biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nikusor
membru activ
membru activ
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2010, 23:00

biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de nikusor » 04 Iul 2010, 07:52

as dori si eu citeva pareri sau sfaturi,in legatura cu aceste doua modele de mulinete.rog pe cei in cauza care au ( avut) una din modele citeva sfaturi legate de cum functioneaza.peste 2 saptamini vreau sa-mi cumpar 2 mulinete,si nu vreau sa fac vreo alegere gresita,dupa care sa-mi para rau.va multumesc,si astep parerile fiecaruia. fire intinse :noob:

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de Neamtul » 04 Iul 2010, 11:19

N-ai cum sa gresesti,indiferent pe care o alegi.
Pe ce lansete vrei sa pui mulinetele?

Avatar utilizator
nikusor
membru activ
membru activ
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2010, 23:00

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de nikusor » 04 Iul 2010, 11:39

salut si respect dom.NEAMTU.vreau sa le combin cu prologic tournement(3,60 3,5lb),lansetele deja le detin de 1 an de zile,si le folosesc cu niste banaxuri.dar vreau sa pun ceva mai bun pe ele,iar banaxul sal folosesc numai la DUNARE.Ce parere aveti,dintre cele doua modele.Astept pareri pro si contra.CU STIMA-SI FIR INTINS :-h

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de Driscu Radu » 04 Iul 2010, 12:17

Din punct de vedere peresonal mi-a placut mai mult daiwa si mi se pare mai "solida", comparativ cu biomaster, ambele le-am folosit la cateva aruncari de casting.Ambele au acelasi sistem free spool, singura amanunt pentru care as alege biomasterul e capacitatea de fir mai mare la biomaster.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de gor965 » 04 Iul 2010, 17:51

Driscu Radu scrie:............ singura amanunt pentru care as alege biomasterul e capacitatea de fir mai mare la biomaster.
Si Emblem Pro incarca destul fir (totusi , Arrow parca nu importa modelele de 5000 si 5500 )...si mai important mi-i se pare tamburul de rezerva de aluminiu oferit de Daiwa !
Ambele sunt niste mulinete bune si alegerea ar trebui sa fie subiectiva...sa se pupe bine cu lanseta ! Ptr aruncari mai lungi cu lanseta respectiva as pune pe ea Biomaster ,iar ptr. un pescuit mai dificil ,as folosi Emblem !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
nikusor
membru activ
membru activ
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2010, 23:00

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de nikusor » 06 Iul 2010, 07:24

Scuze de intirziere,va multumesc ptr raspunsuri.Totusi ai idee gor965,de unde pot lua marimea(5000-5500),ptr ca pe la noi nu am gasit nicaieri aceste marimi.Inca o intrebare,sper sa nu te plictisesc cu intrebarile mele.Imi poti spune care-i diferenta,dintre navi xta 8000 si biomaster xta 8000.ITI (VA)MULTUMESC,SI VA UREZ FIR INTINS :) <:-P

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de gor965 » 06 Iul 2010, 13:54

nikusor scrie:Scuze de intirziere,va multumesc ptr raspunsuri.Totusi ai idee gor965,de unde pot lua marimea(5000-5500),ptr ca pe la noi nu am gasit nicaieri aceste marimi.Inca o intrebare,sper sa nu te plictisesc cu intrebarile mele.Imi poti spune care-i diferenta,dintre navi xta 8000 si biomaster xta 8000.ITI (VA)MULTUMESC,SI VA UREZ FIR INTINS :) <:-P
Intreaba aici daca au modelele respective :
http://www.ecrap.ro/catalog/product/vie ... tegory/87/
...si comparativ ,un pret de afara :
http://www.cabelas.com/link-12/product/ ... 315a.shtml

Diferenta intre Navi si Biomaster ,eu stiam mai demult ca ar fi la nr. de rulmenti si la faptul ca Navi nu avea tambur de rezerva iar Biomaster, in functie de model, venea cu 1 sau 2 tamburi de rezerva !...in rest ,la interior ,spunea un coleg de forum (MariusAngler) ca ar fi identice ...mergem pe mana lui , ca eu n-am desfacut decat un Biomaster ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
darius123
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Iun 2009, 23:02

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de darius123 » 06 Iul 2010, 23:54

SI navi vine cu un tambur de rezerva,dar nu din metal.Biomaster are rulmenti mai multi.

