Zona Alba Iulia

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Zona Alba Iulia

Mesaj de Praf » 31 Aug 2010, 14:12

Balta de la Aurel Vlaicu
Locatie: Pe drumul dintre Alba Iulia si Orastie
Pret / 12 ore de pescuit 40 lei.
Program de la ora 6 dimineata
Nu se pescuieste noaptea.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de Amstel » 31 Aug 2010, 15:56

Si ce "stie" balta asta sa faca pentru 40 lei /12h(specii de pesti, densitate, dimensiuni...)? Ce dimensiuni are lacul, ce substrat, acces, etc...? Se pescuieste c&r sau cu portbagajul?
"Alba"nezilor, wake up!!! :))

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de Praf » 01 Sep 2010, 16:24

Imi cer scuze ca nu am specificat toate aceste aspecte unele dintre ele chiar nu le stiu.
Balta e destul de mare dar din pacate sa pescuiesti decat pe o parte (data viitoare o sa iau ruleta la mine).
Se poate ajunge cu masina lejer, doar 200 metri sunt neasfaltati. Masina se lasa la intrarea pe balta, chiar daca se poate intra fara nici o problema cu ea (asta e regula)
Peste:
- crap romanesc sau amur 4kg (ce este mai mare se elibereaza)
- fitofag 8 kg (se prinde in draci )
- caras 10kg

Sunt si rapitori stiuca si salau dar nu stiu in ce cantitate se retine.
Din ce am inteles nu se pescuieste la plantat.


Si nu fi ironic ca sunt destui in tara asta.

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de tonny » 01 Sep 2010, 20:44

As putea eu sa va informez mai bine: Balta este una destul de dificila cu multe agataturi si foarte mult peste mare,o medie a greutati in jurul valorii de 6 kg,cu specii de crap romanesc si oglinda,amur,fitofag,caras,stiuca si salau.Balta are 50 de hectare si foarte mult stuf de aceea tinde catre o balta salbatica ca si aspect.Se poate retine maxim 4kg (crap,amur sau fitofag ) si 8 kg de caras,iar pestele peste 4kg se elibereaza imediat fara a putea sa fie platit ce este peste 4 kg.Se pescuieste si noaptea dar numai membrii unui club au acces si cu scule adecvate si tot ce se cere la catch&release,membrii clubului avand acces pe toata balta pe cand pescari de 12 ore numai pe o portiune a baltii(mai precis pana la calugarul de eliberare a apei).Recordul meu personal pe balta de la Aurel Vlaicu este de 12kg un romanesc si foarte multii de la 5---9 kg. Merge foarte bine si la boiles dar de baza este porumbul.Iar cu asta am incheiat si las si pe altii sa ne mai spuna cate ceva despre aceasta balta.Cu stima Tonny

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de Praf » 02 Sep 2010, 12:43

tonny scrie:As putea eu sa va informez mai bine: Balta este una destul de dificila cu multe agataturi si foarte mult peste mare,o medie a greutati in jurul valorii de 6 kg,cu specii de crap romanesc si oglinda,amur,fitofag,caras,stiuca si salau.Balta are 50 de hectare si foarte mult stuf de aceea tinde catre o balta salbatica ca si aspect.Se poate retine maxim 4kg (crap,amur sau fitofag ) si 8 kg de caras,iar pestele peste 4kg se elibereaza imediat fara a putea sa fie platit ce este peste 4 kg.Se pescuieste si noaptea dar numai membrii unui club au acces si cu scule adecvate si tot ce se cere la catch&release,membrii clubului avand acces pe toata balta pe cand pescari de 12 ore numai pe o portiune a baltii(mai precis pana la calugarul de eliberare a apei).Recordul meu personal pe balta de la Aurel Vlaicu este de 12kg un romanesc si foarte multii de la 5---9 kg. Merge foarte bine si la boiles dar de baza este porumbul.Iar cu asta am incheiat si las si pe altii sa ne mai spuna cate ceva despre aceasta balta.Cu stima Tonny
@ Tony

Fitofag se poate retine pana la 8 kg si Caras 10kg (saptamana trecuta am fost si asa mi sa spus de doua ori)
Vreau sa te intreb la ce te referi cand spui membri clubului? Se poate face abonament pe an sau...?


Multumesc anticipat

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de Amstel » 02 Sep 2010, 13:50

Praf scrie:Si nu fi ironic ca sunt destui in tara asta.
Am observat si eu ca sunt multi...uite unul chiar mai jos:
Praf scrie:...
Balta e destul de mare dar din pacate sa pescuiesti decat pe o parte (data viitoare o sa iau ruleta la mine).
:)

ps: mai bine ia aparatul foto...

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de krammar » 02 Sep 2010, 14:21

Amsterdamer scrie:
Praf scrie:Si nu fi ironic ca sunt destui in tara asta.
Am observat si eu ca sunt multi...uite unul chiar mai jos:
Praf scrie:...
Balta e destul de mare dar din pacate sa pescuiesti decat pe o parte (data viitoare o sa iau ruleta la mine).
:)

ps: mai bine ia aparatul foto...

Amsterdamer! nu încerca să te scoţi. Ai fost ironic şi chiar nu era cazul. PUNCT.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de pharaoh » 02 Sep 2010, 14:31

Asa e. Puteai sa atragi atentia SEC ca se posteaza robotic informatii incomplete. :P
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de Praf » 02 Sep 2010, 14:37

In fine nu cred ca are rost sa facem din asta un mare scandal pentru ca nu e cazu.
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva.
Mai bine sa revenim la subiectul topicului.

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de Amstel » 02 Sep 2010, 18:50

pharaoh scrie:Asa e. Puteai sa atragi atentia SEC ca se posteaza robotic informatii incomplete. :P
nu fi ironic ca te baga "alba"nezii in Krama si-ti dau un SEC de te fac Praf...si pulbere! :)) ..

ps: sa-si fi pierdut oare ardelenii simtul umorului? :-w

Avatar utilizator
Praf
utilizator
utilizator
Mesaje: 26
Membru din: 30 Aug 2010, 18:34

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de Praf » 03 Sep 2010, 08:55

@ Amsterdamer
Imi cer scuze inca odata daca am inteles gresit post-ul tau.

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Zona Alba Iulia

Mesaj de krammar » 03 Sep 2010, 11:45

Amsterdamer scrie:
pharaoh scrie:Asa e. Puteai sa atragi atentia SEC ca se posteaza robotic informatii incomplete. :P
nu fi ironic ca te baga "alba"nezii in Krama si-ti dau un SEC de te fac Praf...si pulbere! :)) ..

ps: sa-si fi pierdut oare ardelenii simtul umorului? :-w

Hai ca ai fost tare la faza asta =))

Nu, nu ne-am pierdut simtul umorului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”