Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

orice idee este binevenita

Moderatori: Qnyx, gor965

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de cristian505ro » 28 Iun 2008, 23:34

Salut Florentin!

Sincer imi pare rau pentru ce ai patit la Cernica, dar sa stii ca iti impartasesc sentimentele!
Cand am vazut ca transmiti de la Cernica, m-am intebat ce cauti acolo? Ce intrebare stupida imi puneam, cand am batut Cernica cu barca dupa stiuca cu multi, foarte multi ani in urma. Si ce platici de 5 kg se prindeau pe acolo,dar nu numai paltici si crap, caras,biban frumos. Deh...alte vremuri. Ultima oara cand am fost, prin 1999 cred, dadeam la stiuca la blinker de pe dig la Caldararu si dupa ce m-a filat indelung un bodyguard a venit sa imi spuna ca pescuitul e interzis ( in Octombrie!).
Ca sa revin la emisiunea ta de azi, iar frumoasa si interesanta ca toate ale tale, mi se pare in primul rand o taxa complet nesimtita! dar nu e singura, dar e tare mare intr-adevar. Dar ce mi se pare un complet non sens este ca tie si celor care participa cu tine in emisiune (George, Iulian, etc.) sa vi sa perceapa taxa???? Pai in primul rand voi faceti o reclama baltii respective si nu orice reclama, una profesionista! Si practicati catch & release.
Sunt sute de pescari care se duc foarte des pe balti care au fost prezentate in emisiunile tale, eu sunt unul dintre ei. Oare cei care gestioneaza Cernica, nu apreciaza asta?
Sunt perfect de acord cu tine ca nu are rost sa mai calcam pe acolo, nici eu nu mai calc pe acolo tot din cauza de management al baltii!
Vis-a-vis de Cernica, un alt rau care se petrece este ca se fura din suprafata apei de ani de zile prin depozitare de gunoaie si deseuri, asa cum a prezentat in mod repetat si Luis Lazarus la OTV.Asta a inceput din spate de la Caldararu si inainteaza incet-incet.
Dar asta e, poate emisiunea ta sa fie un semnal de alarma.

In alta ordine de idei,iar am invatat o montura de la emisiunea ta - marca George Alexandru. Cred ca numai tu puteai sa faci asemenea achizitie in echipa Carp- Zone. Cu George bagati spaima in toate echipele! E pericol! Sincer am invatat foarte multe de la el. ( Cred ca am majoritatea emisiunilor inregistrate). Sunt convins ca in urmatoarele competitii veti ajunge in fata tare, eu va doresc pe podium!

Alt aspect al emisiunii si nu numai al acesteia de azi,este modul in care promovezi pescuitul in randul tinerilor si cat de receptivi ati fost la apelul unui tanar de 19 ani ca sa vi se alature. Cinste!

Poate vor invata romanii cat de curand ca pescuitul nu se masoara in cat peste poti cara in portbagaj, poate vor aprecia mai multa natura si pestii, tu crezi ca vor fii in stare? Si eu, ca si tine si multi altii care am inceput sa practicam catch & release, cred ca da!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de florentiniuga » 29 Iun 2008, 02:25

Multumesc pentru aprecieri.
Ceea ce nu am mai spus in emisiune a fost faptul ca la ora 10 seara, dupa ce au venit sa ne ia taxa (de prisos sa mai spun ca abia se tineau pe picioare de beti), au trecut cu barca peste firele lui Iulian, la jumatate de ora dupa ce le plantase. Desi erau la numai 5-6 metri de mal, nu au vrut sa opreasca la protestele noastre si le-au rupt pe toate. Asa a debutat bietul nostru Iulian, stand si uitandu-se la noi pana la plecare. Sper sa ma revansez cat mai curand fata de el, pe o alta balta si in cu totul alte conditii.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
franky 4 fingers
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 09 Dec 2007, 03:17

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de franky 4 fingers » 29 Iun 2008, 11:09

Stimate domn Iuga,
Va impartasesc regretele de la Cernica dar ma gandesc ca pentru noi pescarii emisiunea a fost de folos. Pe Cernica, avand invedere taxa si mizeria dupa mal (asa cum usor s-a putut observa) nu ar trebui sa se mai duca nimeni, sa vedem ce vor face asa-zisii administratori.
Va multumesc pentru obiectivitate pentru ca m-am saturat sa fiu pacalit de tot felul de smecheri care fac reclama ascunsa unor balti de toata jena. Aviz administratorilor!
Complimente pentru efortul pe care-l duceti in educarea pescarilor: romanii trebuie sa invete sa respecte natura si sa elibereze pestele daca vor sa se ca in urmatorii ani sa mai aibe unde pescui.
Cu respect,
Anton

