mixul din emisiunea Infopescar

nada mileniului 3

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de Ravensun » 01 Iul 2008, 12:44

Buna ziua
Revin cu aceasta postare acum vad ca s-a rezolvat problema postarii. Ma reintorc la emisiunea in care ne-ati prezentat mixul pt boilies cu ingredientele din comert.
Si as vrea de asemeni sa va felicit pt ca sunteti printre putinii care prezentati retete complete care sunt si testate la concurusurile unde participati(inclusiv reteta lui Vladut a fost ok). Nu mai spun de emisiunea in care ati prezentat nada cu care ati pescuit la concurs ("butoaiele magice ale lui George")

Legat de emisune

1. Ne puteti prezenta si partea lichida? Pana la urma ar fi util sa vedem in emisune toata reteta (atat cat ne permiteti) dar interesant era modul de finalizare al unui boiles. Acum stim sa facem un mix dar vrem sa “invatam” sa facem si un boiles complet cu mixul prezentat.
2. In loc de hrana de pisici putem folosi faina de peste?
3. La reteta de 10 kg mix ati spus toate cantitatiile mai putin cea de hrana de pisici . Banuiesc ca ati pus cam 2-2,5 kg dar vreau sa imi confirmati va rog.
4. Cum creati solubile (care sunt elementele care se pun in partea lichida pt a avea un boiles solubil?) ? Idem intrebarea dar daca am dori boiles normal nu solubil (ce ar trebui folosit in partea lichida ca sa nu facem solubile)?
Desi aici am vazut ca ati raspuns intr-o emisiune ulterioara in care ati mentionat ca se pune lapte de porumb in loc de proteina lactica.
5. Cum le-ati uscat? Le-ati fiert? Merge uscare rapida sau trebuie lasate la uscat in conditii cat de cat optime si o perioada definita?
6. Daca doresc cantitati diferite inmultesc cu 2-3-4 cantitatiile de la reteta de 1 kg?
7. Ce se intampla daca punem oua in loc de lapte de porumb?
8. Cum le pastati si care sunt conditiile de pastrare? (atat pt solubile cat si pt bile tari)
9. Le pastrati si congelate si daca da adaugati conservanti in ele in acest caz?

Eu v-am trimis si un mail dar banuiesc ca nu ati apucat sa il cititi.

Offtopic:
Si acum o intrebare personala (aceasi intrebare am pus-o pe forumul de mai sus legata de PERIS): Tancabesti?
Spuneti ca e o super balta dar am citit si multe posturi negative. Unele foarte negative vezi gen se umbla la apa sau exista zona in care sunt stransi pestii si hraniti doar acolo.Plus ca stiu ca se pescuieste doar dupa un singur mal!? (am fost o singura data)
Nu vreau sa para intrebarea mea cu tenta negativa ci este o intrebare amicala pt ca sunt diferente intre ce ati afirmat la o emisune referitor la Tancabesti si ceea ce citesc pe net (care poate sunt postari ale unor pescari care nu cunsoc bine balta sau nu stiu cu ce se pescuieste acolo)

Si daca se poate intr-o emisiune ne prezentati arsenalul complet al unui participant de concurs de crap (de la lansete mulinete pana la fire ace si nada dar daca pot preciza si firma). Si asta pt ca e ok sa vedem in ce scule au incredere cei care pescuiesc la concursuri si probabil sunt cei mai experimentati dintre pescari


Multumesc

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de florentiniuga » 02 Iul 2008, 01:58

