Pescuitul stiucilor cu shaduri

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
robert nicolae
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 18 Ian 2009, 05:03
Localitate: AvP
Contact:

Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de robert nicolae » 14 Iun 2010, 14:02

Un stil de pescuit pe care Sorin Tot il recomanda este pescuitul la stiuca cu shaduri.
Click aici pentru a citi o scurta pleduarie a lui Sorin in favoarea shadurilor in pescuitul la stiuca.
DE LA PESCARI PENTRU PESCARI

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de coool_marius » 08 Oct 2010, 10:29

robert nicolae scrie:Un stil de pescuit pe care Sorin Tot il recomanda este pescuitul la stiuca cu shaduri.
Click pe Pescuitul stiucilor cu shaduri pentru a citi o scurta pleduarie a lui Sorin in favoarea shadurilor in pescuitul la stiuca.

De acord , si sustin aceste idei .
In primul rand , asa cum s-a spus in articol , pretul nalucilor este mult mai ieftin .
In al doilea rand , am fost acum 2 sapt pe un canal ce iese din Dunare ... pe la mal , doa marlite mici ... cele mari , si-au aratat prezenta doar la apa adanca , spre mijlocul canalului . In conditiile in care apa avea undeva la 12 m adancime , nu am gasit in trusa nici un vobler cu care sa matur fundul apei , asa ca am trecut pe shad`uri .
Am inceput cu un guvid de la Orka , cu care am luat vreo 2 buc si am continuat cu un Mans Verde Fluo , cu care am luat inca 2 buc trecute de 3 kg . Stilul ... dinti de fierastrau , ca la salau .

In concluzie , go for shad .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de nagy victor » 08 Oct 2010, 18:29

am si eu o intrebare
folositi struna metalica !? , de care ? 8-> :-?
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de coool_marius » 11 Oct 2010, 11:01

nagy victor scrie:am si eu o intrebare
folositi struna metalica !? , de care ? 8-> :-?

fara .
prefer sa risc . nu am avut nici o taietura pana acum , avand textil de 20 .
struna schimba mult evolutia , si cred ca este si vizibila . n-am avut atacuri niciodata cand am folosit struna .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
nagy victor
Veteran
Veteran
Mesaje: 1447
Membru din: 19 Feb 2009, 12:19
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de nagy victor » 13 Oct 2010, 19:09

coool_marius scrie:..............


fara .
prefer sa risc . nu am avut nici o taietura pana acum , avand textil de 20 .
struna schimba mult evolutia , si cred ca este si vizibila . n-am avut atacuri niciodata cand am folosit struna .

inteleg !
Pescuitul Inainte de Toate !
Cine NU Respecta Natura , NU se Respecta pe SINE !

http://pescarulbihorean.ro/
http://pescarulbihorean.ro/forum/

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de coool_marius » 13 Oct 2010, 23:19

nagy victor scrie:
coool_marius scrie:..............


fara .
prefer sa risc . nu am avut nici o taietura pana acum , avand textil de 20 .
struna schimba mult evolutia , si cred ca este si vizibila . n-am avut atacuri niciodata cand am folosit struna .

inteleg !

pot spune ca asta e valabil ptr locurile in care nu este f f multa stiuca , cele prezente fiind destul de mofturoase la prezentari .
In cazul in care mergi in Delta , unde te astepti poate la exemplare de peste 10 kg si unde este multa stiuka , se recomanda folosirea strunei , LUNGIMILE EI AJUNGAND LA 30...40 CM CHIAR.
Au aparut insa strune din materiale noi - kevlar - mult mai subtire , precum si inaintasi mono ( invizibili ) cu fir de otel pe mijloc , care pot inlocui strunele clasice .
unde dau eu la stiuka , nu ma astept la exemplare mai mari de 3..4 kg ,deci folosesc direct textilul si agrafa .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
stanica2001
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 15 Oct 2010, 11:15

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de stanica2001 » 15 Oct 2010, 11:20

La pescuitul stiuci cu jiguri(cu orice naluca de silicon) trebuie struna, chear daca una cat mai fina, am avut partida si cu 5-6 taieturi pe textil de 20 lb, am avut partida cu 2-3 taieturi la pike mono de 15 sau 20kg (nu mai tin minte).
Eu folosesc strune foarte subtiri si nu am prins mai rau stiuca decat cel care dadea fara struna, la salau este altceva.
Struna este vizibila asa cum este vizibila si la pescuitul cu vobler sau lingura dar pe stiuca nu pare sa o intereseze foarte mult, iar la unma urmei nu este mai vizibila ca si un textil fluo de 20 Lb.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de eden » 14 Ian 2011, 14:52