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de gor965 » 29 Iun 2008, 13:06

Dar la asa taxa de pescuit ,aia au ceva clienti ? ...ca nu prea vad cum rezista in fata altor balti bune si mult mai ieftine ? Sincer , cu 4oo ron ,te faci "haiduc" 4 zile pe malul Dunarii !...si-ti ajung banii si de benzina si de mancare si de-o naveta de bere (ca daca nu pica ...curge) ! :D Si pe langa peisaj si liniste sunt agataturii ....numa' una si-una ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de florentiniuga » 30 Iun 2008, 00:12

gor965 scrie:Dar la asa taxa de pescuit ,aia au ceva clienti ? ...ca nu prea vad cum rezista in fata altor balti bune si mult mai ieftine ?
Surprinzator dar au. L-am intrebat pe unul care s-a asezat in locul nostru, cum i se pare pretul si mi-a zis ca e convenabil !!! La afirmatia mea ca e totusi o balta foarte scumpa, mi-a zis ca si crapii sunt mai mari ca in alte parti. L-am mai intrebat daca ar manca unul de 20kg. Raspunsul fara ezitare : DA! :mrgreen: De-a dreptul scarbos.
Chiar si paznicii mi-au confirmat ca nu e nicio problema daca cineva prinde crap foarte mare sa-l ia.
Trageti concluziile singuri. Despre mizeria cumplita mi-a fost jena sa mai vorbesc. Si daca de obicei facem curat si dupa altii, de data asta am fost atat de revoltat de atitudinea administratorului, incat nu am stiut cum sa plec mai repede. Oricum, pe cei care vin acolo, se pare ca nu-i deranjeaza sa campeze pe gunoaie si sa le sporeasca la plecare. Dar ce sa mai vorbim... si-asa Cernica a inceput sa-si diminueze suprafata datorita deversarilor menajere din comuna. Un capat al baltii a fost transformat in groapa de gunoi. Scandalul local, cu miza cu multe zerouri, e in toi. L-a sesizat si Lazarus la OTV acum cateva saptamani.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de cristian505ro » 30 Iun 2008, 00:42

Nu ma mira nimic din ce spui, caci e foarte adevarat si real pentru Cernica. Contrastul e ca la atata mizerie si comportament urat, de ce asa taxe ? Ce ati patit cu paznicii si toate cele 4 fire ale lui Iulian e de-a dreptul strigator la cer! Oricum sunt convins ca ii va trece repede supararea in mijlocul vostru si va avea experiente suberbe cu voi!
Referitor la cel cu crapul de 20 de kile, pe care zicea ca l-ar manca, eu ii urez pofta mare, dar stie sa il gateasca fara sa il faca de "comanda" ? Pai la asemenea dimensiuni, se gateste si se cheama - " crap la protap" si culmea se facea la manastirea Cernica pe vremuri de mult uitate,....se mai gasesc ceva referinte si in literatura noastra in nuvela : Chef la Manastire de Vasile Voiculescu. Sincer, desi sunt un mare gurmand si gatitor de peste, prefer sa prind si sa dau drumul unui crap de 20 de kg.
Cu inaintarea uscatului , "controlata" , prin deversari de deseuri si materiale de constructii, etc. asa e si a inceput de prin 2000. Am vazut toate emisiunile lui Luis Lazarus, caci eram interesat de subiect, am pescuit ceva pe balta asta.
Fenomenul este general : baltile din Crevedia, Ciocanesti au inceput sa aiba aceeasi soarta. Interesul imobiliar este foarte mare si plin de zerouri cum spui.
Sa speram si sa militam pentru bine, ape multe, curate si pline de peste.
Oricum tu prin emisiunile tale asta faci.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de george-alexandru » 30 Iun 2008, 01:14