Trebuie sa raspund cu un intreg roman. :D Am sa incerc partial si pe scurt.
1. O sa va prezint si o reteta completa.
2.Da.
3. 1400g
4.La solubile se pune lapte de porumb iar la cele tari, laptele de porumb e inlocuit cu oua si in plus se fierb.
5. Solubilele nu se fierb. Daca sunt bine facute se pot usca si fortat. Daca nu au suficient lapte de porumb, vor crapa. Cel mai bine se fac inainte cu 4-5 zile de a fi folosite si se lasa sa se usuce normal.
6. Da.
7. Poti sa faci solubile cu dizolvare mai lenta (recomand si o doza mai mica de lapte de porumb) sau poti sa le fierbi si sa le faci tari.
8. Solubilele fara ou, dupa uscare se pot tine in galeata cu capac pe termen foarte lung. Cele cu ou se pot ingheta si decongela inainte de partida de pescuit. Vor fi ca proaspete. Cele fierte si uscate, daca sunt ferite de umiditate pot tine foarte mult, indiferent de recipient (cu aerisire sau sigilat ermetic). Trebuiesc hidratate inainte de a fi folosite. Metoda cea mai buna de hidratare este tinerea lor in apa cu un dip corespunzator cateva ore, pana la o zi, in functie de cat sunt de uscate. Apoi se scurg si se baga la congelator pana ingheata. Se dezgheata inainte de a fi folosite si daca se arunca cu cobra, se mai lasa la zvantat un pic.
Eu nu folosesc conservant si nici nu-l recomand. Crapul are un sistem digestiv primitiv, bazat pe descompunerea hranei cu ajutorul bacteriilor existente in stomac. Conservantul distruge bacteriile, eliminand fenomenul de putrefactie din produsele in care este pus dar la fel va actiona si in stomacul crapului. Rezultatul poate fi fatal. Pestele nu mai asimileaza nimic si in cel mai fericit caz sesizeaza pericolul si nu mai consuma boiliesurile dar cel mai probabil va ajunge sa sufere de inanitie chiar daca mai consuma si altceva.

Offtopic:
La Tancabesti se "umbla" la apa numai cand e nevoie (acumulare prea mare pe Peris cu pericol de rupere diguri sau nevoi de reparatii/amenajari la maluri/diguri) Mancare se da pe orice balta. Cine zice ca nu da, ori nu are peste, ori are un biotop fantastic, cu hrana din belsug si suprafete mari de apa (gen Sarulesti), ori minte. Pe o balta gen Tancabesti, Peris, MV2, Hobaia, etc. care au peste mult, mare si suprafete medii sau mici, hrana naturala este insuficienta. Pe langa asta, aici se face si piscicultura. "Chinezul" trebuie crescut repede pentru piata. De aceea se da hrana. Nu poti acuza pe nimeni ca-si face si o afacere de piata, atata vreme cat pescarii gasesc acolo un loc civilizat si cu peste din belsug. De pescuit se pescuieste pe ambele maluri pe balta de competitie iar pe balta de la sosea, odata cu terminarea drumului nou, se poate pescui si pe malul opus.

As prezenta cu draga inima dar nu am voie sa fac reclama din motiv de amenda de la CNA. Daca nu eram la OTV, poate mai inchideau ochii...gen Tibanu cu Giusca.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de Ravensun » 02 Iul 2008, 12:25

Va multumesc mult pt tot. Stiu ca au fost mai multe intrebari dar acum am cam toate informatiile care imi trebuiau.
Va felicit din nou pt ceea ce faceti si mai ales ca impartasiti din secretele de comeptitie sau chair nade preparate pt o anumita balta (evident sunt constient ca e posbil sa tina si de alti factori daca se prinde sau nu).Faptul ca "da-ti din casa" si nu suferiti de fobia "reteta sau mix secret" va face sa fiti foarte apreciat si respectat. Salutari si lui George care mai mereu ne-a obisnuit cu detalii despre nada si monturi.
Daca va pot fi de folos cu ceva aveti datele mele de contact pe mail
Multumesc

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de george-alexandru » 02 Iul 2008, 12:47

o sa vorbesc cu Forentin sa vedem cum facem ca intruna din emisiunile ce urmeaza ca tocmai se apropie doua concursuri importante pt noi Doripesco si Open Tancabesti sa aratam live prepararea bilelor solubile si tari impreuna cu ingriedentele necesare si echipamentul necesar pt fabricarea lor de la a la z,si nu in ultimul rand la urmatorul concurs tot echipamentul de care este nevoie intr/un concurs.sigur o sa va placa :wink:
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Adrian Butuza
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 04 Dec 2007, 21:16
Localitate: Baia Mare

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de Adrian Butuza » 02 Iul 2008, 13:13

George mai bine nu ne spuneai k acuma ardem de nerabdare :D :D :D si imi pregatesc pixul si hartia de acum :lol:
Tin sa multumesc echipei CARP ZONE pt aceste informatii de nepretuit pt un pescar incepator si va doresc numai podiumuri in toate concursurile la care participati.Fir intins
Cu eliberatu-i usor, cu prinsu-i mai greu :).

