zalau

Re: parere bologneza

Mesaj de ervineee » 13 Iun 2010, 16:31

Pana la urma m-am ales cu un "Maver nembo club" de 5m,(cel de 6m era mai greoaie),acuma mar interesa daca as putea pescui cu acesta si cu waglere pe lacuri, unde e posibil sa intre si crapi de pana la 5kg, adica ce dezavantaje/diferente as avea fata de o lanseta match.

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: parere bologneza

Mesaj de pescar_s » 13 Iun 2010, 22:17

salut! sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de driluri sanatoase cu ea, diferenta dintre batul tau si un match nu este prea mare dar nici mica: la 5m ai tai ai parte de aruncari lungi in apa adanca,cu un 0,20scufundator,un plumb 5-8gr,o pluta wagler pe masura (eu folosesc pluta din pana de paun in lungime de 40-45cm lestata-2-3gr)carlige de 2, asta daca dai la crap,diferente ar fi doua si majore, unu: se lipeste firul de bat pe timp ploios sau umiditate in aer dimineata (din cauza inelelor rar dispuse)la aruncarile lungi si doi: nu ai precizia aruncarii (mai ales la distante mari) din cauza flexibilitatii mari a batulului in rest totul este bine,eu pescuiesc de mult timp cu boloneza la shefielld dar este de 4m(control mai bun)si am destule partide reusite. fire-ntinse!!!

Avatar utilizator
ervineee
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 15 Mar 2010, 15:31
Localitate: Zalau

Re: parere bologneza

Mesaj de ervineee » 14 Iun 2010, 15:25

Mersi, folosesc un fir scufundator de 0,18 de la Trabuco,forfac de 0,14 deosebit de rezistent,carlige nr 14 wide gape de la gamakatsu,plumbi Dinsmores,si o pluta wagler de 6 gr de la walther tamas, scumpe dar minunate.Deocamdata pescuiesc la carasi ,platici, dar voi avea ocazia sa ma duc pe un lac unde crapii sunt in medie de la 2 la 6kg, si ma intrebam daca nu se va rupe bologneza la asemenea crapi, sa fiu mai explicit, daca reglez frana in functie de fir 0,18 respectiv 0,14 va rezista .
Detalii bolo: actiune B
putere 10-25gr
greutate 200 gr
grosime maner 20 mm
Este o lanseta foarte bine echilibrata, eram un pic nehotarat daca sa-mi iau un match sau o bologneza, dar la pretul de 250 lei si cu o asemenea greutate nu am gasit nici un match cu toate ca erau mai scurte.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”