Shimano s-a rupt! si acuma m-as duce pe Cormoran.

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ervineee
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 15 Mar 2010, 15:31
Localitate: Zalau

Shimano s-a rupt! si acuma m-as duce pe Cormoran.

Mesaj de ervineee » 21 Sep 2010, 14:02

Vengeance-ul de 390 si 3.5lbs dupa un an de zile in timp ce tineam intr-o mana firul si cealalta lanseta, am facut cateva teste de indoire, fara sa fortez tare s-a rupt ~x( , cam atata cu shimano cel putin la aceasta categorie de pret.
Un frate de-al unui prieten lauda foarte mult Cormoran-urile, zice ca mai bine cumperi versiunea de top al unei firme mai ieftine decat un Shimano la acelasi pret.

Eu m-am gandit sa va intreb si pe voi mai experimentati, de aceasta lanseta http://www.totalfishing.ro/lanseta-uk-c ... -1572.html sau alta pana in 600 lei, dar sa fie mai rezistent, de douazeci de ani pescuiesc dar inca nu mi s-a rupt nici un bat.
Apropo de data asta vreau sa ma duc pe ceva mai moale de 3lbs sa ma bucur si de drill.
Multumesc.

Avatar utilizator
ervineee
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 15 Mar 2010, 15:31
Localitate: Zalau

Re: Shimano s-a rupt! si acuma m-as duce pe Cormoran.

Mesaj de ervineee » 21 Sep 2010, 20:55

Sau sa ma fortez un pic si daca mai prind acest pret sa-l iau pe asta http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... -9059.html cu toate ca are 3.5lbs.

Avatar utilizator
Tavi2
Veteran
Veteran
Mesaje: 797
Membru din: 13 Noi 2009, 21:45
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano s-a rupt! si acuma m-as duce pe Cormoran.

Mesaj de Tavi2 » 27 Sep 2010, 07:35

Ai putea sa te uiti si la Uk Carp Force

http://www.totalfishing.ro/lanseta-uk-c ... -1569.html

Avatar utilizator
profenster carp
senior
senior
Mesaje: 190
Membru din: 14 Feb 2009, 03:49
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Shimano s-a rupt! si acuma m-as duce pe Cormoran.

Mesaj de profenster carp » 19 Dec 2011, 19:26

salut hai sa-ti spun ca... nu lanseta a fost problema ci tu. in primul rand sigur a avut o actiune progresiva iar in al doilea rand la testul pe care l-ai facut sa tragi de fir nu ai facut decat sa soliciti 30% din tronsonul superior asta dat fiindca unghiul de tragere a fost din scurt, s-a rupt sigur dupa al doilea inel de la varf daca aveai o actiune parabolica poate se rupea mai tarziu dar tot se rupea. ca sa faci un test sa zicem asa... tineai lanseta in mana la o innaltime normala(in picioare) si pe un prieten la celalalt capat la o distanta de cel putin odata si jumate lungimea lansetei lasat pe vine asta ca sa-i dai sansa sa lucreze mai mult de 40-50 % la un unghi de 70 de grade nu la unghiul de aproximativ 20-30 de grade cat ai avut tu .Oricum orice lanseta era se rupea in cazul tau ca trageai de ea ca sa-i vezi puterea pana ajungea sa faca poc :D
munca e pentru cine nu stie sa pescuiasca

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Shimano s-a rupt! si acuma m-as duce pe Cormoran.

Mesaj de marian_popescu » 22 Dec 2011, 23:04

asa am rupt si eu varful unui sert alien skull de 3,90 metri. lanseta nu a avut nicio problema in lanseuri cu 130 de grame
am vazut o lanseta de spin de 600 de lei rupta identic

nu e vina lansetei, evita schema asta cu orice lanseta de carbon, nu sunt facute sa tragi de ele in felul asta
Fishing is life. The rest...just details

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”