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de Ravensun » 02 Iul 2008, 13:32

Eu am deja notat si reteta de mix si mai ales nada prezentata la concursul de la Sarulesti
Super tare ca George a zis atunci in emisiune si pt ce tip de pesti se adreseaza nada si pt ce tip de nadire (bulgari, racheta, saculeti pva)

:D :D :D

Avatar utilizator
Ravensun
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 28 Feb 2008, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de Ravensun » 02 Iul 2008, 13:35

Iar pt George si echipa ce sa zic:fire intinse!
Pt ceea ce prezentati si ce vreti sa faceti in emisiune stiti cum se zice: "nici o fapta buna nu ramane nepedepsita"
Oricum ma repet dar super tare ce faceti.

:evil:

Avatar utilizator
bobby
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 17 Feb 2008, 19:40

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de bobby » 08 Iul 2008, 18:00

Care este aceasta reteta, mai exact ?

P.S. : nu fuctioneaza arhiva si m-ar interesa aceasta reteta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de gor965 » 12 Iul 2008, 13:38

Florentin ,felicitari pentru emisiunea de azi ! Ati verificat cumva reteta si pe apa salbatica ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de florentiniuga » 13 Iul 2008, 15:09

gor965 scrie:Florentin ,felicitari pentru emisiunea de azi ! Ati verificat cumva reteta si pe apa salbatica ?
In ape salbatice nu am dat niciodata cu boiliesuri. Porumbul si mamaliga fac legea acolo.
Parerea mea.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de nando » 13 Iul 2008, 17:36

Salut si felcitari ptr. emisiunea de sambata can incercati pe o balta salbatica si cu boiliesuri :D :D sa vedem si noi rezultate de oarece cei mai multi dintre noi pescuim pe asemene baltii, deoarece cei mai multi dinte noi nu ne permitem sa mergem pe balti consacrate.
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de george-alexandru » 13 Iul 2008, 23:54

pestele de pe o balta nepescuita cu bile mai devreme sau mai tarziu va accepta bilele numai ca pt acest lucru trebuie investit foarte mult timp si foarte multi bani.

Nu stiu cum dar subiectul asta cu baltile nepescuite cu bile unde nu prinzi si nici macar nu ai prezentari ma fascineaza deoarece teoretic boiliesul si aici ma refer la boilies/urile HNV(bile cu valoare nutritiva ridicata)nu bilele pe care le cumparam la punga gata facute care sunt practic niste bile facute dintr/o faina ieftina si cu aroma mai multa.daca asa cum spun unii crapul are tot felul de organe prin care poate detecta de la distanta o aroma dispersata in apa daca poate simtii si gustul ininte sa ingihta hrana cum de nu raspunde repede la o nada foarte complexa cum este un boilies care este echilibrat din toate punctele de vedere cu stimulatori de apetit cu un larg complex de aminoacizi de atractanti naturali,elemente nutritive practic este cea mai elaborata nada posibila.

stau si ma intreb de ce trebuie insistat cateva saptamani bune plus cateva zeci de kg de bile cu care trebuie pescuit constant pt a incepe usor usor sa se prinda.bineinteles ca dupa aceasta perioada restul nadelor cu care sa pescuit balta respectiva isi pierd eficacitatea enorm de mult.

ce oare impiedica raspunsul rapid al pestelui la aceasta noua varianta,aroma ex Squid&Octopus sa zici ca e ceva nou pt el si nu stie ca e de mancare dar nici daca faci bila cu aroma cu care e pescuita balta cu eficacitate maxima tot nu pune botul,forma boiliesului nici asta nu cred sa/l faca sceptic deoarece formele de hrana naturala pe care acesta le gaseste in mediul natural sunt foarte variate,cum de nu prinzi repede si pe un loc unde stii cat de cat ca este un mic depozit de hrana naturala sau un loc foarte productiv la alte nade.