Avatar utilizator
nikusor
membru activ
membru activ
Mesaje: 70
Membru din: 25 Feb 2010, 23:00

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de nikusor » 07 Iul 2010, 07:32

Are careva idee ,adresa magazinului ecrap,ptr ca vreau sa ma duc personal sa vad mulinetele,nu sa le cumpar online si sa nu vad ce cumpar.Totusi cred mai mult ca sigur ca o sa-mi iau DAIWA,in cel mai rau caz ramine sa iau BIOMASTERUL XTA.(sper ca magazinul sa fie in Bucuresti :D nu sa fie la botosani :)) ) Va multumesc inca odata ptr ajutor,SI VA DORESC FIRE INTINSE :-h

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de Driscu Radu » 07 Iul 2010, 08:51

Din cate stiu ecrap nu are un magazin fizic, magazinul e in Bucuresti, tot de pe acest forum am inteles ca marea majoritate a produselor sunt luate de la bigfish.Numai bine fir intins.

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de mariusangler » 08 Iul 2010, 21:36

gor965 scrie:
nikusor scrie:Scuze de intirziere,va multumesc ptr raspunsuri.Totusi ai idee gor965,de unde pot lua marimea(5000-5500),ptr ca pe la noi nu am gasit nicaieri aceste marimi.Inca o intrebare,sper sa nu te plictisesc cu intrebarile mele.Imi poti spune care-i diferenta,dintre navi xta 8000 si biomaster xta 8000.ITI (VA)MULTUMESC,SI VA UREZ FIR INTINS :) <:-P
Intreaba aici daca au modelele respective :
http://www.ecrap.ro/catalog/product/vie ... tegory/87/
...si comparativ ,un pret de afara :
http://www.cabelas.com/link-12/product/ ... 315a.shtml

Diferenta intre Navi si Biomaster ,eu stiam mai demult ca ar fi la nr. de rulmenti si la faptul ca Navi nu avea tambur de rezerva iar Biomaster, in functie de model, venea cu 1 sau 2 tamburi de rezerva !...in rest ,la interior ,spunea un coleg de forum (MariusAngler) ca ar fi identice ...mergem pe mana lui , ca eu n-am desfacut decat un Biomaster ! :D
Ai dreptate George cele doua difera doar prin faptul ca Biomaster are mai multi rulmenti si alta culoare decat Navi.Amandoua au tamburi de rezerva din grafit,dar se pot cumpara si de aluminiu care costa cam 100 de lei la distribuitorii Shimano.Intre cele doua si Daiwa nu difera calitatea ci doar aptitudinile mai speciale cu care sint dotate mulinetele Shimano,doua viteze de oscilatie,aerowrap si posibilitatea de a regla firul ,lucruri care la Daiwa lipsesc.Shimano Biomaster XTA are si baitspool sistem ceea ce la Daiwa se cumpara separat costand din nou cam 130lei,ceea ce ridica serios costul unei mulinete.Din nou cele doua Shimano sint mai puternice ca si mecanism si ca forta de franare.Acest lucru se poate verifica pe unele siteuri japoneze unde sint postate tabelele cu toate modelele Shimano si Daiwa fiecareia in parte fiindu-i prezentate caracterisiticile.Shimano stau mai bine si la raportul de recuperare,capacitate de stocare a firului iar cel mai important,aseaza mult mai bine firul si arunca mult mai departe decat Daiwa.In rest e doar chestie de gust..... o:-)Ca sa poti aduce un Emblem pro la nivelul de functionare al unui BIOMASTER este nevoie de acest tambur care are conicitate normala
http://www.angelzentraleherrieden.de/in ... rubrik=213
si de acest adaptor de baitspool
http://www.angelzentraleherrieden.de/in ... rubrik=213
adaugand aceste accesorii la pretul deja mare al mulinetei ,ansamblul devine clar in dezavantaj fata de Biomaster sau chiar de cateva modele de Ultegra.Personal as alege mai degraba Daiwa Wincast x5000care e mai accesibila la pret.
Team Select Baits Romania

