Lanseta "match"+"feeder"

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vulturul_pescar
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 18 Aug 2010, 16:54
Localitate: Reghin-MS

Lanseta "match"+"feeder"

Mesaj de vulturul_pescar » 24 Aug 2010, 16:27

Salut...Stie cineva daca exista lansete care se pot folosi atat la stilul "match" cat si la stilul "feeder"?.Care sunt avantajele si dezavantajele acestor lansete fata de cele construite special pentru cele doua stiluri diferite.Merita acest "compromis"?;in ideea de a nu achizitiona 2 lansete si 2 mulinete ?!(restrangere buget 25%)MULTUMESC
"Din orice OM poate iesi un PESCAR dar din orice pescar...om???"

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta "match"+"feeder"

Mesaj de Laurentiu » 24 Aug 2010, 18:19

Da, sunt, se schimba varful si (sau) o parte din mijloc si o transformi in ce vrei tu ( match sau feeder). Nu am auzit de dezavantaj. Din pacate nu scapi fara doua mulinete, numai asa sa iei una care are un tambur de match pt fir putin si un tambur normal, dar parerea mea de pescar (incepator) la feeder iti recomand doua mulinete diferite.

Avatar utilizator
vulturul_pescar
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 18 Aug 2010, 16:54
Localitate: Reghin-MS

Re: Lanseta "match"+"feeder"

Mesaj de vulturul_pescar » 25 Aug 2010, 07:59

Am inteles ca exista lansete "combinate "(match-fedeer).A-si dori ,daca se poate ,niste recomandari avizate ,despre ce anume sa-mi achizitionez,pentru a putea pescui cu o singura lanseta la cele 2 stiluri(pe lacuri cu adincimi mici-medii,visand la marea captura personala)!multumesc

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta "match"+"feeder"

Mesaj de Laurentiu » 25 Aug 2010, 08:29

Vezi pe la Trabucco, ei fac asa ceva si nu sunt scumpe raportat la calitate.

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Lanseta "match"+"feeder"

Mesaj de pescar_s » 25 Aug 2010, 11:51

va salut! Si eu am avut aceeas dilema si am rezolvato repede cu ajutorul celor de la energofish, adica este vorba de: ET DX Kevlar Heavy feeder- eu am ales pe cea de 4,50m si este super, merge la shefield super bine,mai ales ca este toamna si incepe crapul.Lungimea lansetei este ideala la pescuitul pe dunare (la feeder) daca te gandesti la pragurile(in dril) care te obliga sa folosesti o asemenea lanseta, daca esti pescar de dunare stii ce vreau sa spun sau pe baraje unde ai nevoe de lanseuri lungi. sper sa-ti fie de ajutor -fire-ntinse sa aveti!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Lanseta "match"+"feeder"

Mesaj de stefanflorin » 26 Aug 2010, 13:36

Ele exista dar sincer nu cred sa fi vazut asa ceva pe la magazinele de la noi din tara si probabil sunt destul de ok ca si produs insa inelele neaparat sa fie cu picior lung, altfel e inutila pt match. Am tot vazut pe ebay astfel de bete precum si pe magazine online din uk, insa pretul cu tot cu transport e mai mare decat daca cumperi 2 bete diferite :)). Eu as merge pe 2 bete diferite, care au caracteristicile necesare celor 2 stiluri. Mulineta cu unul sau mai multi tamburi shallow pt match si unu sau mai multi tamburi adanci pt pescuit obisnuit exista, dar nu cred ca e asa de importanta adancimea tamburului (se poate bobina fir pana obtinem un tambur shallow pe care punem apoi firul de match) cat forma lui, diametru cat mai mare, raport de recuperare al mulinetei nu prea mare, undeva in jurul lui 5:0 e ideal ca sa mearga si la feeder si la match. Batul de feeder folosit la match exclus! e greu, balangane aiurea, inele cu picior scurt (deci se lipeste firul de blanc), si se incarca aiurea cu o pluta mica deci lanseu scurt sau chinuit. Spor!
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”