doar datorita administratiei aceasta raritate de balta a ajuns cum a ajuns.Pt mine unu balta asta inseamna enorm de mult,ce clipe am trait aici nu cred ca o sa mai traiesc pe o alta balta.pe acesta balta fiecare partida este o noua provocare(sau era),daca pe o balta normala un peste intepat este floare la ureche sa/l dai pe mal aici este o intreaga aventura,niciodata nu stii dimensiunea pestelui de la capatul firului,lupta se dacu sanse egale intre peste si pescar,daca eu am lanseta carligul si barca pestele are 350 de metri distanta de mine si o gramada de obstacole de care se poate folosi sa scape,practic in zona unde am pescuit niciodata nu am reusit sa aduc un crap la mal fara a ma duce dupa el si odata ajuns incepe jocul in zig zag dupa buturugile care/i confera si adapost si protectie.
este un pescuit extrem de dificil unde vaslesti in medie pe 12 ore in jur de 4-8 km.
partea cea mai dureroasa este ca din cernica in ultimii 3-4 ani au plecat sute de bucati cu o medie impresionanta,acum 2-3 ani se prindea pe noapte intre 10-20 de bucati intre 9-18 kg dar si enorm de multe exemplare de peste 20.a fost un macel in toata regula si o pierdere imensa care nu va mai putea fi reparata niciodata.nu mai zic de sacii de salai si salontele si comunii care se prind iarna la copca de binevoitorii colorati din tanganu.este foarte greu sa/mi mai gasesc cuvintele despre acesta frumoasa oaza de la o aruncatura de Bucuresti si nu/mi raman decat amintirile si experientele si sa ma gandesc ce ar fi insemnat aceasta balta in lumea crapista daca ar fi intrat pe mana unui Vlad Parfene sau unui Petcu Victor dar.......... :cry:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de cristian505ro » 30 Iun 2008, 14:22

[quote="george-alexandru"]doar datorita administratiei aceasta raritate de balta a ajuns cum a ajuns.

Asa este, George ai perfecta dreptate. Asta a fost una din baltile mele de stiuca, dar de mult tare. Mi-e si frica sa spun ce exemplare veneau prin noiembrie tarziu. Iar primavara ce platici-matura de 4-5 kg.
Si eu cand am vazut emisiunea, m-am gandit ca sigur nu agatatura v-a nemultumit, cat atitudinea administratiei si a pescarilor care trec si lasa dezastru in urma lor. Pacat.
Eu ma intreb de ce noul organism infiintat, ANPA, condus de Gigi Stefan, nu impune niste reguli pentru baltile private, care sa contina obligatii pentru administratori si drepturi si obligatii pentru pescari.
Vis-a-vis de asta, mentionez ca ar trebui obligatoriu ca baltile private sa fie dotate cu toalete ecologice in numar suficient, care sa fie intretinute periodic. Nici o balta privata nu are asa ceva, se mai pun scurt timp pe la unele concursuri si atat.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de miska » 30 Iun 2008, 16:04

pacat de balta ca este foarte frumoasa dar a ajuns pe mina unor bastarzi care chiar vor sa fac afaceri cu peste inchipuitiva daca era administrata de cineva cu cap cati bani putea sa faca cu ea cu un sistem catch and relese am vazut ca este o balta salbatica foarte frumoasa pacat pacat ,imi pare rau ca vi-au stricat ziua de pescuit 200ron pt 12 ore este extrem de aberant cand noi avem inca salarii de 6 mil lei fire intinse ii doresc noului vostru coechipier iulian sau cum se chiama sa speram cal vedem alaturi de voi pe podium fir intins tuturor
always think like a fish

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de cristea radu » 30 Iun 2008, 16:19

aveti perfecta dreptate. este jaf la drumul mare.sa vina sa-ti taie firele este inacceptabil,ar trebuii impuscati.insa din pacate mai sunt multe astfel de probleme pe unele balti.inca mai au de invatat administratorii de balti.in rest va urez fire intinse,multe podiumuri.apropo inca un 10 cu steluta pt. promovarea tinerilor.

Avatar utilizator
allacica
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 26 Iun 2008, 18:36

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de allacica » 30 Iun 2008, 16:51

La inceput au fost pestii , dupa aia pescarii , comerciantii de scule si administratorii de balti .Pestii sunt aceiasi sau din ce in ce mai putini ,pescari am devenit multi , comerciantii se adapteaza pietii , dar cei mai multi dintre administratori au devenit jepcari , am sa va explic de ce gandesc asa , dar mai intai vreau sa va zic ca prin acest forum putem sa ii triem , sa deschida un moderator un topic in care sa scriem ce am gasit pe balti iar cand un pescar logat aici vrea sa se duca la balta sa stie ce anume gaseste acolo.
Explicatia promisa:un cunoscut sa dus sa incerce o balta necunoscuta de noi , pe balta era tocmai patronul la intrebat daca e admis pescuitul ce peste are si taxa perceputa ,ia raspuns ca ieri un pescar a prins vizavii de locul in care vorbeau 4 crapi la 5 kg bucata si ca taxa e modica 35 ron / 24 h. Saracul om a incercat toata ziua sa prinda un peste dar nimic de mentionat faptul ca era singurul pescar de pe balta .A doua zi a vrut sa mai incerce o data si s-a dus iar tot acolo ,nu mai era patronul ci un paznic si facandu-se ca nu stie nimic despre balta a intrebat iar ce peste are si daca se prinde ceva , raspunsul a venit promt "ieri un pescar a prins vizavii de locul in care vorbeau 4 crapi la 5kg bucata".
Ei ce ziceti deschidem topicul!