experienta mare de spinningar nu am la stiuca, dar un lucru stiu sigur. depinde foarte mult de momentul in care intepi stiuca. eu dau cu mono de .25 - 28 dupa stiuca pana in 4-5 kg, si am avut 2 taieturi in ultimele 6-7 iesiri, in care am avut cel putin 3-4 stiuci luate, si dau cu shad de 7-9 cm... la struna trasaturile sunt mai discrete, si de regula exemplarele mai mici si mai hraparete. daca intepati devreme, cel putin aici unde zic eu e agatata ori in varfu botului, ori in coltul gurii. cele 2 taieturi s-au produs cand am dat cu twister mic (3-5) cm, dupa biban... pike mono nu am incercat si nici nu prea cred eu intr-un monofil rezistent la abraziune macar jumate cat e o struna, dar in caz de pescuit la stiuca mare, recunosc, as pune struna de kevlar lunga....
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de mini_mic » 29 Ian 2011, 18:07

coool_marius scrie:
nagy victor scrie:am si eu o intrebare
folositi struna metalica !? , de care ? 8-> :-?

fara .
prefer sa risc . nu am avut nici o taietura pana acum , avand textil de 20 .
struna schimba mult evolutia , si cred ca este si vizibila . n-am avut atacuri niciodata cand am folosit struna .
Sunt de acord ca struna schimba evolutia; nu sunt de acord in legatura cu textilul care se taie mai repede decat mono. Lingura plus struna este ok; shard plus struna = bull shit. Am avut parte de multe taieturi dand dupa salau cu textil; si crapi mi au rupt textilul frecandu l in scoici.
Oricum senzatie e super cand iti da stiuca in shad : tac puternic urmat de o usurare a firului si dupa de o recuperare a firului liber prin apa :)). Am reusit totusi sa prind stiuci fara struna, cu shad, dar cu mare noroc - trebuie sa ia strict shadul in gura.
In final ca sa va fac inima rea va spun ca partenerul meu a intepat o stiuca de peste 10 kg pe Dunare la shad . Oricum animalul a fost indeajuns de smecher sa scape, asta dupa ce ne-a speriat pe amandoi - nu e usor sa crezi ca ai naluca agatata si dupa ce tragi putin sa iasa un animal de circa 1 m lungime si 50 latime la suprafata ca si cum ar fi mort iar dupa o scuturare sa dispara.
Toate cele bune !

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de eden » 29 Ian 2011, 19:22

eu am alta mai pescareasca : shad de 10 maxim 12 cm, naylon 0.26 super rezistent... tremurat urmat de smucitură puternică, înţep, pleacă 20 de metri de pe tambur instant (cu frana reglata pe 5-6 kgf). jumate de lumânare ca să-mi demonstreze că nu a fost crap agăţat de spate), fugă încă 30 de metri, după care încă 10 spre mal, după care sprint până la finalul... firului de pe tambur. lanseta făcută cerc, plici de o sonoritate dureroasă, după care urmărit ultimii metri de fir cum dispar sub apă... ,,căţeaua'' nu ştiu cât avea, nici ca lungime nici la kg, dar ştiu sigur un lucru : îmi datorează 100 de metri de fir de .26 şi un shad alb...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
shad
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2011, 17:04

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de shad » 08 Oct 2011, 17:16

Struna intr-adevar schimba evolutia shadului,dupa ce mi-a fost taiat fir mano cu shad de 7 cm am pus a doua zi struna si fir textil dar nu am mai prins nimic la shad,o singura stiuca la vobler de 10 cm luat dintr-un supermarket ca ma plictisisem sa tot lansez si nu aveam nici un atac.Deci tot mai bine agrafa si shad si vii cu ceva acasa.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de coool_marius » 09 Oct 2011, 00:13

shad scrie:Struna intr-adevar schimba evolutia shadului,dupa ce mi-a fost taiat fir mano cu shad de 7 cm am pus a doua zi struna si fir textil dar nu am mai prins nimic la shad,o singura stiuca la vobler de 10 cm luat dintr-un supermarket ca ma plictisisem sa tot lansez si nu aveam nici un atac.Deci tot mai bine agrafa si shad si vii cu ceva acasa.

In momentul de fata se fabrica strune de kevlar , din materiale f flexibile si moi , dar in acelasi timp f rezistente . Personal doar din astea folosesc , cu textil de 15 lbs ... strunele ( achizitionate din ucraina ) fiind cred ca putin mai subtirele decat firul .. paradoxal..nu ? :))
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Pescuitul stiucilor cu shaduri

Mesaj de old_radu » 10 Oct 2011, 20:11

Recomandare U.E. :
...la stiuca , bagati struna , obligatoriu ! :P
...functie de naluca folosita , se pot alege strune cu diferite "sensibilitati"
...la o oscilanta mai grea , merge si o struna mai "bruta" , dar in general folositi kevlar.
...nu e de neglijat nici leaderul "mono pike"
GO FOR SPINNING ! ! !

Scrie răspuns

Înapoi la “Spinning”