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de gor965 » 08 Iul 2010, 21:50

mariusangler scrie:.........
Ai dreptate George cele doua difera doar prin faptul ca Biomaster are mai multi rulmenti si alta culoare decat Navi.Amandoua au tamburi de rezerva din grafit,dar se pot cumpara si de aluminiu care costa cam 100 de lei la distribuitorii Shimano.Intre cele doua si Daiwa nu difera calitatea ci doar aptitudinile mai speciale cu care sint dotate mulinetele Shimano,doua viteze de oscilatie,aerowrap si posibilitatea de a regla firul ,lucruri care la Daiwa lipsesc.Shimano Biomaster XTA are si baitspool sistem ceea ce la Daiwa se cumpara separat costand din nou cam 130lei,ceea ce ridica serios costul unei mulinete.Din nou cele doua Shimano sint mai puternice ca si mecanism si ca forta de franare.Acest lucru se poate verifica pe unele siteuri japoneze unde sint postate tabelele cu toate modelele Shimano si Daiwa fiecareia in parte fiindu-i prezentate caracterisiticile.Shimano stau mai bine si la raportul de recuperare,capacitate de stocare a firului iar cel mai important,aseaza mult mai bine firul si arunca mult mai departe decat Daiwa.In rest e doar chestie de gust..... o:-)Ca sa poti aduce un Emblem pro la nivelul de functionare al unui BIOMASTER este nevoie de acest tambur care are conicitate normala
http://www.angelzentraleherrieden.de/in ... rubrik=213
si de acest adaptor de baitspool
http://www.angelzentraleherrieden.de/in ... rubrik=213
adaugand aceste accesorii la pretul deja mare al mulinetei ,ansamblul devine clar in dezavantaj fata de Biomaster sau chiar de cateva modele de Ultegra.Personal as alege mai degraba Daiwa Wincast x5000care e mai accesibila la pret.
Prea multe adaptari la Daiwa...de fapt,daca ma uit bine , noua mulineta Windcast este rezultatul unei astfel de adaptari ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de gor965 » 10 Sep 2010, 23:46

A apucat cineva sa vada noua Emblem Pro-A ?...din ce este facut corpul mulinetei ?
Fişiere ataşate
ScreenShot008.jpg
ScreenShot008.jpg (24.84 KiB) Vizualizat de 3568 ori
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de mariusangler » 11 Sep 2010, 21:20

gor965 scrie:A apucat cineva sa vada noua Emblem Pro-A ?...din ce este facut corpul mulinetei ?

Corpul seamana bine cu windcast.Se pare ca de anul asta ,cam toate mulinetele big pit de la daiwa au sufwrit modificari la forma tamburului.au inceput sa renunte la tamburii modelul cu conicitate inversa si trec din nou la tamburii cu conicitate normala.Incepand de la Emcast la emblem am vazut deja la toate modificarile acestea.

http://www.angelzentraleherrieden.de/in ... rubrik=213

http://www.chronocarpe.com/moulinet-dai ... -3926.html
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
ervineee
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 15 Mar 2010, 15:31
Localitate: Zalau

Re: biomaster xta 8000 sau daiwa emblem pro

Mesaj de ervineee » 12 Dec 2010, 00:39

Salut, ca sa nu mai deschid un topic in legatura cu biomasterul vreau sa va intreb cine i-a vazut interiorul, si cati rulmenti a observat si unde se pozitioneaza? pentru ca am desfacut-o azi s-o ung si la manivela sau mai bine zis pe pinion-ul mare era doar un rulment pe partea cu manerul, iar in cealalta parte doar o bucsa.
In total avea una pe galet, una la rotor, si inca una la pinion dinspre maner(partea stanga), a-l patrulea se considera rulment sistemul de frana pe role?
Daca da este ok, intr-un fel, pentru ca ma asteptam sa fie mai robust,apropo nu stiu care este asa numitul rulment ARB dar din ce am vazut erau rulmenti simplii nici macar nu erau capsati, cica 4 rulmenti la biomaster fac cat 7 dar eu pot sa afirm ca nu este lipsit de joc la rotor si maner.
In mare sunt multumit de aceasta mulineta doar ca imi fac grij sa nu fie contrafacuta si sa ma lase dupa doi ani.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”