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de sdaniel » 30 Iun 2008, 17:10

allacica scrie:La inceput au fost pestii , dupa aia pescarii , comerciantii de scule si administratorii de balti .Pestii sunt aceiasi sau din ce in ce mai putini ,pescari am devenit multi , comerciantii se adapteaza pietii , dar cei mai multi dintre administratori au devenit jepcari , am sa va explic de ce gandesc asa , dar mai intai vreau sa va zic ca prin acest forum putem sa ii triem , sa deschida un moderator un topic in care sa scriem ce am gasit pe balti iar cand un pescar logat aici vrea sa se duca la balta sa stie ce anume gaseste acolo.
Explicatia promisa:un cunoscut sa dus sa incerce o balta necunoscuta de noi , pe balta era tocmai patronul la intrebat daca e admis pescuitul ce peste are si taxa perceputa ,ia raspuns ca ieri un pescar a prins vizavii de locul in care vorbeau 4 crapi la 5 kg bucata si ca taxa e modica 35 ron / 24 h. Saracul om a incercat toata ziua sa prinda un peste dar nimic de mentionat faptul ca era singurul pescar de pe balta .A doua zi a vrut sa mai incerce o data si s-a dus iar tot acolo ,nu mai era patronul ci un paznic si facandu-se ca nu stie nimic despre balta a intrebat iar ce peste are si daca se prinde ceva , raspunsul a venit promt "ieri un pescar a prins vizavii de locul in care vorbeau 4 crapi la 5kg bucata".
Ei ce ziceti deschidem topicul!
Ce povestesti tu se intampla pe mai toate baltile ... "Fix pe locu` asta unu a prins ieri x pesti de x kg; Daca ai porumb cu aroma de capsuni e imposibil sa nu iei 1 bucata..." si pot continua ...
Parerea mea de tanar pescar este ca pentru majoritatea patronilor/administratorilor de lacuri interesul propriu intrece orice masura , un exemplu ar fi barajul de la Mihailesti unde am fost in ultimele 2 sapt de 2 ori ... in speranta ca o sa am capturile pe care le-am avut eu sau tatal meu cand eram mai mic; acum vro 7-8 ani cred, a venit un colorat burtos ne-a loat taxa 30 de roni de fiecare si l-am intrebat daca in ultima vreme se mai prinde somn,crap..in general peste mare ,el ne-a raspuns sec : "La cata apa e, crede-ti ca putem sa scoatem tot?!".Am fost in zona satului Draganescu, apa foarte mica km de plase si mult peste curentat ...
Merita crestati pe tot corpu si sa ii tavalesti prin sare!
Numai bine si fire-ntinse!
Dan Serban

Avatar utilizator
ionescu iulian
senior
senior
Mesaje: 221
Membru din: 22 Iun 2008, 14:42
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de ionescu iulian » 30 Iun 2008, 20:46

Salutari tuturor pescarilor de crap din romania si pescarilor hoinari ! Domnul Florentin va ca-m spus ce sa intamplat pe cernica ...... asta a fost nu putem da timpu inapoi dar in schimb putem da o " PALMA " asa zisilor administratori care au confundat bisnita cu pescuitul sportiv ! ! ! Sper sa nu mai revin pe aceasta balta atat timp cat la carma acestei balti sunt cativa JEPCARI fara scoala cu mult tupeu si fara CARACTER ! C-am asta am vrut sa zic .... Mii de salutari tuturor pescarilor de crap din romania si pescarilor ! CS CARPZONE :X
„Lumina Faptelor Bune”

Avatar utilizator
costel pisoiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 23 Noi 2007, 23:10
Localitate: ploiesti

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de costel pisoiu » 01 Iul 2008, 18:02

Gura lumii spune ca administratorul baltii nu vrea pescari pe balta. Nu cunosc motivele. Problema este ca daca nu se mai duc pescari pe balta, o sa-si atinga scopul diabolic mai repede. Fir intins pe unde se mai poate!

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Emisiunea Infopescar de azi 28.06.2008

Mesaj de george-alexandru » 01 Iul 2008, 20:07

administratorul nu traieste de pe urma baltii,ci doar secatuieste ce au facut altii.e doar un moft
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii, propuneri, intrebari legate de web-site si TV”