nu stiu cand o sa gasesc un raspuns macar plauzibil,dc un crap care are totusi niste simturi si stie ca primavara trebuie sa pape proteina vara mai vegetarian nu acepta pe o balta nepescuita la bile un boilies foarte hranitor in detrimentul unui porumb uscat care e cu mult mai inferior din toate punctele de vedere????
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de nando » 14 Iul 2008, 00:15

multumesc pentru raspuns
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de gor965 » 14 Iul 2008, 10:51

george-alexandru scrie:pestele de pe o balta nepescuita cu bile mai devreme sau mai tarziu va accepta bilele numai ca pt acest lucru trebuie investit foarte mult timp si foarte multi bani.

Nu stiu cum dar subiectul asta cu baltile nepescuite cu bile unde nu prinzi si nici macar nu ai prezentari ma fascineaza deoarece teoretic boiliesul si aici ma refer la boilies/urile HNV(bile cu valoare nutritiva ridicata)nu bilele pe care le cumparam la punga gata facute care sunt practic niste bile facute dintr/o faina ieftina si cu aroma mai multa.daca asa cum spun unii crapul are tot felul de organe prin care poate detecta de la distanta o aroma dispersata in apa daca poate simtii si gustul ininte sa ingihta hrana cum de nu raspunde repede la o nada foarte complexa cum este un boilies care este echilibrat din toate punctele de vedere cu stimulatori de apetit cu un larg complex de aminoacizi de atractanti naturali,elemente nutritive practic este cea mai elaborata nada posibila.

stau si ma intreb de ce trebuie insistat cateva saptamani bune plus cateva zeci de kg de bile cu care trebuie pescuit constant pt a incepe usor usor sa se prinda.bineinteles ca dupa aceasta perioada restul nadelor cu care sa pescuit balta respectiva isi pierd eficacitatea enorm de mult.

ce oare impiedica raspunsul rapid al pestelui la aceasta noua varianta,aroma ex Squid&Octopus sa zici ca e ceva nou pt el si nu stie ca e de mancare dar nici daca faci bila cu aroma cu care e pescuita balta cu eficacitate maxima tot nu pune botul,forma boiliesului nici asta nu cred sa/l faca sceptic deoarece formele de hrana naturala pe care acesta le gaseste in mediul natural sunt foarte variate,cum de nu prinzi repede si pe un loc unde stii cat de cat ca este un mic depozit de hrana naturala sau un loc foarte productiv la alte nade.

nu stiu cand o sa gasesc un raspuns macar plauzibil,dc un crap care are totusi niste simturi si stie ca primavara trebuie sa pape proteina vara mai vegetarian nu acepta pe o balta nepescuita la bile un boilies foarte hranitor in detrimentul unui porumb uscat care e cu mult mai inferior din toate punctele de vedere????
Balta ca balta ,eu cand zic apa salbatica ma refer la Dunare cu toate derivatiile ! Aici ,cum a spus si Florentin ,porumbul si mamaliga fac legea ! De-aia ma intrebam daca reteta asta ,continand ceva malai, nu ar putea da rezultate si pe apa salbatica !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: mixul din emisiunea Infopescar

Mesaj de iulian petre » 14 Iul 2008, 21:05

george-alexandru scrie:


nu stiu cand o sa gasesc un raspuns macar plauzibil,dc un crap care are totusi niste simturi si stie ca primavara trebuie sa pape proteina vara mai vegetarian nu acepta pe o balta nepescuita la bile un boilies foarte hranitor in detrimentul unui porumb uscat care e cu mult mai inferior din toate punctele de vedere????


GEORGE..pai oare dupa ce-am mancat noi salam cu soia pe vremuri multi ani si ne-am obisnuit ca aia e hrana noastra dupa revolutie cand au aparut fel de fel de salamuri nu am fost sceptici la inceput...noi avem mai multa minte decat pesti si ne-am desteptat repede fiind si multe reclame.. :D .. in concluzie porumbul ala uscat si amarat i sa intiparit in minte ca sursa de hrana si pana incearca si el o "friptura" se tot invarte pe langa ea :D :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Boiliesuri”